Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Niespodzianka! Niedzielna decyzja OPEC+ szybko znalazła odzwierciedlenie w rynkowych cenach ropy naftowej

|
selectedselectedselected
Niespodzianka! Niedzielna decyzja OPEC+ szybko znalazła odzwierciedlenie w rynkowych cenach ropy naftowej | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Początek II kwartału rozpoczął się od niespodziewanej decyzji na rynku ropy naftowej. Producenci z Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC+) zapowiedzieli dobrowolną redukcję wydobycia „czarnego złota”. Decyzja ta może mieć znaczenie w kontekście walki banków centralnych z inflacją.

 

 

Ograniczenie produkcji

Niedzielne popołudnie z reguły nie obfituje w ważne wydarzenia, które mogłyby istotnie wpływać na rynkowe nastroje. Inaczej było w pierwszy kwietniowy weekend, kiedy to kraje OPEC+ poinformowały o ograniczeniu produkcji ropy naftowej od maja do końca br. Skala cięcia wydobycia jest znacząca, gdyż wynosi ponad 1 milion baryłek dziennie, co jest wielkością odpowiadającą ponad 1% globalnej podaży.

 

Reklama

Wykres 1. Planowane ograniczenie produkcji ropy naftowej

Niedzielna decyzja OPEC+ szybko znalazła odzwierciedlenie w rynkowych cenach ropy naftowej  - 1Niedzielna decyzja OPEC+ szybko znalazła odzwierciedlenie w rynkowych cenach ropy naftowej  - 1

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Reuters

 

Największy wkład w obniżenie światowej produkcji zapowiedziała Arabia Saudyjska, która zmniejszy podaż surowca o 0.5 mln baryłek dziennie. Istotne cięcia przekraczające poziom 100 tysięcy baryłek zapowiedziały także Irak, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Kuwejt. Według komunikatów płynących ze strony władz poszczególnych krajów, decyzja ta ma być motywowana celem zapewniania stabilności rynku. To już kolejny taki krok ze strony OPEC+, w październiku ubiegłego roku uzgodniono ograniczenie wydobycia o 2 miliony baryłek dziennie. Jednocześnie, wicepremier Rosji, Aleksander Nowak w niedzielę zapowiedział, że kraj przedłuży do końca roku dobrowolne cięcie produkcji o 500 000 baryłek dziennie.

Podejmowane działania napotykają na opór Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. USA uważają, że świat potrzebuje niskich cen ropy naftowej, by wspierać wzrost gospodarczy, a także uniemożliwić Rosji pozyskiwanie dodatkowych dochodów służących finansowaniu wojny. Amerykańska administracja uważa niedzielne posunięcie krajów OPEC+ za nierozsądne. USA w ubiegłym roku, przeciwdziałając szokom cenowym uwalniały rezerwy ropy naftowej, co pozwoliło neutralizować bieżącą sytuację. W wyniku tych działań, strategiczne zapasy obniżyły się z ok. 594 mln do 372 mln baryłek, znacząco ograniczając przestrzeń do dalszych ruchów.

Reklama

 

Ceny ropy naftowej

Niedzielna decyzja krajów OPEC+ szybko znalazła odzwierciedlenie w rynkowych cenach ropy naftowej. Surowiec znalazł się blisko tegorocznych poziomów maksymalnych, otwierając notowania z ponad 5% luką cenową. Aktualnie notowania ropy WTI oscylują wokół 80 USD. W dużej mierze efekt decyzji w perspektywie długoterminowej zależny będzie od rozwoju sytuacji gospodarczej na świecie. Zmniejszenie zapotrzebowania na ropę w wyniku spowolnienia gospodarczego może częściowo zneutralizować podjęte działania, jednak o tym będziemy mogli przekonać się w najbliższych miesiącach.

 

Wykres 2. Notowania ropy naftowej w 2023 r.

Niedzielna decyzja OPEC+ szybko znalazła odzwierciedlenie w rynkowych cenach ropy naftowej  - 2Niedzielna decyzja OPEC+ szybko znalazła odzwierciedlenie w rynkowych cenach ropy naftowej  - 2

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Investing.com

Reklama

 

Bez wątpienia, w krótkim terminie decyzja wpływa na wyższe ceny ropy naftowej, co nie pozostanie bez znaczenia dla wskaźnika inflacji. W trudnym położeniu stawia to główne banki centralne, które będą musiały sprostać wyzwaniu ewentualnej większej presji inflacyjnej, co w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym nie jest sprzyjającą okolicznością.

 

Podsumowanie

Zaskakujące decyzje najczęściej wiążą się z silnymi, nieoczekiwanymi ruchami na rynkach finansowych. Informacja o ograniczeniu produkcji ropy naftowej przez kraje OPEC+ jest tego potwierdzeniem. Skokowy wzrost cen surowca do poziomu 80 dolarów za baryłkę zwiększa presję inflacyjną i może być elementem wpływającym na działania banków centralnych. Wygenerowany impuls rynkowy ma jak na razie charakter krótkoterminowy, a o jego trwałości zdecyduje m.in. rozwój sytuacji gospodarczej na świecie, a także reakcja innych producentów (przede wszystkim USA) na zaistniałe okoliczności.

 

 

Reklama

Piotr Langner Doradca Inwestycyjny, WealthSeed

 

Nota prawna

Niniejszy dokument jest jedynie materiałem informacyjnym do użytku odbiorcy. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym lub jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Nie powinien też być rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autora w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Autor nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania. Historyczne wyniki inwestycyjne nie dają gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


WealthSeed null

WealthSeed

WealthSeed to prosta i bezpieczna aplikacja mobilna łącząca jedną z najszerszych ofert inwestycyjnych z funkcją finansów osobistych. To bezpieczna rozwiązanie z licencją i pod nadzorem KNF, z zabezpieczeniem środków klientów Bankowym Funduszem Gwarancyjnym i z najnowszymi rozwiązaniami uwierzytelniającymi klienta, w tym biometrią. -Światowe akcje i ETFy - możliwość efektywnego zakupu za darmo -Darmowe konto PLN, EUR i USD z polskim nr IBAN -Korzystna natychmiastowa wymiana walut -Fundusze inwestycyjne – 0% prowizji za zakup i do 30% niższe koszty stałe Wszystko w jednej wygodnej aplikacji!


Reklama
Reklama