Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Co ma wspólnego filiżanka z rynkiem? To popularna formacja na wykresie. Mamy dwa przykłady

|
selectedselectedselected
Co ma wspólnego filiżanka z rynkiem? To popularna formacja na wykresie. Mamy dwa przykłady | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Formacje cenowe potrafią mieć zaskakujące nazwy jak np. głowa z ramionami (RGR) czy wspomniana filiżanka z uszkiem. Chodzi o odwzorowanie jej kształtu jaki rysuje na wykresie. Dziś dwa przykłady formacji filiżanki z uszkiem na parach EURAUD i EURCAD.

EURAUD w konsolidacji z chęcią na wybicie

Kurs pary EURAUD trwa w bardzo długiej i szerokiej konsolidacji od początku czerwca. Cena wędruje pomiędzy poziomem wsparcia 1.6100 a poziomem oporu 1.6570. W ostatnim czasie cena wybiła również lokalny opór w okolicach 1.6360-1.6380 i testuje go drugi dzień dolnym cieniem świecy. Na wykresie przypomina to tworzenie się „uszka” w formacji filiżanki z uszkiem (z ang. cup and handle). Teoretyczny zasięg takiej formacji to wysokość podstawy czyli „filiżanki”. Jednak bezpieczniej nastawić się na mniejszy target, czyli wysokość „uszka”. W przypadku pary EURAUD dawałoby to zasięg w okolicach oporu 1.6760. Oczywiście warunkiem koniecznym jest wybicie najbliższego oporu na 1.6570.

 Wykres 1. Kurs euro do dolara australijskiego, interwał dzienny – Źródło: stooq.plWykres 1. Kurs euro do dolara australijskiego, interwał dzienny – Źródło: stooq.pl

Wykres 1. Kurs euro do dolara australijskiego, interwał dzienny – Źródło: stooq.pl

Szeroka formacji „cup & handle” na EURCAD

Na wykresie EURCAD można zaobserwować tworzącą się najprawdopodobniej formację filiżanki z uszkiem. Jej początki to maksima z marca 2020. Formacja jest rozciągnięta w czasie także naturalne jest, że poczekamy na jej ewentualne wypełnienie nawet kilka tygodni. W tym przypadku kluczowy jest opór na 1.59. Jego wybicie w górę i retest już jako wsparcia da sygnał do kupna. Analogicznie, zanegowanie takiej formacji („uszka”) to silny sygnał na spadki. Obecnie kurs znajduje się na lokalnym oporze 1.5740 także możliwa jest krótka korekta spadkowa.

Reklama

 Wykres 2. Kurs euro do dolara kanadyjskiego, interwał dzienny – Źródło: stooq.plWykres 2. Kurs euro do dolara kanadyjskiego, interwał dzienny – Źródło: stooq.pl

Wykres 2. Kurs euro do dolara kanadyjskiego, interwał dzienny – Źródło: stooq.pl

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Michał Kalista

Michał Kalista

Z rynkami finansowymi związany od 2007 roku; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie z uwzględnieniem fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie opiera się na Price Action, formacjach cenowych oraz geometrii rynku.
Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.


Reklama
Reklama