Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy? Zakaz importu rosyjskiego złota symbolicznym ruchem

|
selectedselectedselected
OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy? Zakaz importu rosyjskiego złota symbolicznym ruchem  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

ROPA NAFTOWA

Notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia zwyżkują, czego przyczyną okazały się pojawiające się na nowo obawy związane z podażą tego surowca. Trwa bowiem spotkanie przedstawicieli państw G7, podczas którego padły sugestie, że państwa OPEC nie będą w stanie wyprodukować tyle ropy naftowej, na ile liczą kraje zachodnie.

Taką tezę postawił prezydent Francji, Emmanuel Macron, który wspomniał, że niedawno przeprowadził rozmowę z oficjelami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – i otrzymał informację, że ZEA produkują już niemal maksymalną ilość ropy naftowej, którą są w stanie wydobywać na ten moment (co zostało potwierdzone przez przedstawicieli ZEA). Niewiele lepiej jest w Arabii Saudyjskiej: według informacji przekazanych przez Macrona, kraj ten na przestrzeni najbliższych pół roku jest w stanie zwiększyć wydobycie jeszcze zaledwie o 150 tysięcy baryłek dziennie lub niewiele więcej.

OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy? - 1OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy? - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Pikanterii sytuacji dodaje fakt, że Arabia Saudyjska oraz ZEA wymieniane były jako jedyne państwa OPEC, które mogą wspomóc Europę dodatkową produkcją ropy naftowej. Teoretycznie, Saudyjczycy mają możliwości produkcji aż 12-12,5 mln baryłek ropy naftowej dziennie, co dawałoby im perspektywę zwiększenia wydobycia jeszcze o około 2 mln baryłek dziennie – czyli dokładnie o tyle, ile Europa potrzebowałaby w związku z wycofywaniem się z zamówień na rosyjską ropę. Niestety, prawdopodobnie nie da się zwiększyć produkcji o tak dużą ilość w ciągu najbliższych miesięcy.

Reklama

Kwestia zaopatrzenia Europy w ropę naftową najprawdopodobniej pozostanie istotna, aczkolwiek dzisiaj istotną informacją mogą być przede wszystkim nowe sankcje na Rosję, zapowiedziane przez kraje G7. Według wstępnych spekulacji, mogą one obejmować m.in. ustalenie maksymalnej ceny kupna ropy naftowej z Rosji.

OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy? - 2OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy? - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO

Notowania złota rozpoczęły bieżący tydzień neutralnie. Cena kruszcu nadal porusza się w okolicach 1830 USD za uncję, pozostając w konsolidacji. Tym samym, kruszec praktycznie nie zareagował (a w zasadzie, zareagował jedynie chwilowym wzrostem) na doniesienia o wprowadzeniu zakazu importu złota z Rosji do czterech krajów: USA, Wielkiej Brytanii, Japonii oraz Kanady.

Rosja to jeden z największych producentów złota na świecie, odpowiadający za około 10% globalnej produkcji. Jednak brak istotnej reakcji inwestorów wynika z faktu, że decyzja o zakazie importu jest symboliczna, zaś nie ma istotnego przełożenia na handel złotem. Wymienione kraje od wybuchu wojny w Ukrainie i tak nie importują rosyjskiego złota.

A to oznacza, że cena złota nadal pozostaje w dużym stopniu uzależniona od działań banków centralnych, wartości amerykańskiego dolara oraz tego, jak wielu inwestorów będzie traktować kruszec jako bezpieczną przystań w obliczu nadchodzącej recesji.

Reklama

OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy? - 3OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy? - 3

Notowania złota – dane dzienne

 

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama
Reklama