Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Odczyty PMI, limit zadłużenia i niejasne sygnały rynkowe

|
selectedselectedselected
Odczyty PMI, limit zadłużenia i niejasne sygnały rynkowe | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Koniec tygodnia przynosi więcej pytań niż odpowiedzi co do stanu światowej gospodarki oraz kierunku podążania rynków finansowych w najbliższym czasie. Odczyt PMI dla niemieckiego przemysłu za maj okazał się lepszy niż prognozowano, lecz znacznie poniżej odczytu kwietniowego (43,2 za maj wobec 44,5 za kwiecień). Niepokoi również PMI w USA, który znalazł się poniżej poziomu recesyjnego, tj. poniżej 50 punktów (48,4 za maj wobec 50,2 za kwiecień). Przemysłowy PMI dla Francji okazał się w maju lepszy niż za miesiąc poprzedni, lecz z kolei gorszy niż prognozy (45,7 za maj wobec 45,6 za kwiecień).

Jednym z najważniejszych wydarzeń bieżącego tygodnia zdaje się podwyższenie obowiązującego do tej pory limitu zadłużenia, co oddala ryzyko bankructwa światowego mocarstwa. Choć ten scenariusz wydawał się praktycznie nierealny od samego początku, to oficjalne porozumienie, na mocy którego USA może się dalej zadłużać zdaje się dawać spokój inwestorom indywidualnym. Osoby te w ankiecie Bloomberga wykazały większą wiarę we wzrosty amerykańskiego indeksu S&P 500 do końca roku od inwestorów profesjonalnych.

 

Nastroje jednak zmieniają się bardzo szybko, co pokazują przewidywania odnośnie potencjalnej kolejnej podwyżki stóp procentowych przez Fed w czerwcu. Jeszcze we wtorek rynek wyceniał większe szanse na podwyżkę podczas czerwcowego posiedzenia Rezerwy Federalnej wielkości 25 pb. Dziś jednak widzi on zaniechanie zmian oprocentowania. Przyczyną prawdopodobnie są wyniki PMI oraz Challenger Job Cuts mówiący o zwolnieniach korporacyjnych za maj (80 tys. w odniesieniu do 67 tys. za kwiecień). Za ten sam miesiąc rósł także popularniejszy Jobless claims, choć bardzo nieznacznie (232 tys. w porównaniu do 230 tys. za kwiecień). Sam nagłówek „gorszy od oczekiwanych” wydaje się jednak w tym przypadku ważniejszy niż same liczby.

Odczyty PMI, limit zadłużenia i niejasne sygnały rynkowe - 1Odczyty PMI, limit zadłużenia i niejasne sygnały rynkowe - 1

Reklama

Notowania cen złota, YTD, źródło: baha.com

 

Niejasności jest zatem dużo, a dalszy rozwój wydarzeń zdaje się niepewny. Większa presja inflacyjna związana z możliwością większego zadłużania się to jednak dość jasny sygnał wzrostowy dla cen hedge’u inflacyjnego, czyli złota. Kruszec pod koniec czwartkowej sesji rósł do poziomów ok. 1978$. Wzrosty mogą być jednak zatrzymane przez wiele czynników, chociażby poprzez wypowiedzi bankierów centralnych deklarujących gotowość walki z inflacją.

 

Mateusz Szymański, Trader w Superfund TFI, 02.06.2023

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama