Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ceny prądu 2022

Inflacja CPI w listopadzie wzrosła do 7,8% r/r (odczyt flash został zrewidowany w górę z 7,7% r/r) wobec 6,8%r/r w październiku. Miesięczna dynamika cen wyniosła 1,0% - to najsilniejszy wzrost cen dla listopada w tym wieku. Pomimo odwrócenia trendu wzrostowego w cenach paliw (w tym obniżenia akcyzy) oraz zahamowania wzrostu cen opału, w grudniu inflacja CPI najpewniej przebije poziom 8,0% r/r. Według bieżących prognoz będzie to szczyt obecnego cyklu. Więcej w Makro Flashu: Szczyt na wyciągnięcie ręki.

G.Ancyparowicz (RPP) stwierdziła, że gdyby utrzymała się tendencja wzrostu akcji kredytowej w segmencie konsumpcyjnym, możliwe byłoby dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej, w krokach o co najmniej 50pb. Stwierdziła, że podwyżka stóp o 25pb „jest bez sensu”. Jej zdaniem podwyżki powinny być w wysokości co najmniej 50pb, ponieważ wtedy byłby odczuwalny ich wpływ. Jednocześnie G.Ancyparowicz stwierdziła, że nie powinno podnosić się stóp zbyt szybko, bo zdusiłoby to wzrost gospodarczy. Stwierdziła też, że podwyższenie stóp do poziomu 3% z obecnych 1,75% nie byłoby rozsądne. Podkreśliła też występowanie dużej niepewności i ryzyka.

Eksport towarów wg GUS w październiku wzrósł tylko o 4,6% r/r, podczas gdy import o 17,7% r/r

Po raz trzeci w tym roku dane wskazały na miesięczny deficyt w handlu towarowym – tym razem w wysokości 0,8 mld EUR. Zmiany są zgodne z danymi NBP z bilansu płatniczego – eksport znajduje się pod presją braku komponentów i surowców (przede wszystkim w motoryzacji), podczas gdy import rośnie przede wszystkim za sprawą nominalnego wzrostu importu zaopatrzeniowego (surowców, komponentów). Jest to szczególnie widoczne w przypadku importu z Rosji, który wartościowo był w październiku aż o 25% wyższy niż w 4q19. Szybko rośnie również import z Chin, który jest już o prawie połowę wyższy niż przed pandemią. W październiku spowolnienie eksportu było szczególnie mocno widoczne na kierunku niemieckim – spadek wyniósł aż 2,8% r/r, podczas gdy do pozostałych kluczowych partnerów handlowych nasz eksport wzrastał. Przyczyn można szukać w słabości sprzedaży do Niemiec samochodów i części.

Krajowe wydarzenia ekonomiczne - wzrost cen energii elektrycznej o ok. 40% przed nami? To bardzo prawdopodobne - 1Krajowe wydarzenia ekonomiczne - wzrost cen energii elektrycznej o ok. 40% przed nami? To bardzo prawdopodobne - 1

Radio Zet poinformowało na podstawie nieoficjalnych informacji, że w piątek URE zgodzi się na wzrost cen energii elektrycznej o ok. 40%,

Reklama

co przełożyłoby się na wzrost rachunku za prąd o ok. 20%. URE ma także zgodzić się na podwyżkę ceny gazu wykorzystywanego do ogrzewania domów o ok. 40% i gazu do kuchenek gazowych o ok. 10%. Takie wzrosty cen oznaczałyby, że na początku roku inflacja CPI wcale nie musiałaby głęboko spaść i oscylowałaby wokół 8%. Jednocześnie taki ruch zwiększa prawdopodobieństwo wyższych podwyżek stóp w 1q22 oraz wydłużenia Tarczy antyinflacyjnej w części energetycznej przynajmniej na 2q22.

Krajowe wydarzenia ekonomiczne - wzrost cen energii elektrycznej o ok. 40% przed nami? To bardzo prawdopodobne - 2Krajowe wydarzenia ekonomiczne - wzrost cen energii elektrycznej o ok. 40% przed nami? To bardzo prawdopodobne - 2

Według informacji prasowych polski rząd jest w trakcie rozmów z KE ws. uzyskania zgody na obniżenie stawki VAT na paliwa z 23% do 8% na pierwsze 6 miesięcy przyszłego roku. Taki ruch obniżyłby ścieżkę inflacji o ok. 0,7pp.

Stan środków walutowych Ministerstwa Finansów na koniec listopada wyniósł 5,6 mld EUR i spadł o 0,9 mld EUR wobec końca października

W ciągu miesiąca MF spłacił zadłużenie zagraniczne w łącznej wysokości 231,9 mln EUR.

Reklama

Polska sprzedała uprawnienia do emisji CO2 po 79,3 EUR, za łącznie 164,5 mln EUR. W 2021 Polska łącznie pozyska z tytułu sprzedaży uprawnień ok. 25 mld EUR.

Według szacunków ZUS wejście w życie prezydenckiego projektu emerytur stażowych mogłoby skutkować dodatkowym kosztem dla FUS w wysokości ok. 10 mld PLN w 2022 oraz ok. 20 mld PLN w 2023-24 gdyby na emeryturę stażową zdecydowali się wszyscy uprawnieni. Według ZUS w 2022 skutkowałoby to wzrostem liczby emerytów o 470 tys. osób, a w kolejnych latach o ok. 80 tys.

Czytaj więcej