Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Co czeka kurs euro (EUR), dolara (USD) i złotego (PLN)? Dlaczego frank (CHF) mocno traci w tym roku? Ekspert analizuje rynek FX

|
selectedselectedselected

Obniżka stóp przez Europejski Bank Centralny spowodowała krótkotrwałe umocnienie euro. Decyzje innych banków, jak Rezerwa Federalna i Narodowy Bank Polski, będą kluczowe. Prezes NBP zapowiedział brak obniżek stóp w tym roku, co wzmocniło złotego. Kursy walut pozostaną stabilne, o ile nie nastąpią poważne wydarzenia gospodarcze w USA lub strefie euro.

Kurs euro zaskoczy? Decyzje Banków Centralnych a notowania wspólnej waluty
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Jak obniżka stóp procentowych w strefie euro wpłynie na kurs wspólnej waluty?

Po reakcji rynku bezpośrednio po decyzji EBC widać, że była ona szeroko oczekiwana. Wartość euro się chwilowo nawet umacniała. Rynek oczekuje obniżek także ze strony Rezerwy Federalnej, a więc większe znaczenie będą miały decyzje innych banków centralnych, np. NBP. Prezes Glapiński zapowiedział, że w tym roku nie zakłada obniżek stóp procentowych, co wywołało umocnienie polskiego złotego także względem euro. Zdaje się, że dopóki nie nastąpi w gospodarce amerykańskiej lub europejskiej znaczące negatywne zdarzenie, tzw. Czarny Łabędź, to kursy walut mogą pozostać stabilne.

 

Zobacz także: Czy dolar złamie poziom 3,91 złotego? Ekonomista z Banku Pekao stawia odważne tezy

 

Co dalej z dolarem? Jakie są szanse na przebicie przez kurs USD/PLN ważnego poziomu 3,91?

Jeżeli Rada Polityki Pieniężnej będzie trwała przy stopie procentowej na obecnym poziomie do 2025 roku, a w tym czasie FOMC zacznie obniżki, to perspektywa przebicia wsparcia na 3,91 jest bardzo realna. Jak słusznie Pan zauważył, jest to poziom istotny z technicznego punktu widzenia, ponieważ jego przebicie w dół załamie długoterminowe linie trendu wzrostowego. Ponadto cena dolara w polskim złotym spadnie do najniższych poziomów od rozpoczęcia wojny na Ukrainie.

Pomimo jednak zapowiedzi Prezesa NBP o utrzymaniu stóp procentowych na obecnym poziomie do 2025 roku, rynek zdaje się nie wierzyć w taki scenariusz. Warto też mieć na uwadze, że niezależnie od poziomu stóp procentowych, krótkoterminowe wahania związane są z sentymentem risk-on i risk-off. Prognozuje się wzrost zmienności na giełdach w okresie wyborczym w USA, do tego czasu rynek powinien być względnie spokojny, w tym kurs USDPLN mógłby wahać się między 3,90 a 4 zł.

Reklama

 

Zobacz także: Jak nisko zejdzie kurs euro? Widmo inflacji oraz gołębia polityka oczami głównego ekonomisty Millennium. TYLKO U NAS

 

Dlaczego frank szwajcarski mocno traci w tym roku?

Szwajcaria była pierwszym krajem rozwiniętym, który obniżył stopy procentowe, a inflacja wciąż utrzymuje się na podwyższonym poziomie. Jednocześnie frank szwajcarski przez lata przyciągał kapitał z różnych powodów ale w jednym celu - ochrony przed ryzykiem. Teraz jest ogromny apetyt na ryzyko, stąd też oczekuje się wyższych stóp zwrotu niż daje waluta szwajcarska. Aprecjacja waluty na przełomie maja i czerwca powinna natomiast być lampką ostrzegawczą, że ten apetyt na ryzyko zaczyna słabnąć.

 

Zobacz także: Stopy procentowe w czerwcu w Polsce! Jest decyzja RPP. Zobacz jak reaguje kurs euro do złotego

 

Co musiałoby się wydarzyć, żebyśmy zobaczyli zmianę w polityce monetarnej RPP?

Spadek inflacji do celu w średnim terminie. Rynek szeroko oczekuje, że dopiero w 2025 roku dojdzie do faktycznej obniżki stóp procentowych, ponieważ wcześniej inflacja będzie stale podbijana przez czynniki takie jak zmiana cenników energii. RPP słusznie podkreśla niebezpieczny czynnik w postaci wzrostu wynagrodzeń, który napędzany jest głównie przez wzrost minimalnej krajowej. Ponadto rząd powinien zdecydować co z dopłatami do kredytów, jeżeli tego programu nie będzie, to Rada będzie miała więcej argumentów za obniżką.

Reklama

Pamiętać trzeba jednak, że najbardziej potrzebujący otrzymali kolejną edycję wakacji kredytowych, a więc ten rok nawet bez programu 0% będzie bezpieczny dla sektora bankowego - tzn. nie będzie fali niespłaconych kredytów. Jednak wygaśnięcie wszelkich programów pomocowych powinno przełożyć się na rynek nieruchomości oraz ogólną siłę konsumenta, a tym samym na inflację. Stąd też oczekiwania, że w 2025 roku stopy procentowe w Polsce spadną.

 

Zobacz także: Co musi się stać, żeby RPP zmieniło politykę monetarną? Sprawdza ekonomista BNP Paribas

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Marcin Tuszkiewicz

Marcin Tuszkiewicz

Aktywny inwestor od 2008r., współzałożyciel największego serwisu edukacyjno-społecznościowego dla traderów – Investio.pl oraz innowacyjnej aplikacji dla inwestorów giełdowych Squaber.com. Z wykształcenia analityk finansowy, w 2009 roku założył i przez lata prowadził pierwsze koło naukowe dotyczące rynku walutowego – KN Forex. Bezpośrednio po studiach prowadził zajęcia z zarządzania portfelem inwestycyjnym, aktualnie doktorant na UE w Katowicach. W swoich inwestycjach wykorzystuje połączenie analizy fundamentalnej z techniczną. 


Reklama
Reklama