Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Uwaga przesuwa się na EBC. W kraju przemysł i rynek pracy nie zachwycają

|
selectedselectedselected

Ubiegły tydzień zdominowały wystąpienia szefa Fed J.Powella. Jego łagodniejsza retoryka wspierała oczekiwania na pierwszą obniżkę stóp proc. Fed we wrześniu br. W scenariusz ten wpisały się dane o inflacji CPI w USA w czerwcu, potwierdzające dezinflację także w cenach usług. W tym tygodniu uwaga przenosi się na Europejski Bank Centralny. Posiedzenie nie przyniesie zmian stóp proc. i (najpewniej) retoryki „wait-and -see”.

Bank Millennium SA - komentarz tygodniowy: W tym tygodniu uwaga przesuwa się na Europejski Bank Centralny
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Posiedzenie EBC w trybie wait-and-see

W tym tygodniu odbędzie się posiedzenie Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego. Powszechne oczekiwania wskazują na utrzymanie stóp procentowych banku centralnego strefy euro. Europejski Bank Centralny nie będzie zatem kontynuował kroku z poprzedniego posiedzenia, na którym rozpoczął cykl obniżek stóp procentowych. Decyzja o obniżce stóp w czerwcu była obarczona obawami, że jest ona przedwczesna, zważywszy na presję inflacyjną w usługach, a także ciasny rynek pracy. Stąd po posiedzeniu prezeska EBC Ch. Lagarde pozostawała ostrożna mówiąc, że EBC „nie deklaruje z góry określonej ścieżki stóp”. Przekaz ten został wzmocniony 2 tygodnie temu na forum bankowości centralnej w Sintrze słowami: „zebranie wystarczających danych, które pozwolą nam mieć pewność, że ryzyko inflacji powyżej celu minęło, zajmie nam trochę czasu”. Powiedziała też, że mocny rynek pracy daje czas w oczekiwaniu na nowe dane i prognozy. Naszym zdaniem, dane, które napłynęły od posiedzenia w czerwcu mają dwuznaczną wymowę. Z jednej strony wskaźniki PMI i produkcja przemysłowa okazały się słabsze od oczekiwań. Z drugiej strony dane o inflacji potwierdziły uporczywość nadal szybko rosnących cen usług, a stopa bezrobocia jest najniższa w historii strefy. Stąd, jak na razie, nie ma przestrzeni na obniżkę stóp a EBC nadal będzie komunikował postawę „wait-and-see”. Niemniej spodziewamy się, że w tym roku dojdzie do jeszcze jednej lub dwóch obniżek stóp procentowych. Okazją do tego mogą być posiedzenia we wrześniu i w grudniu, kiedy prezesi zapoznają się z nowymi projekcjami makroekonomicznymi.

 

Zobacz także: Kurs dolara (USD) nie prędko wyrwie się z trendu spadkowego. Złoto korzysta na nowych okolicznościach

 

Krajowy przemysł nie może nabrać rozpędu

W czwartek o godz. 10:00 poznamy dane z krajowego przemysłu w czerwcu. Spodziewamy się, że produkcja przemysłowa spadła o 2,8% r/r po spadku o 1,7% r/r w maju. Dane za poprzedni miesiąc okazały się negatywną niespodzianką. Konsensus prognoz na czerwiec wskazuje na spadek o 1,3% r/r. Gdyby nasza, pesymistyczna na tle konsensusu, prognoza zrealizowała się, to wartość dodana w przemyśle zapewne wzrosła szybciej niż w 1Q 2024, pomagając (choć niezbyt silnie) przyspieszeniu wzrostu PKB. Sytuacja w przemyśle w 2Q 2024 okazała się jednak słabsza od naszych oczekiwań. Sektor nie może nabrać rozpędu z powodu słabszego popytu zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Pespektywy na II poł. roku wyglądają nieco lepiej, ale niższe od oczekiwań dane za czerwiec o indeksach PMI dla strefy euro zwiększają niepewność co do tempa poprawy. W przypadku inflacji PPI spodziewamy się odczytu wynoszącego -6,4% r/r wobec -7,0% r/r miesiąc wcześniej. Deflacja w cenach producenta wygasa dość wolno.

Reklama

 

Rynek pracy w sektorze przedsiębiorstw bez większych zmian w czerwcu?

W czwartek poznamy też dane z rynku pracy w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu. Według naszej prognozy przeciętne zatrudnienie spadło o 0,5% r/r, podobnie jak miesiąc wcześniej. Przeciętne zatrudnienie jest nieznaczeni mniejsze niż przed rokiem, a spadki koncentrują się w przemyśle przetwórczym i w handlu detalicznym. Popyt na pracę jest obecnie słabszy niż przed rokiem, aczkolwiek dynamika płac nadal pozostaje wysoka. Spodziewamy się, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 11,2% r/r po wzroście o 11,4% r/r miesiąc wcześniej. Koszty pracy stanowią coraz większe wyzwanie dla firm i spodziewamy się, że dynamika wynagrodzeń będzie się powoli obniżać, choć najbliższe miesiące to zapewne czas nadal dwucyfrowych odczytów. Dane nie powinny zmieniać prognoz dla krajowego rynku pracy i oczekiwań co do działań Rady Polityki Pieniężnej.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama