Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Nowy rok, stare wyzwania dla ropy. Losy złota przesądzą dane z rynku pracy w USA

|
selectedselectedselected
Nowy rok, stare wyzwania dla ropy. Losy złota przesądzą dane z rynku pracy w USA | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

ROPA NAFTOWA

Po słabym początku roku, wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła dynamiczne odbicie notowań w górę, będące największą dzienną zwyżką cen od listopada. W rezultacie, notowania ropy WTI powróciły ponad 73 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent dotarła do okolic 79 USD za baryłkę.

Powrót do zwyżek notowań ropy naftowej był wspierany przez kilka istotnych czynników. Kluczowym z nich były obawy związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej – okazuje się bowiem, że w nowy rok rynek ropy wchodzi z dokładnie tymi samymi problemami, które dominowały na nim w latach poprzednich.

Po pierwsze, walki na linii Izrael-Hamas nie tracą na intensywności, a wręcz według niektórych mogą wchodzić w decydującą fazę po tym, jak życie straciło kilku liderów tego palestyńskiego ugrupowania. Po drugie, wspierane przez Iran bojówki Huti nie przestają atakować statków na Morzu Czerwonym. I w końcu po trzecie, i najistotniejsze już bezpośrednio z punktu widzenia produkcji ropy, znów pojawiły się problemy z wydobyciem tego surowca w Libii. Jedno z największych tamtejszych pól naftowych, Sharara, odpowiadające za wydobycie ok. 300 tys. baryłek ropy dziennie, zostało zamknięte ze względu na protesty. To już kolejny raz, kiedy wewnętrzne niepokoje polityczne w Libii prowadzą do zaburzeń tamtejszej produkcji ropy.

 

Reklama

Nowy rok, stare wyzwania na rynku ropy naftowej - 1Nowy rok, stare wyzwania na rynku ropy naftowej - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

 

Stronę popytową na rynku ropy wczoraj wsparł także cotygodniowy raport Amerykańskiego Instytutu Paliw, w którym podano, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA spadły o 7,42 mln baryłek. To niemal trzy razy większa zniżka niż oczekiwano (-2,8 mln baryłek). Dziś swój raport o zapasach przedstawi Departament Energii USA – oba raporty pojawiają się w tym tygodniu dzień później niż zwykle ze względu na brak sesji 1 stycznia.

 

Zobacz także: Warszawski parkiet ocalony w ostatniej chwili! Całe zasługi dla sektora finansowego

Reklama

 

 

Nowy rok, stare wyzwania na rynku ropy naftowej - 2Nowy rok, stare wyzwania na rynku ropy naftowej - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

 

ZŁOTO

Reklama

Wczorajsza sesja na rynku złota przyniosła dynamiczną przecenę kruszcu. Cena złota, które nowy rok zaczynała w okolicach 2070-2085 USD za uncję, czyli w rejonie historycznych rekordów, w środę zniżkowała do okolic 2040 USD za uncję i dopiero dziś rano wraca ponad poziom 2050 USD za uncję.

Dynamiczne zmiany notowań złota to efekt umocnienia się amerykańskiego dolara, który jest negatywnie skorelowany ze złotem. To z kolei był efekt zachowawczego stanowiska Fed, zaprezentowanego w opublikowanych wczoraj minutkach z grudniowego posiedzenia. Fed co prawda zwrócił uwagę na fakt, że inflacja wydaje się być pod kontrolą, ale jednocześnie zaznaczył, że wciąż nie ma jednej ustalonej ścieżki luzowania polityki monetarnej. W rezultacie, inwestorzy ostrożniej podchodzą do oczekiwań obniżki stóp procentowych już w marcu – o ile przed minutes Fed szacowano jej prawdopodobieństwo na 90%, obecnie jest już ono bliższe 70%.

W tym tygodniu w centrum uwagi inwestorów na rynku złota z pewnością będą także piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy, które są ważnym drogowskazem dla Rezerwy Federalnej w kontekście prowadzonej polityki monetarnej. Im lepsze dane z rynku pracy, tym mniejsza motywacja Fed do śpieszenia się z obniżkami stóp procentowych, co negatywnie przekłada się na ceny złota – i na odwrót: słabe dane mogą być dla Fed okazją do przyspieszenia obniżek stóp, co byłoby dla złota pozytywnym sygnałem.

 

Nowy rok, stare wyzwania na rynku ropy naftowej - 3Nowy rok, stare wyzwania na rynku ropy naftowej - 3

Reklama

Notowania złota – dane dzienne

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama
Reklama