Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rosja: produkcja i eksport gazu skroplonego (LNG) wzrosły o prawie 9%

|
selectedselectedselected
Rosja: produkcja i eksport gazu skroplonego (LNG) wzrosły o prawie 9% | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wicepremier Rosji Aleksandr Nowak poinformował, że w 2022 r. produkcja i eksport gazu skroplonego (LNG) z Rosji wzrosły o prawie 9%, do ok. 33 mln ton (tj. ok. 46 mld m3). Najwięcej LNG wyprodukowano w ramach projektu Jamał LNG (ok. 20 mln ton), którego głównymi udziałowcami są rosyjski Novatek (50,1%), francuski TotalEnergies (20%) oraz chińskie CNPC (20%) i Fundusz Jedwabnego Szlaku (9,9%). Prawie 15 mln ton z tego projektu trafiło do Europy (wzrost o 14% r/r), a ok. 5 mln ton do Chin.

Na rosyjskim Dalekim Wschodzie w ramach przedsięwzięcia Sachalin-2, kontrolowanego przez Gazprom, wyprodukowano kolejne ponad 10 mln ton, co oznacza wzrost o 2% r/r. Głównymi odbiorcami tego surowca były Japonia (udziałowcami projektu są japońskie firmy Mitsui i Mitsubishi) i Chiny. Zgodnie z danymi chińskiej służby celnej w 2022 r. do ChRL trafiło z Rosji ogółem 6,5 mln ton LNG wobec 5,7 mln ton rok wcześniej.

Na Morzu Bałtyckim w obwodzie leningradzkim LNG wytwarzany jest także w ramach dwóch przedsięwzięć o małej skali. Należący do Novateku terminal w Wysocku wyprodukował ok. 0,7 mln ton, a kontrolowany przez Gazprom Portowaja LNG – ok. 0,35 mln ton. Gaz z obu projektów dostarczono na rynek europejski.

Wicepremier zapewnił również, że Rosja zamierza urzeczywistnić swoje ambitne plany podwojenia produkcji LNG w najbliższych kilku latach, a następnie zwiększenia eksportu LNG do 100 mln ton w 2030 r. Miałoby to nastąpić głównie dzięki realizacji arktycznych projektów LNG, w tym np. kontrolowanego przez Novatek Arctic LNG 2. Zapowiadany jest wzrost, mimo że w 2023 r. produkcja w Rosji może się zmniejszyć ze względu na zaplanowane prace remontowe na dwóch (z czterech) linii produkcyjnych w ramach Jamał LNG...

Reklama

 

 

Czytaj dalej na osw.waw.pl

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Iwona Wiśniewska

Iwona Wiśniewska

Od lutego 2000 r. analityk Ośrodka Studiów Wschodnich, zatrudniona najpierw w Dziale Ekonomicznym, a następnie w Zespole Rosyjskim. W latach 2012–2014 dyplomata ds. ekonomicznych Ambasady RP w Astanie, w latach 2014–2016 kierownik Wydziału Ekonomicznego Ambasady RP w Moskwie. Studia: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie (1994–2000); magister ekonomii, specjalizacja uzyskana na kierunku: Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Politycznych, ukończenie w ramach studiów „Ścieżki Europejskiej” oraz „Ścieżki Wschodniej”. Szkoła Główna Handlowa (2001–2002); Zaoczne studium podyplomowe na kierunku: Opodatkowanie i finanse w przedsiębiorstwie.


Reklama
Reklama