Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Notowania ropy naftowej wczoraj wyraźnie zniżkowały. Nerwowa konsolidacja na cenie srebra

|
selectedselectedselected
Notowania ropy naftowej wczoraj wyraźnie zniżkowały. Nerwowa konsolidacja na cenie srebra | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

ROPA NAFTOWA 

Notowania ropy naftowej wczoraj wyraźnie zniżkowały, co sprawia, że póki co większość bieżącego tygodnia na tym rynku jest spadkowa. Dzisiaj rano ceny ropy także znajdują się pod presją podaży. O ile notowania ropy Brent oscylują w rejonie 82 USD za baryłkę, to cena ropy WTI spadła już do okolic 78 USD za baryłkę.

Dane dotyczące zapasów paliw w USA, opublikowane wczoraj przez Departament Energii, przeszły na rynku niemalże bez echa. Zapasy ropy naftowej spadły o 4,58 mln baryłek (do poziomu 466 mln baryłek), czyli bardziej od oczekiwań wynoszących 2,5 mln baryłek – ale jednocześnie niespodziewanie wzrosły zapasy benzyny, a zapasy destylatów zniżkowały jedynie symbolicznie, znacznie mniej niż oczekiwano.

Na uwagę zasługuje fakt, że strategiczne zapasy ropy naftowej w USA spadły w poprzednim tygodniu o 1,6 mln baryłek do poziomu tuż poniżej 368 mln baryłek. To najniższy poziom rezerwy od października 1983 r. Można więc ocenić, że mimo słabej reakcji inwestorów, dane w USA ogólnie ceny ropy wspierają.

Wzrost eksportu rosyjskiej ropy naftowej z zachodnich portów - 1Wzrost eksportu rosyjskiej ropy naftowej z zachodnich portów - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Reklama

 

Tymczasem rynek póki co skupia się na fakcie, że mimo cięć produkcji ropy, nadal na rynku jej nie brakuje. Wiele wskazuje na to, że w kwietniu wzrośnie eksport ropy z Rosji przez zachodnie porty (Primorsk, Ust-Luga, Noworosyjsk) i wyniesie ponad 10 mln ton, podczas gdy w marcu wyniósł 9,7 mln ton. Może to być jednak przejściowe zjawisko, wynikające z prac konserwacyjnych w rosyjskich rafineriach w kwietniu, które zmniejszają lokalne zapotrzebowanie na ropę.

Wzrost eksportu rosyjskiej ropy naftowej z zachodnich portów - 2Wzrost eksportu rosyjskiej ropy naftowej z zachodnich portów - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

 

SREBRO

Notowania srebra w bieżącym tygodniu poruszają się w nerwowej konsolidacji. Cena tego surowca obecnie oscyluje w okolicach 25 USD za uncję, czyli nadal niedaleko niedawnych lokalnych maksimów, które ukształtowały się w rejonie 26 USD za uncję.

Reklama

Obecnie inwestorzy na rynku srebra uważnie śledzą informacje związane z działaniami Rezerwy Federalnej, które wpływają na notowania dolara oraz złoto – zaś ceny srebra wykazują dużą korelację z cenami złota. Niemniej, o ile w krótkoterminowej perspektywie wahania notowań mogą być spore, to fundamenty rynku srebra wspierają scenariusz długoterminowej zwyżki cen tego kruszcu.

Wszystko za sprawą deficytu na rynku srebra, który w 2022 roku wyniósł aż 237,7 mln uncji. Według danych The Silver Institute, zawartych w opublikowanej w środę World Silver Survey, w 2022 roku światowy popyt na srebro wzrósł o 18% do rekordowych 1,24 mld uncji.

Według raportu, ubiegłoroczny deficyt, wraz z deficytem z 2021 roku, wynoszącym 51,1 mln uncji, doprowadził do wyeliminowania z rynku sporych nadwyżek srebra z wcześniejszych lat. Dodatkowo, w 2023 roku deficyt ma znów być spory i wynieść 142,1 mln uncji, wywierając presję na wzrost cen srebra.

Czy chroniczny deficyt faktycznie przełoży się jednak na istotne zwyżki notowań tego kruszcu? Wiele będzie zależało od sytuacji w globalnej gospodarce oraz na rynku złota. Z pewnością deficyty srebra sprzyjają wyższym cenom, ale jednocześnie, spore ilości kruszcu są w rękach inwestorów – i to właśnie ich nastroje i nastawienie wobec metalu mogą pozostać istotnym czynnikiem cenotwórczym.

Wzrost eksportu rosyjskiej ropy naftowej z zachodnich portów - 3Wzrost eksportu rosyjskiej ropy naftowej z zachodnich portów - 3

Notowania srebra – dane dzienne

Reklama

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama
Reklama