Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wzrost kosztów energii wyzwaniem dla branży spożywczej [surowce rolne i przetwórstwo - Agro Nawigator]

|
selectedselectedselected
Wzrost kosztów energii wyzwaniem dla branży spożywczej [surowce rolne i przetwórstwo - Agro Nawigator] | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

SUROWCE ROLNE:

  • Zboża: Światowe zbiory zbóż w sez. 2022/23 będą mniejsze niż przed rokiem, ale wbrew wcześniejszym oczekiwaniom może się zwiększyć produkcja pszenicy. W Polsce zbiory zbóż będą wyższe niż w 2021 głównie z uwagi na lepsze zbiory kukurydzy.
  • Mleko: W 2q22 produkcja mleka u najważniejszych światowych eksporterów znajdowała się w tendencji spadkowej. Polski rynek mleka wyróżnia się na tym tle, notując wzrosty produkcji. Wysokie ceny produktów mleczarskich znajdują odzwierciedlenie w lepszych wynikach przetwórstwa.
  • Drób: Silne odbicie produkcji drobiu po ubiegłorocznych spadkach. Wciąż notuje się ograniczenia podaży na wielu rynkach UE z uwagi na grypę ptaków. Sprzyja to polskiemu eksportowi drobiu.
  • Wieprzowina: Spadki pogłowia trzody chlewnej u głównych producentów UE ograniczają unijną produkcję mięsa. W efekcie, ceny trzody chlewnej, po okresie dekoniunktury w 2021, notują silne wzrosty.
  • Owoce: Wzrost produkcji owoców w Polsce w 2022, w tym jabłek. Wyzwaniem dla branży będzie wzrost kosztów energii, który może odbić się na kosztach przechowywania owoców w chłodniach.
  • Warzywa: Mimo wzrostu w 2022, krajowe zbiory warzyw ukształtują się na relatywnie niskim poziomie. Niższe będą zbiory ziemniaków. Susza ograniczyła podaż niektórych warzyw na rynku UE.

Wzrost kosztów energii wyzwaniem dla branży spożywczej [surowce rolne i przetwórstwo - Agro Nawigator] - 1Wzrost kosztów energii wyzwaniem dla branży spożywczej [surowce rolne i przetwórstwo - Agro Nawigator] - 1

 

PRZETWÓRSTWO:

  • Rosnące koszty energii wyzwaniem dla sektora przetwórczego. Firmom będzie coraz trudniej przerzucać wzrost kosztów na odbiorców finalnych.

Wzrost kosztów energii wyzwaniem dla branży spożywczej [surowce rolne i przetwórstwo - Agro Nawigator] - 2Wzrost kosztów energii wyzwaniem dla branży spożywczej [surowce rolne i przetwórstwo - Agro Nawigator] - 2

 

Reklama

 

***Materiał pochodzi z raportu Agro Nawigator 3/2022 Analizy Sektorowe, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama