Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rozczarowujące dane z Chin ciągną notowania miedzi na dno

|
selectedselectedselected
Rozczarowujące dane z Chin ciągną notowania miedzi na dno | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Metal najtańszy od początku roku, ceny spadają poniżej 8500 USD/t; rozczarowują dane z Chin, rosną zapasy na LME. Pod koniec ubiegłego miesiąca ceny surowca spadły do poziomów z początku roku, osłabione obawami o kondycję światowej gospodarki oraz niezadowalającymi danymi z Chin. W trakcie sesji 27 kwietnia na giełdzie LME notowania benchmarku obsunęły się do 8426 USD/t, od tymczasowego szczytu 9183 USD/t z 14 kwietnia straciły ponad 8%.

Rozczarowały odczyty PMI za kwiecień – „rządowego” oraz Caixin – dla przetwórstwa Państwa Środka, oba wskaźniki spadły poniżej neutralnego poziomu 50 pkt. Import miedzi w kwietniu obniżył się 12,5% r/r; premia katodowa za metal sprowadzany do Chin oscyluje wokół 25 USD/t – w marcu była dwukrotnie wyższa. Według doniesień Reutersa z konferencji Shanghai Metals Market lokalni producenci wyrobów z miedzi zauważają spadek zamówień r/r w Q2’23. Nie zachwyciły chińskie dane za Q1’23 w motoryzacji, budowlance oraz energetyce, sektorach generujących ok. 2/3 krajowego zapotrzebowania na surowiec. Tymczasem produkcja miedzi w Państwie Środka skoczyła w marcu o 9% r/r do rekordowych 1,05 mln ton. Co ciekawe zapasy na giełdzie w Szanghaju od początku marca systematycznie maleją. Przeciwnie do LME, gdzie stany magazynowe od 18 kwietnia zwiększyły się o ponad 47% (z 51175 ton, poziomu najniższego od 2005 roku), umacniając contango w tenorze 0-3M.

 

Według konsensusu rynkowego średnia cena kasowa surowca na LME wyniesie w 2023 roku 8943 USD/t, w przyszłym roku wzrośnie do 9400 USD/t. Zdaniem branżowej organizacji International Copper Study Group wzrost chińskiego popytu przyczyni się w 2023 roku do deficytu na globalnym rynku surowca w wysokości 114 tys. ton (rewizja z prognozowanej w X’22 nadwyżki 155 tys. ton). Przyszły rok ma się zakończyć nawisem rynkowym bliskim 300 tys. ton. Zdaniem ankietowanych przez Reutersa analityków także w 2023 roku należy się spodziewać nadwyżki, aczkolwiek jej skala została zmniejszona do 133 tys. ton, -32 tys. ton względem szacunku sprzed kwartału. Mediana prognoz średniej ceny miedzi spot na LME w bieżącym roku wyniosła 8943 USD/t przy rozstrzale przewidywań 7,8-9,5 tys. USD/t (aktualna średnia notowań YTD sięga 8884 USD/t). Konsensus względem przyszłego roku wynosi 9400 USD/t; zakres prognoz 6,8-10,5 tys. USD/t.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama