Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Spadkowy początek tygodnia na rynkach metali szlachetnych. Cena złota zniwelowała 14 dni wzrostów

|
selectedselectedselected
Spadkowy początek tygodnia na rynkach metali szlachetnych. Cena złota zniwelowała 14 dni wzrostów | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Poprzedni tydzień na rynkach finansowych był okresem zniżek cen metali szlachetnych. W przypadku złota i srebra, spadki były praktycznie nieprzerwane i zniwelowały one wcześniejsze dwa tygodnie zwyżek. Zobacz aktualne ceny: złoto, srebro.

 

Na początku nowego tygodnia sytuacja na rynkach metali szlachetnych nie zmienia się istotnie. Nadal dominuje strona podażowa, a poniedziałkowa sesja zakończyła się na minusie zarówno dla notowań złota (-0,8%), jak i srebra (-1%). We wtorek rano ceny obu kruszców pozostają w konsolidacji blisko poniedziałkowych minimów. Dla złota oznacza to poziom tuż poniżej 1750 USD za uncję, a dla srebra okolice 18,90 USD za uncję.

Spadkowy początek tygodnia na rynkach metali szlachetnych - 1Spadkowy początek tygodnia na rynkach metali szlachetnych - 1

Notowania cen złota, 3M, źródło: baha.com

Reklama

 

Główną przyczyną słabości notowań złota i srebra jest siła amerykańskiego dolara. W poprzednim tygodniu wartość dolara dynamicznie rosła z dnia na dzień, wywierając presję na notowania wielu surowców, z metalami szlachetnymi na czele.

Dolar powrócił do zwyżek z dwóch głównych przyczyn. Po pierwsze, ostatnie wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej zasugerowały, że Fed nie będzie zwalniał tempa zacieśniania polityki monetarnej, ponieważ uznaje, że walka z inflacją jest jeszcze daleka od zakończonej, a amerykańska gospodarka jest na tyle silna, że podwyżki stóp procentowych wytrzyma. Po drugie, dolar zwyżkuje na fali wzrostu awersji do ryzyka na globalnym rynku finansowym, wywołanego obawami o recesję w największych gospodarkach świata oraz potencjalnymi problemami Europy z dostawami surowców energetycznych. Pod tym kątem dolar amerykański pozostaje w ostatnim czasie lepszą „bezpieczną przystanią” niż metale szlachetne.

Spadkowy początek tygodnia na rynkach metali szlachetnych - 2Spadkowy początek tygodnia na rynkach metali szlachetnych - 2

Notowania cen srebra, 3M, źródło: baha.com

 

Reklama

Warto przy tym zaznaczyć, że o ile notowania złota i srebra znajdują się pod presją podaży przy ich wycenie w dolarach, to z punktu widzenia polskich inwestorów, oba kruszce utrzymują swoją wartość. W ostatnich dniach istotnie spadła bowiem także wycena złotego w stosunku do amerykańskiego dolara, co sprawia, że notowania obu kruszców, wyceniane w PLN, utrzymują się relatywnie wysoko.  

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Julia Zagórska

Julia Zagórska

Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego i Akademii Górniczo-Hutniczej. Głównie zajmuje się analizą wpływu wydarzeń makroekonomicznych na sytuację na rynku. Aktywny trader Forex od 2013 roku. 


Reklama
Reklama