Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dolar po 4 PLN to przeszłość, ostrzegają eksperci

|
selectedselectedselected

Kurs dolara do złotego zaliczył najmocniejszy tydzień spadków od czterech miesięcy, bo od listopada 2023 roku. Dolar potaniał o około 1,5% do 3,92 PLN. To nie koniec przeceny, ostrzegają eksperci wielkich banków.

Dolar po 4 PLN to przeszłość, ostrzegają eksperci. Kaskada spadków kursu dolara (USD/PLN)
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Według niektórych prognoz, USD potanieje nawet do okolic 3,85 PLN już za kilka miesięcy
  • Prognozy są jednak zmienne i nie powinno się ich traktować jako pewnej wizji przyszłości, a jedynie projekcje?
  • Jakie są prognozy dla kursu dolara do złotego?

 

 

Dolar po 3,86 PLN za pół roku - prognoza Goldman Sachs

Według ekspertów amerykańskiego banku inwestycyjnego Gldman Sachs, to nie koniec przeceny. Zakładają oni w swojej prognozie, że już za 3 miesiące dolar notowany będzie poniżej 3,90 PLN, a za pół roku w okolicach 3,86 PLN.

Reklama

Potem, prognoza Goldman zakłada dalszy spadek do 3,84 PLN do marca 2025 roku.

Negatywne spojrzenie na USD/PLN prezentują również analitycy UniCredit. Oczekują oni kursu dolara na poziomie 3,85 PLN już w II kwartale 2024 roku, zatem do czerwca. Na koniec roku spodziewają się USD po 3,89 PLN.

“Biorąc pod uwagę, że utrzymuje się niepewność dotycząca dopłat do cen energii dla gospodarstw domowych i przedłużenia zerowej stawki VAT na żywność, uważamy, że NBP utrzyma neutralny lub lekko jastrzębi ton” - czytamy w analizie UniCredit.

 

Kurs dolara do złotego (USD/PLN)

FX_IDC:USDPLN Chart Image by FXMAG-CHARTFX_IDC:USDPLN Chart Image by FXMAG-CHART

Źródło: tradingview.com

Reklama

 

W tym roku dolara po 4 PLN nie zakładają także progności z MUFG. Oszacowali oni, że do czerwca USD odbije do 3,955 PLN, ale potem spadnie do 3,86 PLN do grudnia 2024 roku.

“Złoty pozostaje jedną z najlepiej radzących sobie walut rynków wschodzących na początku tego roku (...)” - stwierdzili ekonomiści MUFG. - “W odróżnieniu od CNB i NBH, NBP pozostaje niechętny do dalszego obniżania stóp od czasu zeszłorocznych wyborów”

“Wraz ze zbliżaniem się EBC do cięcia stóp procentowych, spready rentowności przesuwają się na korzyść mocniejszego złotego” - czytamy. 

 

Jeszcze będzie USD po 4 PLN w 2024, ale niewiele więcej? - prognoza Credit Agricole

Reklama

Z kolei z prognozy przedstawionej w piątek przez Credit Agricole CIB wynika, że kurs dolara do złotego (USD/PLN) powinien pozostać w okolicach 4 PLN w gruncie rzeczy przez cały ten rok. 

Na koniec czerwca oczekują oni zwyżki kursu dolara do 4 PLN, a potem do 4,02 PLN do września oraz 4,04 PLN na koniec roku.

“Uważamy, że zbliżający się początek cyklu łagodzenia polityki Fed w połowie 2024 roku może ciążyć dolarowi w stosunku do walut o wyższej rentowności, walut powiązanych z ryzykiem i walut surowcowych” - czytamy w analizie Credit Agricole CIB.

“Drugim czynnikiem wpływającym na dolara amerykańskiego w tym roku będzie awersja do ryzyka w związku z ryzykiem recesji w USA w IV kwartale 2024 roku, a także eskalacja obaw związanych z cłami w okresie poprzedzającym listopadowe wybory prezydenckie w USA w 2024 roku”

“Może to pozwolić dolarowi odzyskać nieco gruntu, podczas gdy kurs euro do dolara może przebić nowe minima pod koniec 2024 roku” - czytamy.

Reklama

 

Zobacz również: Czy będzie recesja w 2024? Twarda prognoza prezydenta - gospodarka jest “zazdrością świata”

 

Rynkowe otoczenie stwarza warunki do osłabienia dolara - prognoza HSBC

Swoje spostrzeżenia wobec kursu dolara zaprezentowali również analitycy HSBC. Według nich, należy spodziewać się raczej osłabienia dolara biorąc pod uwagę nastawienie rynków do ryzyka.

“W ciągu ostatnich kilku tygodni nastąpił zdecydowany zwrot w kierunku nastrojów związanych z ryzykiem, które są największym czynnikiem wpływającym na zachowanie dolara amerykańskiego, a tym samym wpływającym jego osłabienie” - czytamy w nocie badawczej HSBC z piątku.

“Nasz tematyczny prowzrostowy pogląd na dolara amerykańskiego opiera się w dużej mierze na założeniu, że odporność gospodarki Stanów Zjednoczonych powinna spowodować ponowną wycenę ryzyka stopy procentowej na korzyść USA, co miało wspierać dolara. Jednak im dłużej utrzymuje się konwergencja stóp, tym dłużej USD może podążać za nastrojami związanymi z ryzykiem i stać się nieco słabszy niż nasze oczekiwania” - skomentowali eksperci rynku walutowego z banku HSBC.

Reklama

 

Czytaj również: Gospodarka Niemiec to Trabant, a nie Mercedes. “Kapitał popłynie do polskiego złotego” - ekspert TYLKO U NAS

 

**************

Kursy walut NBP 11.03.2024 r.: główne waluty pikują

 

**************

Kursy walut NBP 12.03.2024 r.: złotówka mocno w górę

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama