Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wzrostowy potencjał na notowaniach złotego kruszcu mocno ograniczony! Czy cena złota powróci do wzrostów?

|
selectedselectedselected
Wzrostowy potencjał na notowaniach złotego kruszcu mocno ograniczony! Czy cena złota powróci do wzrostów?
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rozczarowujący wzrost zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym (194 tys.) chwilowo podciągnął notowania kruszcu w okolice 1780 USD/troz. Szczegółowe dane m.in. o spadku stopy bezrobocia, przyspieszeniu tempa wzrostu płac oraz rewizja do góry sierpniowego zatrudnienia przyczyniły się do wzrostu rentowności amerykańskich 10-latek powyżej 1,6% po raz pierwszy od początku czerwca, na co ceny złota zareagowały spadkiem o prawie 30 USD.

W połowie ubiegłego tygodnia metal otarł się o poziom 1800 USD/troz w następstwie odczytu podwyższonej wrześniowej inflacji w USA. Złoto jest postrzegane, jako zabezpieczenie na okoliczność rosnących cen. Do skoku notowań metalu przyczyniło się także obsunięcie dolara z najwyższych od ponad roku poziomów. Rosnąc o ponad 2% kruszec miał szansę zanotować najlepszy tydzień od maja, lecz nieoczekiwanie dobre dane o wrześniowej sprzedaży detalicznej w USA posłały cenę metalu poniżej 1770 USD/troz.

wzrostowy potencjal na notowaniach zlotego kruszcu mocno ograniczony czy cena zlota powroci do wzrostow grafika numer 1wzrostowy potencjal na notowaniach zlotego kruszcu mocno ograniczony czy cena zlota powroci do wzrostow grafika numer 1

Nadchodząca normalizacja polityki pieniężnej Rezerwy Federalnej tymczasowo ogranicza potencjał wzrostowy cen kruszcu – według wrześniowych minutes z posiedzenia FOMC tapering może się rozpocząć już w połowie listopada. Podwyżki stóp zdaniem Fedu to bardziej odległa perspektywa i nie należy ich wiązać z wygaszeniem skupu aktywów. Ostrożne podejście Rezerwy Federalnej do kwestii stóp procentowych to szansa dla złota w odleglejszym terminie – po kompletnym zdyskontowaniu taperingu kruszec może otrzymać wsparcie ze strony wywindowanej inflacji. Jak pokazały ostatnie minutes, zwiększyło się grono członków Fed obawiających się podwyższonej inflacji utrzymującej się dłużej od oczekiwań, niektórzy zauważają także ryzyko jej dalszego wzrostu.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama