Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Owoce i warzywa: ceny w 2023 mocniej przyspieszą [AGROmapa]

|
selectedselectedselected
Owoce i warzywa: ceny w 2023 mocniej przyspieszą [AGROmapa]  | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zgodnie z przedwynikowym szacunkiem GUS z 30.09.2022, tegoroczne zbiory owoców wyniosą ok. 5,4 mln t (+6,0% r/r) i tym samym ukształtują się one wyraźnie powyżej średniej wieloletniej za ostatnie 5 lat. Zbiory owoców z drzew są obecnie oceniane na ponad 4,7 mln t (+5,5% r/r), podczas gdy zbiory owoców jagodowych na ponad 0,6 mln t (+5,0% r/r). Zgodnie z raportem GUS warunki agrometeorologiczne sprzyjały przezimowaniu upraw sadowniczych i na przeważającym obszarze kraju nie stwierdzono strat mrozowych.

Ze względu na relatywnie niskie temperatury oraz brak opadów na początku wegetacji kwitnienie rozpoczęło się z opóźnieniem. Odnotowana wiosną susza doprowadziła do dużego opadu zawiązków owocowych. Mimo, że w tym roku nie wystąpiły straty związane z wiosennymi przymrozkami, to w części regionów kraju doszło do strat spowodowanych gradem. Latem i jesienią warunki agrometeorologiczne uległy poprawie, choć w wielu regionach mieliśmy do czynienia z suszą. W przypadku owoców z drzew, zbiory jabłek oceniane są na poziomie ok. 4,2 mln t (+4% r/r), wiśni na ok. 183 tys. t (+10% r/r), śliwek na ok. 132 tys. t (+12% r/r), gruszek na ok. 82 tys. t (+19% r/r) oraz czereśni na ok. 79 tys. ton (33% r/r). W przypadku owoców jagodowych zbiory porzeczek ogółem szacowane są na ponad 152 tys. t (bez zmian), truskawek na niemal 184 tys. t (+18% r/r), malin na ok. 110 tys. t (+6% r/r), borówek na ok. 63 tys. t (+14%) oraz agrestu na ok. 9 tys. t (-5% r/r).

 

Zbiory warzyw lekko poniżej średniej wieloletniej

Zgodnie z przedwynikowym szacunkiem GUS z 30.09.2022, tegoroczne zbiory warzyw gruntowych wyniosą ok. 3,9 mln t (+0,5% r/r), a tym samym ukształtują się lekko poniżej średniej wieloletniej za ostatnie 5 lat. Chłodna i sucha wiosna opóźniła i wydłużyła w czasie siewy warzyw. W konsekwencji wschody warzyw były relatywnie słabe i nierównomierne. Miesiące letnie charakteryzowały się zmiennością, a w szczególności niekorzystnie na wzrost przyczyniły się wysokie temperatury powietrza w czerwcu oraz lipcu, jednakże deszcze w tych okresach poprawiły stan wilgotności gleb. Jesienią warunki agrometeorologiczne poprawiły się. Zbiory kapusty oceniane są na ok. 650 tys. t, kalafiorów na ok. 136 tys. t, cebuli na ok. 644 tys. t, marchwi na ok. 603 tys. t, buraków ćwikłowych na ok. 234 tys. t, ogórków na ok. 143 tys. t, a pomidorów na ok. 166 tys. t. Zbiory pozostałych warzyw gruntowych szacuje się na ok. 1,4 mln t. Kolejny szacunek GUS dotyczący tegorocznych zbiorów owoców i warzyw poznamy 16 grudnia.

 

Wzrost cen owoców i warzyw nasilany przez rosnące koszty produkcji

Reklama

Ze względu wyraźny postęp technologiczny i rosnącą specjalizację w polskim rolnictwie, zmniejsza się wpływ negatywnych warunków pogodowych na produkcję. W efekcie mimo nienajlepszych warunków pogodowych w tym sezonie, produkcja owoców i warzyw ukształtowała się na relatywnie wysokim poziomie. Jest to czynnik ograniczający wzrost dynamiki cen owoców i warzyw. W przeciwnym kierunku oddziałują natomiast rosnące koszty produkcji owoców i warzyw, związane m.in. wysokimi cenami nawozów oraz energii (problem szczególnie obserwowany w produkcji szklarniowej). W konsekwencji uważamy, że w najbliższych kwartałach dynamika cen owoców i warzyw pozostanie w trendzie wzrostowym. W II poł. 2023 r. prognozujemy jej spadek wspierany przez efekty wysokiej bazy sprzed roku i obniżającą się presję kosztową.

Owoce i warzywa: ceny w 2023 mocniej przyspieszą [AGROmapa]  - 1Owoce i warzywa: ceny w 2023 mocniej przyspieszą [AGROmapa]  - 1

 

 

Pobierz raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama