Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

1 gram złota kurs

Rozczarowujący wzrost zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym (194 tys.) chwilowo podciągnął notowania kruszcu w okolice 1780 USD/troz. Szczegółowe dane m.in. o spadku stopy bezrobocia, przyspieszeniu tempa wzrostu płac oraz rewizja do góry sierpniowego zatrudnienia przyczyniły się do wzrostu rentowności amerykańskich 10-latek powyżej 1,6% po raz pierwszy od początku czerwca, na co ceny złota zareagowały spadkiem o prawie 30 USD.

W połowie ubiegłego tygodnia metal otarł się o poziom 1800 USD/troz w następstwie odczytu podwyższonej wrześniowej inflacji w USA. Złoto jest postrzegane, jako zabezpieczenie na okoliczność rosnących cen. Do skoku notowań metalu przyczyniło się także obsunięcie dolara z najwyższych od ponad roku poziomów. Rosnąc o ponad 2% kruszec miał szansę zanotować najlepszy tydzień od maja, lecz nieoczekiwanie dobre dane o wrześniowej sprzedaży detalicznej w USA posłały cenę metalu poniżej 1770 USD/troz.

 grafika numer 1 grafika numer 1

Nadchodząca normalizacja polityki pieniężnej Rezerwy Federalnej tymczasowo ogranicza potencjał wzrostowy cen kruszcu – według wrześniowych minutes z posiedzenia FOMC tapering może się rozpocząć już w połowie listopada. Podwyżki stóp zdaniem Fedu to bardziej odległa perspektywa i nie należy ich wiązać z wygaszeniem skupu aktywów. Ostrożne podejście Rezerwy Federalnej do kwestii stóp procentowych to szansa dla złota w odleglejszym terminie – po kompletnym zdyskontowaniu taperingu kruszec może otrzymać wsparcie ze strony wywindowanej inflacji. Jak pokazały ostatnie minutes, zwiększyło się grono członków Fed obawiających się podwyższonej inflacji utrzymującej się dłużej od oczekiwań, niektórzy zauważają także ryzyko jej dalszego wzrostu.

 

Czytaj więcej