Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ile warty jest dolar

We wtorek złoty kontynuował umocnienie z poniedziałku, gdzie para EUR/PLN schodziła w pobliże 4,57. Z kolei USD/PLN przesunął się nieznacznie poniżej 3,97, gdzie mocniejszy ruch tonowany był przez spadek EUR/USD poniżej 1,550.

 

Pomimo braku istotnych publikacji danych na rynku polskim, kurs EUR/PLN odsunął się wyraźnie od granicy 4,60

W dużym stopniu wpływały na to rosnące oczekiwania na podwyżki stóp procentowych, gdzie rynek obstawia, że dojdzie do kolejne ruchu ze strony RPP jeszcze w listopadzie. Podwyższone odczyty inflacyjne z ostatnich dni z krajów Europy Środkowo-Wschodniej sugerują, że cykle podwyżek stóp procentowych będą kontynuowane. W poniedziałek w górę zaskoczyła publikacja CPI z Czech za wrzesień wynosząc 4,9% r/r (konsensus: 4,5%, sierpień: 4,1%), a we wtorek w tym samym kierunku podążały wskaźniki z Rumunii do 6,3% r/r (konsensus 5,9%, sierpień: 5,3%) oraz Serbii do 5,7% r/r (konsensus: 4,4%, sierpień: 4,3%). Nowe prognozy przedstawione przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy potwierdzają, że odbicie gospodarcze w Polsce powinno być kontynuowane. MFW oczekuje, że PKB zarówno w 2021 i 2022 roku wzrośnie o 5,1%,  (wcześniej oczekiwano odpowiednio 3,5% i 4,5%).

 

Skalę umocnienia złotego i innych walut rynków wschodzących ogranicza siła amerykańskiego dolara

Reklama

Indeks dolarowy DXY osiąga nowe tegoroczne szczyty w okolicy 94,40, a para EUR/USD jest na tegorocznych minimach poniżej 1,1550. Dolar nie zareagował istotnie na dane o otwartych stanowiskach pracy (JOLTS), które pokazały spadek wakatów w sierpniu do 10,439 mln z 11,098 mln w lipcu (konsensus: 10,925 mln). Rynek oczekuje, że w listopadzie dojdzie do ograniczenia skupu aktywów przez Fed, co powinno podtrzymać siłę USD. W środę poznamy lipcowy odczyt inflacji z USA oraz minutes z wrześniowego posiedzenia FOMC. Wydarzenia te nie powinny działać na niekorzyść dolara.

 

Na krajowym rynku stopy procentowej wtorkowa sesja przyniosła dalsze silne wzrosty rentowności obligacji skarbowych i kontraktów IRS

W przypadku rocznych papierów notowania dotarły już w okolice 1,00%, 2-letnich w pobliże 1,70%, a 10-letnich do 2,60%. Oznacza to, że w ciągu tego tygodnia krzywa obligacji przesunęła się w górę w niektórych sektorach nawet o 30 pb. Do tak silnej przeceny doszło mimo braku istotniejszych bieżących impulsów krajowych. Również ze strony rynków bazowych nie widać było kierunkowych przesunięć notowań, chociaż nieznacznie w Europie przeważały wzrosty rentowności. Tego negatywnego sentymentu nie zmieniła nawet publikacja w Niemczech słabszego od oczekiwań indeksu ZEW. W efekcie rentowności 10-letnich Bundów wzrosły powyżej -0,1%.

 

Reklama

 

Notowania polskich instrumentów wyceniają już scenariusze zakładające cykl bardzo agresywnych podwyżek stóp procentowych,

zarówno w perspektywie w 2021 r. (+50 pb.) jak i w ciągu najbliższych 9 miesięcy (+175 pb.). Biorąc to pod uwagę można zakładać, że trend wzrostowy powinien wytracać swoje momentum, trudno bowiem przypuszczać, że RPP będzie jeszcze bardziej zdecydowana w swoich decyzjach. W tym kontekście istotnym wydarzeniem dla rynku będzie listopadowe posiedzenie RPP. Jeśli Rada nie podniesie stóp o 50 pb., to wówczas powinno dojść do odreagowania. Za takim scenariuszem przemawiają m.in. wypowiedzi członków RPP, sugerujące bardziej umiarkowany proces zaostrzania polityki pieniężnej niż wyceny rynkowe. Pytanie natomiast jest aktualne, czy do tego czasu sentyment się poprawi. Na razie mimo przesłanek fundamentalnych nie widać takich materialnych sygnałów.

 

NBP w kalendarzu podawał jeszcze przed październikowym posiedzeniem, że w środę odbędzie się aukcja odkupu

Prezes NBP A. Glapiński sygnalizował, że przetarg może się odbyć, chociaż skala operacji ma być bardzo niska. Bez względu na ostateczne decyzje, to wydarzenie nie powinno mieć większego wpływu na rynek tym bardziej, jeśli nie wzmocniła go perspektywa napływu środków z tytułu wykupu DS1021 i wypłaty odsetek (12,6 mld PLN). Pewien wpływ na notowania może mieć jeszcze środowa publikacja minutes z ostatniego posiedzenia Fed. Biorąc pod uwagę zbliżający się momentu wycofania wsparcia monetarnego, to wydarzenie raczej sprzyjać będzie wzrostowi rentowności na świecie

Czytaj więcej