Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Euro (EUR) zaczyna znikać w oczach dolara (USD) i może nie wyjść z tego z twarzą

|
selectedselectedselected
Euro (EUR) zaczyna znikać w oczach dolara (USD) i może nie wyjść z tego z twarzą | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Większość ruchów na rodzimym FI kreowało wczoraj zachowanie Bunda. Początkowe marginalne spadki dochodowości 10Y SPW przerodziły się w delikatne wzrosty. Ostatecznie na głównych węzłach krajowa krzywa przesunęła się o +3, -1 oraz +3 pb. do odpowiednio 5,39% (2Y), 5,33% (5Y) oraz 5,52% (10Y). Przy delikatnie obniżających się stawkach PLN IRS (na 10Y ok 2 pb.) nastąpiło rozszerzenie marży ASW o ok 4 pb. (do 72 pb.).

W tle Ministerstwo Finansów ogłosiło, że w grudniu planuje przeprowadzić jeden przetarg sprzedaży obligacji, w dniu 12 XII, z podażą na poziomie 4-8 mld zł. MF nie planuje natomiast w grudniu przetargów zamiany obligacji.

Nie oczekujemy podwyższonej zmienności na SPW w kolejnych godzinach. Kalendarz marko nie jest szczególnie bogaty, a cześć impulsów z rynków bazowych może nadejść dopiero po zakończeniu krajowych kwotowań (wystąpienia Powella).

 

Reklama

 

Silna przecena EURUSD

Już wczoraj zwracaliśmy uwagę na wyraźne spadki euro w relacji do dolara po słabych danych o francuskim PKB. Ta tendencja była kontynuowana przez większość czwartkowych notowań i wspierana wzrostem dochodowości amerykańskiego długu. Niewykluczone również, że sytuacja na rynku ropy naftowej także negatywnie wpłynęła na wycenę EURUSD. Do godz. 16:00 notowania surowca rosły (w oczekiwaniu na szczegóły decyzji OPEC). Później, ze względu na dość znaczną skalę niepewności co do faktycznej skali cięć przez kartel (finalnie były one wyraźnie mniejsze niż 1 mln baryłek/dzień), Brent zaczął tracić na wartości, ale to już nie pomogło EURUSD. Ostatecznie para deprecjonowała aż o 0,75% do 1,0890. Oczekujemy, że euro może mieć problemy z odrobieniem wczorajszych strat do dolara. Spodziewamy się handlu na parze w okolicach poziomu 1,09.

 

Zobacz także: Dolar (USD) po długim poście chwycił się wszystkiego

 

 

Złoty pod umiarkowaną presją

Wczoraj krajowa waluta lekko traciła na wartości. Aprecjacji EURPLN sprzyjała przecena EURUSD oraz słabsze nastroje na walutach EM. Ostatecznie para zamknęła sesję wzrostem o 0,2% do 4,3530. Pierwsze piątkowe kwotowania nie przynoszą większych zmian na złotym mimo pozytywnego zaskoczenia ze strony odczytu PMI z krajowego przemysłu (48,7 pkt; nasza prog. 47 pkt; kons. 45,3 pkt). Z przygotowującego raport opisu S&P Global wynika, że „polski sektor przemysłowy osiągnął punkt zwroty”. Choć zamówienia i produkcja nadal spadają, to tempo spadku jest znacznie mniejsze. Jednocześnie nastroje ankietowanych dotyczące najbliższych 12 miesięcy były najlepsze od początku 2022 r. Złoty nie reaguje umocnieniem na lepsze od oczekiwań dane, co sugeruje, że możemy obserwować kolejny dzień osłabienia krajowej waluty i przesunięcia się handlu do przedziału 4,35-4,37 na EURPLN.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama