Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

UE: rekordowy spadek popytu na gaz w 2022 roku

|
selectedselectedselected
UE: rekordowy spadek popytu na gaz w 2022 roku | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Według danych Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) zapotrzebowanie na gaz w Unii Europejskiej spadło w 2022 r. o rekordową wielkość 55 mld m3 (13% r/r). Najsilniejsze spadki były widoczne w krajach Europy Północnej (w szczególności w Finlandii, na Litwie i w Szwecji). Najwięcej, bo o 28 mld m3, czyli o 20% r/r, zmniejszyło się zużycie w sektorze budynków (zarówno gospodarstw domowych, jak i budynków komercyjnych i użyteczności publicznej). Przyczyniła się do tego przede wszystkim cieplejsza zima i mniejsze potrzeby grzewcze. Ponadto spadek konsumpcji gazu był związany z wysokimi cenami i zmianą zachowań konsumentów – promowanym w wielu krajach ograniczaniem poziomu ogrzewania, przestawianiem się na inne paliwa (fuel switching), wreszcie wzrostem skali ubóstwa energetycznego. Dodatkowo widoczne były też zmiany wynikające z podnoszenia efektywności wykorzystania energii (m.in. w związku z ociepleniem części budynków) oraz zwiększenia liczby instalacji pomp ciepła.

Duży spadek zużycia gazu odnotowano także, według IEA, w unijnym sektorze przemysłowym – o 25 mld m3, czyli aż o 25% w porównaniu z rokiem 2021. Było to w głównej mierze reakcją na duże wzrosty cen gazu i wynikające z tego ograniczenia lub nawet wstrzymanie produkcji i przestawienie się częściowo na import gazochłonnych produktów spoza UE (najwidoczniejsze w przypadku produkcji nawozów). Wiązało się to więc z destrukcją – niejasne, na ile trwałą – popytu w przemyśle. Dodatkowo, podobnie jak w sektorze budynków, także w przemyśle wyraźne było przechodzenie na inne paliwa, w tym przede wszystkim ropę.

Jedynym sektorem w UE, w którym zużycie gazu w 2022 r. wzrosło w porównaniu z rokiem ubiegłym, był sektor elektroenergetyczny. Miało to miejsce pomimo spadku konsumpcji energii (o 3% r/r) oraz wzrostu zainstalowanych mocy farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Zwiększenie wykorzystania gazu w wytwarzaniu energii elektrycznej było związane z dużymi spadkami w generacji z elektrowni jądrowych (wynikającymi głównie z wyłączenia dużej części floty francuskiej) oraz hydroelektrowni latem (w wyniku wyjątkowej suszy..

 

Reklama

 

Czytaj dalej na osw.waw.pl

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Agata Łoskot-Strachota

Agata Łoskot-Strachota

Główny specjalista: Pion analityczny.  Koordynator prac badawczych OSW dotyczących europejskiego rynku i polityki gazowej. Tematy badawcze: 
  • rynek i polityka gazowa w Europie

  • rynek LNG w Europie i na świecie

  • rola gazu w transformacji energetycznej 

  • polityka energetyczna Unii Europejskiej 

  • energetyczny wymiar relacji międzynarodowych, w tym relacji z unijnymi krajami sąsiedztwa 


Reklama
Reklama