Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Duża presja na dolarze (USD), mało wiary w polskiego złotego (PLN)

|
selectedselectedselected

Kurs EUR/PLN od kilku tygodni oscyluje wokół poziomu 4,34 i zważywszy na wydarzenia tego tygodnia trudno oczekiwać, aby obraz ten miał ulec zmianie w najbliższych dniach. Zakładamy zatem, że notowania pozostaną w trendzie horyzontalnym.

Duża presja na dolarze (USD), mało wiary w polskiego złotego (PLN)
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

EUR/PLN

Odporność na rozbudowany zestaw krajowych danych makroekonomicznych jakie napłyną w najbliższych dniach zapewniają jasno określone przez większość członków Rady Polityki Pieniężnej krótkookresowe perspektywy stóp procentowych w Polsce. Zakładają one stabilne stopy procentowe w najbliższych miesiącach, a w ocenie samego prezesa Narodowego Banku Polskiego niewykluczone, że i przez cały 2024 rok nie ulegną zmianie. W rezultacie wrażliwość na krajowe dane makroekonomiczne jest obecnie niska. Z kolei rozluźnienie korelacji kursu EUR/PLN z eurodolarem sprawia, że wpływ wydarzeń zewnętrznych w symbolicznym stopniu przekłada się obecnie na notowania polskiej waluty. W szerszym układzie, tj. od niemal czterech miesięcy kurs EUR/PLN niezmiennie porusza się w przedziale 4,31–4,40. Nie znajdujemy obecnie powodów, by notowania złotego miały ten trend boczny opuszczać.

 

USD/PLN

Mimo, iż w przypadku notowań EUR/PLN oczekujemy stabilizacji, to para USD/PLN w naszej ocenie może w tym tygodniu podlegać wahaniom. Wynikać one będą przede wszystkim z przetasowań na rynku amerykańskiego dolara. Zakładamy, iż w krótszym tygodnia pracy dla inwestorów amerykańskich (poniedziałek jest dniem wolnym od pracy) dolar raz jeszcze może udowodnić swoją siłę względem euro utrzymując kurs USD/PLN powyżej poziomu 4,02.

 

Zobacz także: Rynek eurodolara (EUR/USD) zaczął obstawiać lepsze PMI. Złoty (PLN) wyczuł okazję

 

EUR/USD

Reklama

Notowania eurodolara doskonale odnajdują się od ponad miesiąca w trendzie spadkowym. Fakt, iż obecnie kurs EUR/USD porusza się blisko górnego ograniczenia kanału i 200-dniowej średniej ruchomej (1,0805) sugeruje, że przed nami powrót do presji na umocnienie dolara. Na gruncie kalendarium makroekonomicznym dominować będą publikacje ze strefy euro. Niewykluczone zatem, iż ponownie okażą się one słabsze od oczekiwań sprowadzając kurs EUR/USD na niższe poziomy. Rynkową historią niezmiennie pozostają próby oszacowania momentu pierwszego cięcia stóp procentowych w USA i strefie euro i to pod tym kątem będą analizowane wszystkie publikacje najbliższych dni.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama