Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek paliwowy w Polsce. Specyfika rynku krajowego - analiza

|
selectedselectedselected
Rynek paliwowy w Polsce. Specyfika rynku krajowego - analiza | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Popyt na paliwa w Polsce cechował się w ostatnich latach tendencją wzrostową (+4% dla diesla i +2% dla benzyn, w latach 2009-2021), za co odpowiadał m.in. wzrost liczby pojazdów (patrz Tabela 3.) i dynamiczny wzrost pracy przewozowej polskiego transportu drogowego. W tym samym czasie w całej UE notowany był powolny spadek popytu.

Wprawdzie na skutek COVID-19 konsumpcja paliw w Polsce w 2020 zmalała, jednakże w wyraźnie mniejszym stopniu niż w innych gospodarkach UE. Powodem były nieco lżejsze i krótsze lockdowny, a także mniejsza skala spowolnienia aktywności gospodarczej. Największy rozdźwięk wystąpił w przypadku diesla – w Polsce spadek konsumpcji był minimalny (-1%), a przeciętnie w UE dosyć głęboki (-8%). Popyt na olej napędowy jest mniej elastyczny i zależny głównie od sytuacji w gospodarce, a mniej od popytu indywidualnego, chociażby związanego z turystyką.

Rynek paliwowy w Polsce. Specyfika rynku krajowego - analiza - 1Rynek paliwowy w Polsce. Specyfika rynku krajowego - analiza - 1

 

W 2022 wzrost konsumpcji paliw w Polsce silnie kontrastował ze spadkami w pozostałych krajach Wspólnoty. Prawdopodobnie było to po części efektem większego zapotrzebowania związanego z przyjęciem uchodźców z Ukrainy, a po części dalszego silnego ożywienia w polskiej gospodarce. Pomogła też obniżka stawki VAT (z 23% do 8%) i akcyzy na paliwa, co począwszy od lutego ograniczyło koszt benzyny i diesla o ok. 0,7 zł/l. Powrót standardowej stawki VAT z początkiem 2023 powinien zmniejszyć to dodatkowe źródło popytu.

Reklama

Rynek paliwowy w Polsce. Specyfika rynku krajowego - analiza - 2Rynek paliwowy w Polsce. Specyfika rynku krajowego - analiza - 2

Polska jest importerem netto paliw, a głównym kierunkiem dostaw była Rosja. Sprowadzaliśmy z tego kierunku ok. 4-5 mln ton produktów ropopochodnych rocznie przy zużyciu krajowym wynoszącym ok. 31,7 mln ton (wg BP). Szczególnie duże znaczenie miały dostawy diesla i LPG z Rosji (LPG nie jest objęty unijnym embargiem na produkty ropopochodne).

Rynek paliwowy w Polsce. Specyfika rynku krajowego - analiza - 3Rynek paliwowy w Polsce. Specyfika rynku krajowego - analiza - 3

 

Od czerwca’22 silnie wzrósł eksport paliw do Ukrainy. To właśnie pod koniec czerwca’22 po kolejnym ostrzale rakietowym prezes ukraińskiego Naftogazu ogłosił fakt utracenia przez Ukrainę zdolności rafinacji ropy w kluczowej dla tego państwa rafinerii w Kremenczuku w obwodzie połtawskim. W okresie czerwiec-wrzesień’22 dostawy wynosiły przeciętnie 175 tys. ton miesięcznie i były o 687% wyższe od relatywnie wysokich poziomów w analogicznych miesiącach 2021. Nie są to jednak ilości porażające biorąc pod uwagę skalę polskiego rynku paliwowego.

 

Reklama

 

 

 


***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: “Monitoring Branżowy - Analizy Sektorowe”, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama