Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Recesja w wielkich gospodarkach w 2024 roku: analityk zwraca uwagę na ceny surowców

|
selectedselectedselected
Recesja w wielkich gospodarkach w 2024 roku: analityk zwraca uwagę na ceny surowców | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Surowce są grupą aktywów szczególnie silnie powiązaną z dynamiką wzrostu gospodarczego. W tej materii nastroje są mieszane. Rachityczne ożywienie gospodarcze w Chinach równoważy się z lepszą od oczekiwań kondycją gospodarki amerykańskiej. Niemniej, w krajach zachodnich recesyjne miesiące – a wraz z nimi większe rozczarowania w kontekście popytu na surowce są prawdopodobnie dopiero przed nami.

 

Czytaj także: Cena złota pobiła rekord: potężny rajd i nowe szczyty! Mamy prognozy dla tego metalu

 

Kluczowe informacje:

 

Świat:

  • Międzynarodowy Fundusz Walutowy w lipcu obniżył projekcję globalnego wzrostu gospodarczego w 2023 roku, szacując jego dynamikę na 3% rdr. Także w 2024 r. dynamika globalnego wzrostu gospodarczego jest szacowana na 3,0% rdr.
Reklama

 

Zachód:

  • Dynamika PKB w Stanach Zjednoczonych, po wejściu na poziomy ujemne w 2022 roku, w bieżącym roku oscyluje w okolicach 1-2%w ujęciu rdr (ostatni odczyt na koniec sierpnia: 2,1% rdr). MFW szacuje, że dynamika wzrostu gospodarczego w USA wyniesie 1,8% rdr w 2023 r. i 1% rdr w 2024 .
  • Dynamika PKB w strefie euro w tym roku walczy o utrzymanie się na plusie (tegoroczne odczyty oscylują w rejonie 0,0%-0,3% rdr, ostatni odczyt na koniec sierpnia na poziomie 0,3% rdr). MFW szacuje, że dynamika wzrostu gospodarczego w strefie euro wyniesie 0,9% rdr w 2023 r. i 1,5% rdr w 2024 .

 

Wschód:

  • Według danych MFW, dynamika wzrostu gospodarczego w rozwijających się państwach azjatyckich wyniesie 5,3% rdr w 2023 r. i 5% rdr w 2024 . Tym samym, dynamika PKB w krajach Wschodu stoi w kontraście z dynamiką obserwowaną w krajach zachodnich.
  • W przypadku Chin, będących najważniejszym konsumentem wielu surowców, kluczowym ryzykiem jest możliwość znaczącego wyhamowania wzrostu gospodarczego i jego spadku poniżej 5% rdr. MFW szacuje, że dynamika wzrostu gospodarczego w Chinach wyniesie 5,2% rdr w 2023 r. i 4.5% rdr w 2024 .
  • Oczekiwane programy stymulacyjne w Chinach na razie ograniczają się do pojedynczych, drobnych decyzji (przedłużenie programu dotacji do produkcji samochodów elektrycznych, niewielkie obniżki stóp procentowych, obniżka podatku od transakcji giełdowych itd.). Ich zasięg jest relatywnie niewielki w porównaniu do oczekiwań inwestorów. Jeśli władze Chin nie będą bardziej zdecydowane w kwestii stymulusu, czynnik ten będzie negatywnie wpływał na notowania surowców.
  • Motorem do wzrostu popytu na wiele surowców i towarów mogą okazać się Indie. MFW szacuje, że dynamika wzrostu gospodarczego w tym kraju wyniesie 6,1% rdr w 2023r. i 6.3% rdr w 2024.

 

Czytaj także: Cena metalu wystrzeli, bo jest on niezbędny. Mocno potrzebuje go Elon Musk

 

Konkluzja:

Wzrost gospodarczy na świecie spowalnia. Oczekiwania recesji w USA i Europie, jak również znaczące wyhamowanie dynamiki PKB w Chinach, negatywnie przekładają się na popyt na surowce wykorzystywane w przemyśle – jednak kulminację tego efektu możemy zobaczyć dopiero w 2024 r.

Reklama

 

Ten czynnik jest najistotniejszy dla cen: ropy naftowej, miedzi, złota.

 

Wpływ tego czynnika na ceny surowców: negatywny dla surowców koniunkturalnych, pozytywny dla złota i srebra.

 

Reklama

Źródła: Reuters, Międzynarodowa Agencja Energetyczna, Departament Energii USA, Departament Rolnictwa USA

 

Czytaj także: Tesla zamknie produkcję, jeśli zabraknie tego metalu!

 

Raport BOŚ

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama