Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Nearshoring katem cen miedzi? Czas pokaże

|
selectedselectedselected
Nearshoring katem cen miedzi? Czas pokaże | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Miedź w kontraktach 3-miesięcznych odreagowuje wiosenne spadki. Od najniższego zamknięcia z 24.05. na poziomie 7900 $/t w 10 sesji zdołała odbić do 8330 $/t. Wyraźny opór stanowi jednak 200-dniowa prosta średnia ruchoma, która na ten moment wynosi 8381 $/t. Jest ona testowana niemal codziennie w czerwcu, ale dopóki nie zostanie wyraźnie pokonana to obecne wzrosty wydają się jedynie chwilowym odreagowaniem, a nie trwałym przełamaniem trendu. Swój optymizm inwestorzy bazują na zaskakująco rosnącym chińskim imporcie oraz perspektywie słabszego dolara.

 

Nearshoring katem miedzi? - 1Nearshoring katem miedzi? - 1

Notowania cen miedzi (kontrakty 3M), YTD, LME, źródło: baha.com

Reklama

 

Środowe dane z Państwa Środka z jednej strony pokazały potężny spadek eksportu w maju (-7,5% r/r w dolarze wobec przewidywanego -1,8%), ale z drugiej import okazał się sporo mocniejszy (-4,5% r/r wobec prognoz na poziomie -8%). Nadwyżka handlowa drugiej gospodarki świata wciąż jest gigantyczna i wynosi prawie 66 mld dolarów, ale oczekiwano prawie 100 mld. Odczyty z przełomu maja i czerwca rysują dość wyraźne hamowanie produkcji przemysłowej i budownictwa. PMI dla tej pierwszej dziedziny niespodziewanie spadł do 48,8 z 49,2 wobec oczekiwanego wzrostu do 49,5. Ceny producentów spadły w maju o 4,6% r/r, gdzie wieszczono spadek jedynie o 4,3%.

 

Dużo zależeć będzie od sektora nieruchomości, który odpowiada za 1/5 chińskiej gospodarki. Sprzedaż nowych domów przez 100 największych deweloperów wzrosła w maju jedynie o 6,7% r/r wobec ponad 29% r/r w marcu i kwietniu, co stanowi spadek o 14,3% m/m. Wciąż bowiem wielu przedsiębiorców z branży budowlanej boryka się z trudnościami finansowymi i być może kolejne pakiety stymulacyjne będą niezbędne do ratowania ich sytuacji. Z kolei dla chińskich eksporterów kluczowe mogą się okazać rozstrzygnięcia wielu zachodnich podmiotów gospodarczych dotyczących odmienianych ostatnio po wielokroć decouplingu, friendshoringu czy nearshoringu. Im większa presja na przeniesienie kolejnych elementów łańcucha dostaw do krajów bliższych i stabilniejszych, tym mniejsza szansa na powrót Chin do wzrostu, do którego zdążyliśmy się już przyzwyczaić.

 

Reklama

Solidnym wzmocnieniem cen miedzi jest także coraz pewniejsze zatrzymanie cyklu podwyżek stóp procentowych przez amerykański Fed, a w konsekwencji zatrzymanie umocnienia dolara. Ostatnie dane z rynku pracy nie powaliły: bezrobocie wzrosło z 3,4% do 3,7%, a wczorajszy odczyt ilości wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (261 tysięcy wobec 235 oczekiwanych) wstrząsnął inwestorami. Zdaje się, że w tej chwili wydźwięk tych danych oraz informacja o mocnym spadku zapasów miedzi na chińskim rynku dominują nastroje na rynku tego metalu, bowiem około 10:00 na Londyńskiej Giełdzie Metali za miedź w kontraktach 3-miesięcznych płaci się już ponad 8420 $/t. Czas pokaże na ile trwały okaże się ten wzrost.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Kalemba

Jakub Kalemba

Trader w Superfund TFI od 2020 roku, gdzie odpowiada za bieżącą realizację zleceń na rynkach terminowych, badanie rynków i sporządzanie analiz. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w 2019 roku, broniąc pracę magisterską „Ekosystem startupowy w Polsce" w Katedrze Polityki Gospodarczej WPiA UJ.


Reklama
Reklama