Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena dolara najwyższa od miesięcy! Co czeka kurs USD/PLN? Eksperci TYLKO dla FXMAG

|
selectedselectedselected

Kurs dolara do złotego ma za sobą tydzień największej zwyżki od miesięcy. Umocnienie USD na rynku walutowym zbiegło się w czasie z etapem osłabienia PLN. Czy dolar jeszcze podrożeje? Znamy nowe prognozy czołowych polskich analityków walutowych, którzy przygotowali swoje najnowsze przewidywania dla kursu USD/PLN.

Kurs dolara najwyżej od miesięcy! Co dalej z ceną USD/PLN? Prognozy walutowe od znanych ekspertów TYLKO dla FXMAG
Marcin Kiepas, Bartosz Sawicki, Daniel Kostecki
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Dolar zyskiwał na fali geopolitycznych obaw i przetasowań sytuacji makroekonomicznej
  • Jakie czynniki będą kluczowe dla zachowania USD?
  • Czy kurs USD/PLN wzrośnie? Mamy świeże analizy ekspertów

 

Dolar (USD) najdroższy od niemal pół roku

Kurs dolara do złotego we wtorek wspiął się do nawet 4,12 PLN. To najwyższy poziom kursu USD/PLN od blisko pół roku.

"We wtorek złoty zaliczył najgorszy dzień od 7 miesięcy” - stwierdził Marcin Kiepas, analityk Tickmill w komentarzu dla FXMAG.

Według eksperta walutowego Tickmill, przyczyn wczorajszego osłabienia PLN należy szukać w wśród wycofywania krótkoterminowych inwestorów zagranicznych z tych walut lub wręcz spekulacyjnej gry na osłabienie walut rynków wschodzących.

Reklama

 

Wykres: Kurs USD/PLN

FX_IDC:USDPLN Chart Image by FXMAG-CHARTFX_IDC:USDPLN Chart Image by FXMAG-CHART

Źródło: tradingview.com

 

Reklama

“Próba zagrania przeciwko walutom rynków wschodzących to według mnie pochodna rosnących rentowności obligacji USA, obserwowanego ostatnio pogorszenia klimatu inwestycyjnego na rynkach globalnych i umocnienia dolara. Raczej nie doszukiwałbym się tam natomiast znaczącego wpływu geopolityki, czy czynników ściśle związanych z sytuacją polskiej gospodarki” - czytamy w analizie Marcina Kiepasa przygotowanej dla FXMAG.

Podobnie uważa Daniel Kostecki z CMC Markets:

“Należy zaznaczyć, że dolar nie tylko zyskiwał do złotego, ale np. w podobnym tempie umocnił się w ostatnich dniach do meksykańskiego peso, dlatego mogliśmy mówić o wyjściu kapitału szeroko z rynków wschodzących lub też o likwidowaniu zatłoczonych pozycji na tych rynkach po wzroście rentowności w USA” - stwierdził Daniel Kostecki, główny analityk rynków CMC Markets.

Marcin Kiepas z Tickmill szacuje, że obserwowane osłabienie złotego, w tym w relacji do dolara, ma jedynie korekcyjny charakter i będzie ograniczone w czasie.

“W dalszym ciągu bowiem czynniki fundamentalne, jak oczekiwane znaczące ożywienie w polskiej gospodarce, relatywnie wysokie stopy procentowe i spodziewane napływy środków europejskich, przemawiają za umocnieniem złotego w średnim i długim terminie” - zwrócił uwagę analityk Tickmill.

 

Sytuacja polityczna sprzyja umocnieniu USD

Reklama

Splot czynników z weekendu i początku tygodnia mógł sprzyjać dolarowi, uważa Daniel Kostecki, główny analityk rynków w CMC Markets.

“Mowa o zarówno o sytuacji geopolitycznej oraz o tym, że pojawiły się w poniedziałek lepsze dane o sprzedaży detalicznej w USA, które wskazały na siłę amerykańskiego konsumenta oraz całej gospodarki. Dzięki temu podniesiono prognozy dla PKB USA nawet do 3,1% (według Goldman Sachs)” - stwierdził Daniel Kostecki, analityk CMC Markets w komentarzu dla FXMAG.

“Obecnie jednak, ponieważ uspokoiła się sytuacja na rynku ropy naftowej oraz na innych surowcach rosną szanse także na ustabilizowanie lub nawet cofnięcie rentowności obligacji USA, a tym samym także i osłabienie USD. Być może największą zawieruchę mamy już za sobę z zastrzeżeniem, że napięcia geopolityczne rosnąć szybko już nie będą” - dodał ekspert z CMC.
 

Czytaj również: WAŻNE! Cena euro gwałtownie wystrzeliła. ECB przed przełomowym krokiem, a kurs EUR/PLN mocno w górę

 

Prognoza dla kursu dolara do złotego - eksperci tylko dla FXMAG

“Na wykresie USD/PLN pierwszą ważną barierą podażową jest szeroka strefa 4,10-4,13 zł. I tam oczekiwałbym możliwego zwrotu notowań dolara w dół. Jeżeli jednak zostanie ona, przebita to kurs USD/PLN może wzrosnąć do 4,20 PLN. Szanse na realizację takiego scenariusza oceniam na poziomie 25 proc. Na tę chwilę jest natomiast mało prawdopodobne, żeby dolar na trwałe zawitał powyżej 4,20 zł. Już bardziej realne jest, że za jakiś czas wróci on do 3,90 PLN" - stwierdził Marcin Kiepas, eksper walutowy Tickmill.

Reklama

Sytuację polskiej waluty w odniesieniu do dolara amerykańskiego, ale również euro, skomentował także Bartosz Sawicki, analityk rynków w Cinkciarz.pl:

“Awersja do ryzyka, wysokie napięcie geopolityczne oraz przede wszystkim zmiany w postrzeganiu perspektyw polityki odpowiadają za ostatnią fale umocnienia dolara, której tym razem nie oparł się złoty. EUR/PLN ma za sobą najostrzejszy wystrzał od września, gdy RPP zszokowała mocną obniżką stóp procentowych. Łącznie ze zniżką EUR/USD do 1,06 przejściowo wypchnęło to USD/PLN w najwyższe od niemal pół roku okolice 4,12 PLN” - zauważył Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

 

Wykres: Kurs euro do złotego (EUR/PLN)

OANDA:EURPLN Chart Image by FXMAG-CHARTOANDA:EURPLN Chart Image by FXMAG-CHART

Reklama

Źródło: tradingview.com

 

Rynek doszczętnie stracił bowiem wiarę w szybkie obniżki stóp Fed, uważa Bartosz Sawicki.

“Na starcie roku liczono, że FOMC już w marcu da sygnał do luzowania innym władzom monetarnym gospodarek rozwiniętych. Obecnie pierwszy ruch pół roku później (18.09) jest przetrawiony w zaledwie 47%. Od końca grudnia z wyceny cięć na 2024 wyparowało aż 115 pb redukcji kosztu pieniądza. Najprawdopodobniej wcześniej od Fed stopy zetną SNB, Riksbank, EBC, a być może także Bank Anglii oraz Bank Kanady” - zaznaczył Bartosz Sawicki z Cinkciarz.pl.

 

Zobacz również: Nadchodzi spory spadek ceny euro. Zdumiewające prognozy dla kursu EUR/PLN

Reklama

 

Kurs USD/PLN wymazuje przecenę z końcówki 2023 roku - co dalej?

“Tak silne przetasowania w zakresie oczekiwań odnośnie do ścieżki stóp procentowych w USA stały się głównym atutem amerykańskiej waluty i sprawiają, że USD wymazuje przecenę z końcówki 2023 roku. Poprzednia runda urealniania postrzegania perspektyw amerykańskiej polityki pieniężnej już w pierwszym kwartale postawiła liczne waluty o charakterystyce zbliżonej do złotego pod silną presją. Wówczas równolegle zanikało jednak dość powszechne przekonanie, że RPP w bieżącym roku będzie obniżać stopy procentowe. Działało to na polską walutę stabilizująco” - czytamy w analizie Bartosz Sawickiego z Cinkciarz.pl.

“Obecnie, złoty nie dysponuje już takim kołem ratunkowym. W czasie gdy rozpoczęcie redukcji kosztu pieniądza w USA staje się coraz bardziej mglistą perspektywą ze względu na zahamowanie dezinflacji i szereg dobrych danych z gospodarki, oczekiwania odnośnie do przyszłych kroków RPP nie zmieniają się. Rynki finansowe mają tendencję do ciągłego przez ostrzeliwania fundamentów w wycenie poszczególnych walut i aktywów” - dodał analityk Cinkciarz.pl

“Może więc okazać się, że kilka miesięcy temu luzowaniu przypisywano zbyt wysokie prawdopodobieństwo, a obecnie szanse na cięcia w USA są niewystarczająco wycenione. Z czasem skromne dyskonto zamierzeń Fed może z atutu zamienić się w problem i zacząć ciążyć dolarowi, ale w tej chwili to USD ma za sobą wszystkie atuty. Dopóki nie pojawią się symptomy słabnięcia inflacji i pogorszenia koniunktury, nie należy liczyć na głęboką przecenę dolara”

 

Czytaj również: Cena funta może spaść o blisko 50 groszy. Zaskakująca prognoza dla kursu funta (GBP/PLN)

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama