Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Metale między Scyllą recesji a Charybdą sankcji

|
selectedselectedselected
Metale między Scyllą recesji a Charybdą sankcji | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W czwartek przedstawiciele Londyńskiej Giełdy Metali czyli najważniejszego rynku surowcowego świata rozpoczęli dyskusję ze swoimi partnerami czy są dalej zainteresowani sprowadzaniem metali z Rosji. Byłaby to oczywista reperkusja wobec ostatnich ruchów Kremla takich jak ogłoszenie chaotycznej mobilizacji, haniebna i bezprawna aneksja okupowanych terytoriów na Ukrainie oraz prawdopodobne uszkodzenie gazociągów Nord Stream w celu ponownego zastraszenia europejskich odbiorców. Póki co LME chce poznać opinie i przedstawia cały wachlarz możliwości – od całkowitego zaniechania przyjmowania rosyjskich surowców do zreszonych magazynów i wygaszenia handlu nimi do pozostawienia status quo. O ile bowiem w centrum uwagi są europejskie sankcje na import surowców energetycznych takich jak gaz, ropa czy węgiel, o tyle takie metale jak aluminium, nikiel czy miedź nie zostały objęte szerokimi unijnymi sankcjami. Pierwsze zdania są podzielone, a decyzję poznamy dopiero za 3 tygodnie. Tak szeroko zakrojone ograniczenie podaży z pewnością osłabiłoby moskiewski reżim i dało wzrostowy impuls dla cen.

 

Z drugiej strony inwestorzy coraz mocniej obawiają się recesji

Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy jednoznacznie wskazały, że największa gospodarka świata jest rozgrzana. We wrześniu w sektorze pozarolniczym zatrudnienie wzrosło aż o 263 tysięcy, a stopa bezrobocia wyniosła 3,5%. To niemal przesądza o podwyżce stóp o 75 pb. przez Fed jeszcze w październiku i uprawdopodabnia grudniową podwyżkę tej samej wysokości. W nadchodzącym tygodniu poznamy minutki Fedu z wrześniowego spotkania oraz amerykańskie dane inflacji przemysłowej i konsumenckiej, które powinny przesądzić wysokość przynajmniej najbliższej podwyżki. Dla rynków metali oznacza to większą szansę na ostre schładzanie gospodarki lub nawet recesję.

 

Tym większe obawy są o gospodarki europejskie, w szczególności niemiecką

OECD zredukowało swoją prognozę PKB na przyszły rok dla naszych zachodnich sąsiadów ze wzrostu o 1,7% do spadku o 0,7%. Instytut Badań Ekonomicznych w Halle przewiduje spadek niemieckiego PKB w 2023 aż o 1,4%. Wiele zależy od rozstrzygnięć politycznych, m.in. czy europejskim przywódcom uda się wynegocjować ustalenie maksymalnych cen gazu i uprawnień do emisji CO2.

Reklama

Metale między Scyllą recesji a Charybdą sankcji - 1Metale między Scyllą recesji a Charybdą sankcji - 1

Notowania cen miedzi (3M), YTD, LME, źródło: baha.com

 

Po odbiciu na miedzi z końca września już nie ma śladu

Jeszcze w środę wydawać by się mogło, że przebicie poziomu 8000 $/MT tego metalu na Londyńskiej Giełdzie Metali będzie tylko formalnością, lecz dobre dane z amerykańskiego rynku pracy skutecznie osłabiły entuzjazm, spychając cenę w piątek poniżej 7500 $/MT. Kurs wrócił na spadkową trajektorię i kolejne wsparcie na poziomie 7300 $/MT będzie zapewne testowane już początkiem przyszłego tygodnia. Szczególnie istotne znaczenie dla czerwonego metalu będzie miał rozpoczynający się 16 października XX krajowy zjazd Komunistycznej Partii Chin, bowiem Chiny są największym konsumentem miedzi na świecie.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Kalemba

Jakub Kalemba

Trader w Superfund TFI od 2020 roku, gdzie odpowiada za bieżącą realizację zleceń na rynkach terminowych, badanie rynków i sporządzanie analiz. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w 2019 roku, broniąc pracę magisterską „Ekosystem startupowy w Polsce" w Katedrze Polityki Gospodarczej WPiA UJ.


Reklama
Reklama