Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wielka hossa na białym złocie! Znani analitycy wyjaśniają czemu tak się dzieje

|
selectedselectedselected
Wielka hossa na białym złocie! Znani analitycy wyjaśniają czemu tak się dzieje | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rosnące ceny cukru w sklepach budzą od jakiegoś czasu dość mocne wzburzenie wśród konsumentów. Jednak w przypadku tego towaru zrobiło się ciekawie również na giełdzie. Kontrakty terminowe na cukier są w hossie od października i wygląda na to, że będą dalej piąć się na północ. Tłumaczymy dlaczego.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

  • Cena cukru na najwyższym poziomie od 10 lat!
  • Cukier jest wykorzystywany w wielu branżach, nie tylko w „spożywce”.
  • Pojawiają się obawy o podaż cukru m.in. na skutek zamknięcia dwóch wielkich indyjskich fabryk.
  • OPEC+ wywołał wielki popyt na trzcinę cukrową do produkcji biopaliw.
Reklama

 

W ostatnich tygodniach notowania kontraktów na cukier wydostały się z wielomiesięcznej, męczącej konsolidacji i zmierzają dziarsko na północ. Cena cukru surowego przekroczyła 24 USD/funt, znajdując się na najwyższym poziomie od ponad 10 lat. Skąd ten rajd? I co dalej z notowaniami cukru?

 

Notowania kontraktów na cukier od początku 2019 roku

wielka hossa na bialym zlocie znani analitycy wyjasniaja czemu tak sie dzieje grafika numer 1wielka hossa na bialym zlocie znani analitycy wyjasniaja czemu tak sie dzieje grafika numer 1

Źródło: tradingcharts.com

 

Cukier jednym z najważniejszych produktów rolnych

Reklama

Cukier jest wykorzystywany w wielu branżach, całkowicie od siebie niezależnych. Oczywiście o przeznaczeniu spożywczym nie musimy za dużo mówić. Używany jest w cukiernictwie, ale też do konserwowania żywności.

Cukier jest również głównym składnikiem w produkcji alkoholu, który może do życia nie jest nam potrzebny, ale w tym samym procesie stosuje się go do wyrobu produktów kiszonych. Te zaś słyną ze swoich prozdrowotnych właściwości i powinny się znaleźć w diecie każdego człowieka.

Jednak cukier to nie tylko produkty, które mają zaspakajać nasz głód, czy pragnienie. Jest on również wykorzystywany w branży medycznej i farmaceutycznej. Zdziwieni? Cukier – niby biała śmierć, a przeznaczony do ratowania życia! A wszystko dlatego, że jest składnikiem wielu leków i preparatów stosowanych, zarówno w szpitalach, jak i w domowym użytku.

Jeszcze jedną branżą, w której cukier pełni istotną rolę, jest branża energetyczna. Tak jak już było wspomniane, używany jest do procesu fermentacji, czyli tworzenia alkoholu. W tym przypadku chodzi dalej o ten sam proces, jednak wykorzystywany do wytwarzania bioetanolu, który stosowany jest jako biopaliwo, np. do zasilania pojazdów.

Czytaj także: Cukier - jak inwestować i spekulować na rynku cukru?

 

Indie i Brazylia jako najwięksi producenci cukru

Jak dotąd z produkcji cukru słynęły w pierwszej kolejności Indie, które produkowały około 37 mln ton cukru rocznie, a zaraz za nią Brazylia, z 35 mln ton rocznie. Jednak zapowiadają się zmiany, które są efektem zbiegu zdarzeń, w części zależnych od człowieka, a w części całkowicie naturalnych. Jeżeli więc najwięksi producenci przewidują problemy, to pewne było, że dotrą one i do nas – co właśnie możemy zaobserwować na giełdzie i nie tylko…

Reklama

 

Najwięksi producenci cukru na świecie

wielka hossa na bialym zlocie znani analitycy wyjasniaja czemu tak sie dzieje grafika numer 2wielka hossa na bialym zlocie znani analitycy wyjasniaja czemu tak sie dzieje grafika numer 2

Źródło: forexclub.pl

 

Głównym winowajcą El Nino

Zmiany atmosferyczne to jedno ze zjawisk, nad którymi nie jesteśmy w stanie zapanować. A to właśnie z ich powodu nastąpiło nagłe odbicie cen cukru na giełdach. Gdy na Pacyfiku zaczynają zachodzić pewne zmiany, pociągają za sobą falę negatywnych skutków. Mowa oczywiście o El Nino, które wpływa na pogodę na całym świecie i dość ironicznie nazywane jest „cudownym dzieckiem”. Już dwa razy mieliśmy do czynienia z jego potężną siłą, w 2014 i 2018 roku, i kolejny raz widzimy jak zapisuje się w księgach historii.

Zobacz także: Cukrowa hossa trwa w najlepsze. Cena słodkiego surowca bije kolejne rekordy

 

El Nino i jego wpływ globalny

Reklama

wielka hossa na bialym zlocie znani analitycy wyjasniaja czemu tak sie dzieje grafika numer 3wielka hossa na bialym zlocie znani analitycy wyjasniaja czemu tak sie dzieje grafika numer 3

Źródło: Internaonal Research Instute for Climate and Society

 

Skoro już jesteśmy świadomi mocy El Nino, możemy łatwo wywnioskować, że odbija się na globalnym przemyśle, a co za tym idzie na giełdzie również. Dzieje się tak, ponieważ tak drastycznie zmienia warunki pogodowe, że zaburza całe ekosystemy. Naprzemiennie występujące powodzie, susze i inne ekstremalne zjawiska pogodowe, doprowadzają do zmniejszenia upraw. Tak się też stało z uprawami cukru.

Ale dlaczego akurat w październiku kurs skoczył do góry?

A dlatego, że właśnie na przełomie września i października, z powodu braku trzciny cukrowej, ograniczono produkcję dwóch cukrowni - w Maharashtrze i Karnatace. Doprowadziło to do ich wcześniejszego zamknięcia i automatycznego obniżenia rocznej produkcji cukru w Indiach. Był to przełomowy moment, kiedy rynek zorientował się, co się dzieje – że mogą pojawić się niedobory cukru.

Zobacz również: Ceny zbóż, prognozy 2023: nowy sezon przyniesie dalszy spadek!

 

A reszta to już gwóźdź do cukrowej trumny

Reklama

Z powodu wspomnianych wyżej problemów z produkcją cukru, Indie zostały poniekąd zmuszone do wprowadzenia ograniczeń eksportowych, a w ich ślady poszły też inne kraje. Ograniczona więc dostępność tego surowca wpłynęła na większe jego pożądanie, a co za tym idzie wyższą jego wartość.

Swoje 5 groszy dołożyła też Francja, wprowadzając nową ustawę, mającą na celu ograniczenie sztucznych nawozów, a mianowicie zakaz stosowania pestycydów neonikotynoidowych. Nic więc dziwnego, że sporo producentów z powodu obaw o częstsze choroby, będą przerzucać się na bezpieczniejsze uprawy.

Kolejny winny, który przyczynił się do napędzenia trendu wzrostowego na kontraktach cukru, to kartel OPEC+. Decyzja o ograniczeniu produkcji ropy wywołała skok popytu na trzcinę cukrową do produkcji biopaliw.

Żeby tego wszystkiego było mało, w piątek wygasł majowy kontrakt na cukier biały. Niektórzy handlowcy, którzy nie otrzymali dostaw z powodów ograniczonej dostępności, zamknęli spore pozycje krótkie. To wygeneruje impuls do kolejnych wzrostów.

Sprawdź także: Prognozy dla cen ropy, gazu i złota – sprawdź co znani polscy analitycy sądzą o przyszłości surowców

 

KOMENTARZE ANALITYKÓW

Ole Hansen, SAXO Bank – SPECJALNIE DLA FXMAG:

„Kontrakty terminowe znacznie wzrosły z powodu połączenia częstszych zakupów od funduszy oraz zwiększenia popytu na trzcinę cukrową do produkcji biopaliw po obniżce produkcji OPEC+. Najważniejszym czynnikiem jest ryzyko niższego eksportu z Indii i obawy o produkcję w innych kluczowych krajach uprawy, takich jak Pakistan i Tajlandia. Ponadto, kontrakt terminowy na biały cukier w maju […] doświadczył poważnego short squeezu przed wygaśnięciem umowy w piątek […].

Reklama

 

Paweł Majtkowski, analityk rynkowy eToro:

„Cukier to najlepiej radzący sobie towar w tym roku (+16%) […]. Jego cena rośnie zarówno na rynku światowym, jak i w Polsce. […] Ceny cukru osiągnęły ostatnio najwyższe poziomy od sześciu lat. Jest to efekt kilku czynników, obniżających światową podaż. […] W Europie, w tym w Polsce, produkcja buraków cukrowych została zaburzona przez wysokie ceny energii. […] A jednocześnie wznowienie popytu zwiększa konsumpcję w USA i Azji, co cały czas podtrzymuje wzrost cen.”

 

Piotr Langner, Wealth Seed:

„Cena cukru surowego przekroczyła 24 USD/funt, znajdując się na najwyższym poziomie od ponad 10 lat. Jeszcze większe wzrosty miały miejsce na rynku cukru białego, co przełożyło się na istotne zwiększenie premii […]. Coraz szersza oferta instrumentów finansowych dostępnych dla przeciętnego inwestora stwarza także możliwość osiągnięcia korzyści płynących ze zmian cen cukru. Jednym z produktów inwestycyjnych, które umożliwiają ekspozycję na rynek cukru są ETF-y, wśród których można znaleźć WisdomTree Sugar. […] Od początku roku instrument osiągnął ponadprzeciętną stopę zwrotu, rosnąc o ponad 25%.

Czytaj również: Cena cukru wzrosła do najwyższych poziomów od ponad 11 lat! Dlaczego? Sprawdź, co ma do powiedzenia znany analityk

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Wiktoria Podorska

Wiktoria Podorska

Redaktor portalu FXMAG


Reklama
Reklama