Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ograniczenie wydobycia surowca przez OPEC+ winduje kurs ropy naftowej do prawie 100 USD/b

|
selectedselectedselected
Ograniczenie wydobycia surowca przez OPEC+ winduje kurs ropy naftowej do prawie 100 USD/b | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Notowania surowca rosły od początku miesiąca; rynek, w przededniu zaplanowanego na 5 października spotkania OPEC+, wspierały pogłoski o rozważanych przez kartel cięciach wydobycia w przedziale 0,5-2 mln b/d. Finalna decyzja o zmniejszeniu produkcji w skali 2 mln b/d – największej od wiosny 2020 roku – podtrzymała pasmo wzrostów: w dniach 3-10 października Brent zdrożał o 14,4% intraday, z 86,4 USD/b do 98,8 USD/b. W kolejnych dniach ceny ropy spadły poniżej 93 USD/b, osłabione nawrotem obaw recesyjnych, przyrostem zachorowań na COVID-19 w Chinach i umocnieniem dolara.

 

 

Członkowie kartelu tłumaczyli decyzję m.in. koniecznością zbilansowania rynku surowca, wsparcia inwestycji w sektorze oraz zachowania wolnych mocy produkcyjnych. Nie zabrakło głosów krytyki, choćby ze strony amerykańskiej administracji – zdaniem prezydenta J. Bidena ruch OPEC+ był krótkowzroczny. 11 października saudyjski minister spraw zagranicznych oświadczył lokalnej telewizji, że podjęta jednogłośnie decyzja OPEC+ miała podłoże czysto ekonomiczne i trudno się z nim nie zgodzić.

Reklama

 

Cięcie wydobycia w wysokości 2% globalnej podaży wsparło backwardation, średni spread 1M-7M wynosi w październiku 8,4 USD/b wobec 6,7 USD/b we wrześniu. W ocenie Arabii Saudyjskiej realne ograniczenie wydobycia wyniesie 1-1,2 mln b/d ze względu na trudności części członków kartelu w osiąganiu celów produkcyjnych (sierpniowa luka OPEC+ wyniosła ok. 3,6 mln b/d). Z tego samego powodu cięcia najprawdopodobniej zrealizują kraje Zatoki Perskiej: Arabia Saudyjska, Irak, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Kuwejt.

 

Ograniczenie wydobycia surowca przez OPEC+ winduje kurs ropy naftowej do prawie 100 USD/b - 1Ograniczenie wydobycia surowca przez OPEC+ winduje kurs ropy naftowej do prawie 100 USD/b - 1

 

Podczas spotkania kartelu podjęta również została decyzja o przedłużeniu umowy w ramach OPEC+ do końca 2023 roku. Kolejne posiedzenie odbędzie się 4 grudnia, kartel planuje jednak spotykać się rzadziej, co sześć miesięcy. Ograniczenie wydobycia przez OPEC+ skłoniło niektórych graczy rynkowych do podniesienia prognoz cen ropy o 10 USD/b w Q4’22-Q1’23, nawet w okolice 110-115 USD/b. Długoterminowym następstwem decyzji kartelu może być deficyt na rynku surowca i bez skoordynowanej akcji Międzynarodowej Agencji Energetycznej lub uwolnienia strategicznych rezerw USA (ewentualnie zniesienia sankcji na Iran i Wenezuelę) należy się liczyć ze średnią ceną ropy powyżej 100 USD/b w 2023 roku.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama