Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Specyfika amerykańskiego rynku gazu ziemnego. XTB analizuje NATGAS

|
selectedselectedselected
Specyfika amerykańskiego rynku gazu ziemnego. XTB analizuje NATGAS | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Stany Zjednoczone są w zasadzie samowystarczalne pod względem gazu ziemnego. Istnieją gazociągi prowadzące do Kanady oraz Meksyku i dochodzi do obustronnej wymiany ze względu na rozmiar całego kontynentu oraz mniej rozbudowaną siatkę połączeń niż w przypadku Europy.

Stany Zjednoczone pozyskują zdecydowaną większość gazu z łupków, dlatego w kontekście długoterminowych perspektyw analizuje się ilość wież wiertniczych i liczbę ekip szczelinujących. Jednak złoża gazu są zdecydowanie większe niż w przypadku ropy, dlatego liczba wież nie zmienia się zbyt dynamicznie.

 

Największymi konsumentami gazu ziemnego w USA są gospodarstwa domowe oraz elektrownie. Ponad 1/3 energii elektrycznej w Stanach Zjednoczonych jest produkowana z gazu, więc w momentach gdy konsumpcja gazu drastycznie rośnie, cena surowca potrafi zareagować. Dzieje się tak np. w okresach letnich, kiedy wykorzystanie klimatyzacji sięga szczytowych poziomów.

Ze względu na rewolucję łupkową, Stany Zjednoczone stały się ważnym graczem na rynku LNG. Zdecydowana większość gazu była wysyłana do Azji, ale wojna w Ukrainie zmieniła tę sytuację i ważniejsza stała się Europa. Właśnie dlatego wzrosła korelacja pomiędzy europejskimi i amerykańskimi cenami gazu

Reklama

 

 

 

Odbierz bezpłatny ebook

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


XTB

XTB

Jesteśmy jednym z największych na świecie brokerów Forex & CFD notowanych na giełdzie. Zapewniamy inwestorom indywidualnym natychmiastowy dostęp do rynków finansowych z całego świata. Posiadamy prawie 20 lat doświadczenia na rynku. W tym czasie otworzyliśmy oddziały w ponad 13 krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chile i innych.


Reklama
Reklama