Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Owoce: wysoka podaż, a ceny jabłek wciąż nisko. Agro Nawigator PKO

|
selectedselectedselected
Owoce: wysoka podaż, a ceny jabłek wciąż nisko. Agro Nawigator PKO | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

WYSOKA PODAŻ JABŁEK

Według GUS rozwój roślin (drzewa, krzewy i plantacje owocowe) został spowolniony niedostateczną ilością opadów zarówno jesienią, jak też wczesną wiosną. IUNG w pierwszych komunikatach dotyczących suszy rolniczej w Polsce wskazywał na jej występowanie w przypadku krzewów owocowych, w dużej mierze w woj. lubelskim, w którym skupia się duża powierzchnia krajowych upraw. Wpływ przymrozków (najważniejszy czynnik determinujący zmienność plonów owoców z drzew) w maju na kondycję roślin był niewielki, co zmniejsza ryzyko istotnych spadków produkcji w 2022. Pierwsze szacunki krajowych zbiorów owoców w 2022 GUS przedstawi na koniec lipca.

Podaż jabłek na krajowym rynku utrzymywała się na wysokim poziomie. Według WAPA krajowe zapasy jabłek na początku maja wynosiły 418 tys. t i były wyższe o 5% r/r. Tempo upłynniania zapasów w kraju było zbliżone do roku ubiegłego, mimo niskiej dynamiki eksportu. Szacować można, że większa część jabłek niż przed rokiem trafiła do przetwórstwa. Potwierdzają to dane GUS dot. wzrostu produkcji soku jabłkowego w firmach o zatrudnieniu 50 os. i więcej, aż o 47% r/r w okresie sty-maj’22. Pomóc temu mogło wprowadzenie programu wycofania części jabłek z rynku (do przetwórstwa) z uwagi na niekorzystną sytuację cenową na rynku jabłek deserowych.

Owoce: wysoka podaż, a ceny jabłek wciąż nisko. Agro Nawigator PKO - 1Owoce: wysoka podaż, a ceny jabłek wciąż nisko. Agro Nawigator PKO - 1

 

SPADEK EKSPORTU PRZEZ MNIEJSZE WYSYŁKI NA BIAŁORUŚ

Pierwsze miesiące 2022 przyniosły wyraźne spowolnienie sprzedaży zagranicznej owoców z Polski. Najważniejszym powodem spadku było wprowadzenie przez Białoruś zakazu ich importu od początku 2022 (zakaz zniesiony na koniec kwietnia), co głównie odbiło się na sprzedaży jabłek. W okresie sty-kwi’22 ich eksport zmniejszył się o 17% r/r, tj. o 60,3 tys. t, z czego wysyłki na Białoruś zmalały o 59,3 tys. t r/r. Na dynamikę sprzedaży wpłynęły również problemy z wysyłkami jabłek do Egiptu na koniec 1q22, związane z problemami w zakresie dewiz, niemniej sprzedaż do tego kraju wciąż była wyższa niż przed rokiem (+8,6% r/r). Co ciekawe, wojna nie osłabiła znacząco dynamiki unijnego importu mrożonych malin z Ukrainy w pierwszych tygodniach jej trwania. W marcu (za Eurostat) wzrósł on w ujęciu wolumenowym o 67% r/r.

Reklama

Owoce: wysoka podaż, a ceny jabłek wciąż nisko. Agro Nawigator PKO - 2Owoce: wysoka podaż, a ceny jabłek wciąż nisko. Agro Nawigator PKO - 2

 

CENY JABŁEK WCIĄŻ NISKIE

Niski popyt na jabłka skutkował utrzymywaniem się niskich cen tych owoców. Ceny skupu jabłek deserowych przeciętnie w maju zmalały o 12% r/r wobec spadku o 13,3% r/r w kwietniu.

Owoce: wysoka podaż, a ceny jabłek wciąż nisko. Agro Nawigator PKO - 3Owoce: wysoka podaż, a ceny jabłek wciąż nisko. Agro Nawigator PKO - 3

 

PERSPEKTYWY 2H22

Czynnikiem kształtującym ceny owoców w 2h22 będzie podaż jabłek w kraju. Brak istotnych strat przymrozkowych i wysokie zapasy nie pozwalają oczekiwać istotnych wzrostów. Czynnikiem ryzyka jest możliwość suszy. Wysoki popyt w przetwórstwie, presja kosztów oraz problemy z pracownikami mogą oddziaływać w kierunku wzrostów cen. Wskazywać na to mogą wyższe o 60-70% r/r ceny truskawek do przetwórstwa w czerwcu. Wysoki popyt na maliny i niski poziom zapasów,wspierać będą ceny tych owoców, na co wskazują również wysokie ceny skupu w Serbii. Efekty wojny uwidocznić się mogą np. w cenach wiśni, których sprzedaż istotnie spadła w marcu i kwietniu.

Reklama

 

 


***Materiał pochodzi z raportu Agro Nawigator 2/2022 Analizy Sektorowe, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama