Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Owoce: wzrost krajowej produkcji owoców w 2022, jednak eksport wciąż niski [ceny jabłek, ceny soku jabłkowego]

|
selectedselectedselected
Owoce: wzrost krajowej produkcji owoców w 2022, jednak eksport wciąż niski [ceny jabłek, ceny soku jabłkowego] | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Według przedwynikowego szacunku głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych GUS, zbiory owoców z drzew, krzewów oraz truskawek w Polsce w 2022 zwiększą się o 6% r/r. Wyższe o ponad 4% r/r będą zbiory jabłek, które dominują w krajowej strukturze produkcji owoców.

Mimo wzrostu w Polsce, zbiory jabłek w pozostałych krajach UE prawdopodobnie będą niższe niż przed rokiem. WAPA (World Apple and Pear Association) w zrewidowanej we wrześniu prognozie oceniło, że wzrost łącznie w krajach UE i Wlk. Brytanii wyniesie tylko 0,5% r/r. Gorszych zbiorów oczekuje się we Francji, Włoszech i Hiszpanii z uwagi na odnotowane w sierpniu upały. W kontekście globalnego rynku jabłek warto zwrócić uwagę na tegoroczną produkcję w Chinach (największy producent tych owoców na świecie) - według danych cytowanych przez S&P Global w sez. 2022/23 zbiory w Państwie Środka zmaleją o 10-15% r/r, do poziomu niespełna 33 mln t (spadek o 23% w stosunku do 2019), co może mieć pośredni wpływ na polski rynek jabłek do przetwórstwa.

Według WAPA zapasy jabłek na początku lipca w Polsce wynosiły 94 tys. t, i były niższe o 29% r/r. Spadek zapasów, mimo większych r/r zbiorów w 2021 spowodowany był w dużej mierze większą sprzedażą do przetwórstwa (program wycofania jabłek z rynku) w obliczu zmniejszonego popytu na rynkach zagranicznych, wynikających z ograniczeń w sprzedaży na dwa najważniejsze kierunki polskiego eksportu.

Owoce: wzrost krajowej produkcji owoców w 2022, jednak eksport wciąż niski [ceny jabłek, ceny soku jabłkowego] - 1Owoce: wzrost krajowej produkcji owoców w 2022, jednak eksport wciąż niski [ceny jabłek, ceny soku jabłkowego] - 1

 

EKSPORT JABŁEK WCIĄŻ NISKI

Reklama

Według GUS eksport jabłek świeżych z Polski w pierwszych 11 mies. sez. 2021/22 zmalał o 3,4% r/r (z czego w okresie kwi-lip’22 o 25%) z uwagi na istotnie ograniczoną sprzedaż na Białoruś. Niski popyt na głównych rynkach może utrzymać się również w sez. 2022/23. Koniczność zabezpieczenia dostępu do produktów podstawowych przez Egipt w warunkach zagrożenia dostaw stawia pod znakiem zapytania wielkość sprzedaży jabłek do tego kraju.

Owoce: wzrost krajowej produkcji owoców w 2022, jednak eksport wciąż niski [ceny jabłek, ceny soku jabłkowego] - 2Owoce: wzrost krajowej produkcji owoców w 2022, jednak eksport wciąż niski [ceny jabłek, ceny soku jabłkowego] - 2

 

CENY JABŁEK WYŻSZE R/R, ALE MOŻLIWY SPADEK W 4Q22

Mniejsze zapasy na koniec sezonu spowodowały, że ceny jabłek deserowych w sierpniu i wrześniu utrzymywały się na wyższym poziomie niż przed rokiem – wg danych publikowanych przez MRiRW wzrost wyniósł odpowiednio o 34% i 27% r/r. Podobne tendencje wystąpiły w przypadku jabłek do przetwórstwa, które we wrześniu podrożały w relacji rocznej o ok. 9% r/r.

Owoce: wzrost krajowej produkcji owoców w 2022, jednak eksport wciąż niski [ceny jabłek, ceny soku jabłkowego] - 3Owoce: wzrost krajowej produkcji owoców w 2022, jednak eksport wciąż niski [ceny jabłek, ceny soku jabłkowego] - 3

 

PERSPEKTYWY 4Q22 i 1H23

Reklama

Wyższe zbiory oraz prawdopodobnie niski popyt eksportowy nie wykluczają spadku cen jabłek w 4q22 w relacji rocznej. Perspektywa wysokich kosztów przechowywania owoców w chłodniach (energia elektryczna) może spowodować przyspieszony proces upłynniania zapasów i skumulowania sprzedaży w pierwszej części sezonu. Możliwe, że podobnie jak w sez. ubiegłym, większa część jabłek zostanie skierowana do przetwórstwa, za czym przemawiają również sygnalizowane w branży problemy z pracownikami do zbiorów. Realizacja takiego scenariusza skutkowałaby spadkiem podaży i wzrostem cen tych owoców na koniec sez. 2022/23. Jednocześnie oznaczałaby również wzrost inflacji w kategorii owoce w połowie 2023. Ceny jabłek wspiera wysoki popyt na koncentrat jabłkowy.

 

 

***Materiał pochodzi z raportu Agro Nawigator 3/2022 Analizy Sektorowe, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama