Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zamach na dowódcę Hamasu: co będzie dalej z ceną ropy?

|
selectedselectedselected

Dziś na giełdzie ceny ropy naftowej, w odpowiedzi na nowe napięcia na Bliskim Wschodzie, znacząco rosną. Co się dzieje na rynku? Jakie będą dalsze losy cen czarnego złota? 

Zamach na dowódcę Hamasu: co będzie dalej z ceną ropy?
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Ceny ropy BRENT i WTI wystrzeliły
  • Napięta sytuacja geopolityczna pcha notowania ropy
  • AT wskazuje na potencjalne problemy z dalszym wzrostem

 

 

Ceny ropy naftowej w górę

Dziś ceny ropy naftowej mocno rosną. Notowania ropy Brent zaliczają zwyżkę o ponad 2,5%, przekraczając barierę 80 USD za baryłkę. Również ceny ropy typu WTI zwyżkują o 2,5%, osiągając poziom 77,8 dolara za baryłkę. 

 

Wykres. Kurs ropy WTI

zamach na dowodce hamasu co bedzie dalej z cena ropy grafika numer 1zamach na dowodce hamasu co bedzie dalej z cena ropy grafika numer 1

Reklama

Źródło: TradingView.

 

Ostatnie tygodnie dla notowań WTI były ciężkie. W niecały miesiąc cena spadła o ponad 10%.

- Od 8 lipca cena ropy WTI (w USA) spadła z 84$ za baryłkę do poniżej 75$. Analitycy tego rynku mówią, że to skutek słabego rozwoju gospodarki chińskiej, która zmniejsza popyt na ropę. Według mnie wpływ ma też szykowanie się do wyborów w USA, które wyprzedają ropę z rezerw po to, żeby cena na stacjach benzynowych dobrze wpływała na nastroje. - mówił FXMAG Piotr Kuczyński. 

 

Zobacz również: Ceny zboża najtańsze od 4 lat. Co jest tego powodem?

 

Reklama

Ceny ropy nadal znajdują się w szerokim zakresie konsolidacji, oscylując między 75 a 90 dolarami od początku roku. Granica 100 dolarów została przekroczona ostatni raz w sierpniu 2022 roku.

 

Wykres. Kurs ropy BRENT

zamach na dowodce hamasu co bedzie dalej z cena ropy grafika numer 2zamach na dowodce hamasu co bedzie dalej z cena ropy grafika numer 2

Źródło: TradingView.

 

Dlaczego cena ropy podskoczyła?

Reklama

Irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej poinformował, że w Teheranie zginął lider Hamasu, Ismail Hanije.

Przeprowadziliśmy ukierunkowany nalot na libańską stolicę, Bejrut, którego celem był dowódca Hezbollahu odpowiedzialny za sobotni śmiertelny atak na Wzgórza Golan i inne uderzenia na Izrael - informowała we wtorek izraelska armia.

Atak ten oczywiście rozwiewa nadzieje na rynkach na zawieszenie broni - wskazuje Priyanka Sachdeva, analityk Phillip Nova Pte w Singapurze.

Ponieważ atak (na Hanije) wydarzył się w Teheranie, jest prawdopodobne, że może to wywołać szerszy konflikt i możemy stać się świadkami zaangażowania innych krajów - dodaje Sachdeva.

 

Piotr Kuczyński podkreśla, że zabicie lidera Hamasu w Teheranie, stolicy Iranu, przez jak się zakłada Izrael, niewątpliwie doprowadzi do odpowiedzi Iranu. Uderzenie Izraela w stolicę Libanu też podgrzewa nastroje. Świat zakłada, że totalnej wojny na Bliskim Wschodzie z tego nie będzie, ale cena ropy dzisiaj mocno rośnie, co po trzech tygodniach przeceny i tak musiało się wydarzyć. Teraz wszystko zależy od odpowiedzi Iranu i tego, co zrobi z nią Izrael.

 

Kim był Ismail Hanije?

Ismail Hanija był kluczową postacią w negocjacjach dotyczących potencjalnego rozejmu z Izraelem. W latach 2006-2007 był premierem Autonomii Palestyńskiej, jednak stracił tę pozycję w wyniku zażartego konfliktu między Hamasem a lewicową frakcją Organizacji Wyzwolenia Palestyny, Fatahem. Hanija dołączył do Hamasu w 1987 roku.

 

Reklama

Zobacz również: Arabowie szturmują, a górale liczą dutki. Rekordowy napływ turystów

 

Co dalej z ropą WTI?

Prof. Krzysztof Borowski specjalnie dla FXMAG: Cenie nie było dane przebić linii trendu wzrostowego (od szczytu z czerwca 2022 r.) – starała się do zrobić wielokrotnie, ale ostatecznie kontrolę przejęły niedźwiedzie. Lokalnym zatrzymaniem jest dno zielonego korpusu: 75,30 USD, a potem dołek z czerwca 72,50 USD. W układzie dziennym wskaźniki i oscylatory pozostają wyprzedane (ale mają jeszcze pewien potencjał spadkowy). W układzie tygodniowym ostatnia zwyżka ceny do linii trendu spadkowego, wyglądała jedynie jako lekkie odbicie – sugeruje to wejście ceny ropy w trend boczny z malejącymi drganiami góra/ dół. MACD w tym układzie może za chwilę przebić linię zero – co należy uznać za zły prognostyk.Źródło:

 

Wykres. Analiza techniczna ropy WTI

zamach na dowodce hamasu co bedzie dalej z cena ropy grafika numer 3zamach na dowodce hamasu co bedzie dalej z cena ropy grafika numer 3

Reklama

TradingView.

 

Michał Stajniak, analityk XTB: 1 sierpnia odbędzie się posiedzenie OPEC+ i nie oczekuje się zmian w polityce. Niemniej jeśli dojdzie do zmian (OPEC+ może zdecydować się przedłużyć dobrowolne cięcia do końca tego rokU), presja na wzrost cen ponownie się pojawi. Kluczowe wsparcie cen znajduje się w zakresie 73,5-75 USD za baryłkę i z tego poziomu powinniśmy obserwować odbicie. W tym momencie obserwujemy jednak gigantyczne backwardation na rynku, które może prowadzić do presji spadkowej cen na krótkim końcu krzywej. Backwardation na najbliższych kontraktach wynosi 1 USD, natomiast sygnał kupna wystąpiłby w momencie zmniejszenia różnic między kontraktami do 0,2-0,4 USD. 

 

Ropa naftowa szykuje się do ataku na tegoroczne rekordy? - Zakładamy, że w III kwartale cena osiągnie przynajmniej poziomy kwietniowych szczytów (92 USD) z możliwością ataku pułapu 95,5 USD – to maksima z września 2023 roku - prognozuje Łukasz Zembik z TMS Brokers.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Mateusz Myśliwiec

Mateusz Myśliwiec

Redaktor portalu FXMAG. Makler papierów wartościowych (nr licencji 3657), Makler Rynków Finansowych (nr licencji 266). Inwestor indywidualny zafascynowany rynkami finansowymi. Zwolennik ekonomii behawioralnej.


Reklama
Reklama