Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Perspektywy dla cen wieprzowiny na 2024 rok. Kurs złotego (PLN) w centrum uwagi

|
selectedselectedselected
Perspektywy dla cen wieprzowiny na 2024 rok. Kurs złotego (PLN) w centrum uwagi | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

SYGNAŁY ODBICIA UNIJNEJ PODAŻY

Z danych Eurostatu wynika, że unijna produkcja mięsa wieprzowego w 3q23 była niższa o blisko 6% r/r, po ponad 9-proc spadku w 2q23. Prawdopodobne jest, że w 4q23 skala spadku zmniejszyła się jeszcze bardziej. Z uwagi na poprawę sytuacji dochodowej sektora w poprzednich miesiącach istnieje prawdopodobieństwo, że dane o pogłowiu wskażą na jego stabilizację, a niewykluczone, że nawet wzrosty w niektórych krajach na koniec 2023 (Polska). Według niemieckiego Urzędu Statystycznego, w listopadzie pogłowie świń w Niemczech było niższe już tylko o 0,7% r/r, wobec spadku o 6,2% r/r w maju’23. W stosunku do stanu z maja zwiększyło się o 1,2% co było pierwszym wzrostem w ujęciu półrocznym w tym kraju od listopada 2020. Na większe zainteresowanie chowem świń na rynku niemieckim wskazuje wzrost liczebności stada świń poniżej 50 kg - o blisko 5% w okresie minionego półrocza.

Mimo możliwego odbicia ubojów świń w UE w 2024, na co wskazują krótkoterminowe prognozy KE, w średnim okresie unijna produkcja będzie pozostawać w trendzie spadkowym. Zgodnie z opublikowanymi w grudniu prognozami KE, do 2035 maleć będzie ona w średniorocznym tempie 0,8%, do czego przyczyni się implementacja coraz bardziej rygorystycznych norm środowiskowych w niektórych krajach UE oraz zmiany preferencji konsumentów, skutkujące spadkiem spożycia. Produkcja mięsa czerwonego będzie zmniejszać się w warunkach stopniowego, choć mniejszego niż w latach poprzednich, wzrostu produkcji drobiu (+0,4% rocznie).

Perspektywy dla cen wieprzowiny na 2024 rok. Kurs złotego (PLN) w centrum uwagi - 1Perspektywy dla cen wieprzowiny na 2024 rok. Kurs złotego (PLN) w centrum uwagi - 1

 

SPADEK UNIJNEGO EKSPORTU

Reklama

Mniejsza podaż znajduje odzwierciedlenie w unijnym handlu wieprzowiną, choć popyt na rynkach trzecich także wyraźnie zmalał. Z danych Eurostatu wynika, że spadek unijnego eksportu mięsa wieprzowego pogłębił się w 2h24. Sprzedaż mięsa na rynki trzecie w okresie lip-paź’23 zmalała o 35% r/r (vs -23% w 1h23), do czego przyczyniły się zmniejszone wysyłki Chin o 52% r/r.

Perspektywy dla cen wieprzowiny na 2024 rok. Kurs złotego (PLN) w centrum uwagi - 2Perspektywy dla cen wieprzowiny na 2024 rok. Kurs złotego (PLN) w centrum uwagi - 2

 

CENY W POLSCE W GRUDNIU NIŻSZE R/R

Ceny trzody chlewnej w Polsce w grudniu spadły poniżej poziomu sprzed roku, co wpisuje się w nasz scenariusz zmian cen kreślony w kilku poprzednich publikacjach. W połowie miesiąca były o 7% r/r niższe, mimo że jeszcze w listopadzie były średnio o 5% r/r wyższe. Spadki cen w Polsce są w dużej mierze efektem umocnienia się PLN w stosunku do EUR, a w mniejszym stopniu dostosowań po stronie unijnej podaży mięsa, jak zakładaliśmy wcześniej. Notowania na rynku niemieckim w grudniu wciąż pozostawały (2,10 EUR/kg) wyższe niż na koniec 2022 o ok. 5%.

Perspektywy dla cen wieprzowiny na 2024 rok. Kurs złotego (PLN) w centrum uwagi - 3Perspektywy dla cen wieprzowiny na 2024 rok. Kurs złotego (PLN) w centrum uwagi - 3

Reklama

 

PERSPEKTYWY 2024

Zakładając materializację prognoz wzrostu produkcji w UE, oraz utrzymanie się ujemnej dynamiki cen zbóż co najmniej w 1h24, oczekujemy, że 2024 przyniesie spadki cen na rynku wieprzowiny. Wstępnie prognozujemy, że spadek ten ukształtuje się w zakresie od -8% do -15% r/r, z czego w 1h24 wyniesie 12-17% r/r. Ożywienie popytu konsumenckiego może oddziaływać hamująco na ceny w perspektywie krótkoterminowej. Z kolei czynnikiem, który w 1h24 będzie oddziaływał na spadki cen krajowych jest scenariusz dalszej aprecjacji PLN.

 

Zobacz także: Ceny drobiu w Polsce: dalsze spadki w 2024 roku

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama