Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek eurodolara (EUR/USD) zaczął obstawiać lepsze PMI. Złoty (PLN) wyczuł okazję

|
selectedselectedselected

Zgodnie na naszymi oczekiwaniami polskie obligacje nie zareagowały na impulsy z krajowej gospodarki. Mix danych (silniejszy wzrost wynagrodzeń przy słabszej produkcji przemysłowej) był neutralny dla SPW. Po południu natomiast papiery zaczęły zyskiwać na wartości, do czego prawdopodobnie przyczyniło się delikatne zwiększenia skali umocnienia UST.

Rynek eurodolara (EUR/USD) zaczął obstawiać lepsze PMI. Złoty (PLN) wyczuł okazję
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ostatecznie na głównych węzłach dochodowość SPW przesunęła się w dół o 5, 9 oraz 9 pb. do odpowiednio 4,99% (2Y), 5,22% (5Y) oraz 5,43% (10). Zbliżone ruchy były obserwowane na PLNIRS, co implikowało utrzymaniem się marży ASW na poziomie 67 pb. (10Y).

Na dziś zaplanowana jest aukcja długu. Ministerstwo Finansów zaoferuje do sprzedaży obligacje o łącznej wartości 5-8 mld zł, serii OK0426, WS0429, WZ1129, DS1030 i DS1033. Nastroje na bazowym FI są neutralne, stąd oczekujemy, że skala popytu i jego rozłożenie na poszczególnych tenorach będzie podobne jak na poprzednich aukcjach. Poza tym spodziewamy się utrzymania wczorajszego umocnienia na SPW i notowań 10Y blisko 5,40%.

 

EURUSD gra pod lepsze PMI?

Dość zaskakujący przebieg miała wczorajsza sesja na FX. Wzrost EURUSD (oraz euro m.in. do funta) rozpoczął się krótko po odczycie rachunku bieżącego ze strefy euro (szczegóły w części FI). Choć dane CA były dobre, to nie upatrujemy w nich wsparcia dla pary. Raczej zakładamy, że rynek zaczął grać pod lepsze PMI ze strefy euro (publikacja jutro). Ostatecznie EURUSD wzrósł o 0,3%, zamykając wczorajsze notowania na poziomie 1,0810. Zakładamy, że wtorkowe wzrosty pary utrzymają się w kolejnych godzinach, a rynek będzie przygotowywać się do jutrzejszych odczytów koniunktury z obszaru wspólnej waluty.

 

Zobacz także: Korzystna sytuacja dla złotego (PLN)! Dolar (USD) traci więc polska waluta i obligacje zyskują

Reklama

 

Pozytywne nastroje na złotym

Za nami kolejna dobra sesja na krajowej walucie. EURPLN spadł o 0,25% do 4,3150. Tym razem wraz ze złotym aprecjonowały do euro inne waluty regionu. Notowania EURCZK oraz EURHUF obniżyły się o ok. 0,3%. Nie wykluczamy, że przy pozytywnych nastrojach globalnych EURPLN jeszcze w tym tygodniu zacznie testować minima osiągnięte w grudniu ub.r. (4,29-4,30). W kolejnych godzinach natomiast spodziewamy się spokojnego handlu w bliskiej odległości od wczorajszego zamknięcia.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama