Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs ropy naftowej rośnie. Wojna na Bliskim Wschodzie błyskawicznie odmieniła obraz rynku

|
selectedselectedselected
Kurs ropy naftowej rośnie. Wojna na Bliskim Wschodzie błyskawicznie odmieniła obraz rynku | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wydarzenia na Bliskim Wschodzie błyskawicznie odmieniły obraz rynku. 6 października Brent obsunął się do 83,4 USD/b, poziomu najniższego od końca sierpnia, pod ciężarem obaw o globalny popyt na surowiec. Po ataku Hamasu na Izrael ceny ropy otworzyły się 9 października z luką i zawędrowały do 89 USD/b. 13 października notowania surowca skoczyły o 5,7% do 91 USD/b (najwięcej d/d od kwietnia), w reakcji na rozpoczęcie przez Izrael operacji lądowej w Strefie Gazy. Kolejny krok do góry wykonały 18 października, gdy w następstwie ataku na szpital w Gazie notowania Brenta dotarły do 93 USD/b. Rynek uspokoiła wiadomość o ewentualnym wzroście podaży surowca z Wenezueli wskutek rozluźnienia amerykańskich sankcji.

 

Kurs ropy rośnie na łamach konfliktu na Bliskim Wschodzie. Doszło do naruszenia limitów rosyjskich sankcji - 1Kurs ropy rośnie na łamach konfliktu na Bliskim Wschodzie. Doszło do naruszenia limitów rosyjskich sankcji - 1

 

Reklama

Konflikt w Gazie zwiększa ryzyko dla stabilności regionalnych dostaw ropy na światowe rynki. Ewentualne zaostrzenie sankcji wobec sprzyjającego Hamasowi Iranu prawdopodobnie ograniczy eksport surowca z tego kraju (w sierpniu niemal 1,8 mln b/d). Gotowość do zmiany łagodnego stanowiska zasygnalizowały Stany Zjednoczone, obejmując 12 października sankcjami dwa statki z rosyjską ropą (pierwszy taki przypadek), naruszające limit 60 USD/b.

Zaognienie sytuacji na Bliskim Wschodzie jest też przeszkodą dla normalizacji relacji między Arabią Saudyjską a Izraelem, która miała skutkować zwiększeniem produkcji surowca przez Królestwo w przyszłym roku. Wreszcie potencjalne zakłócenia dostaw ropy przez Cieśninę Ormuz (kontrolowaną przez Iran) mogą wywołać rynkowe reperkusje. Nie budzą więc zdziwienia prognozy wzrostu ceny surowca do 100 USD/b lub powyżej w przypadku regionalnej eskalacji konfliktu. Według Bloomberg Economics w skrajnym scenariuszu zakładającym wojnę Izraela z Iranem, nie można wykluczyć skoku notowań ropy o ponad 60 USD/b.

 

Zobacz także: Ceny pszenicy w Polsce: jeżeli produkcja i popyt nie wzrosną to ceny mogą zacząć straszyć

 

 

Reklama

W międzyczasie Amerykański Departament Energii (EIA) istotnie zrewidował do góry długoterminową prognozę ceny surowca. W przyszłym roku agencja spodziewa się średniej ceny Brenta na poziomie 95 USD/b (+7 USD/b m/m), wsparcie w Q1’24 zapewni spadek globalnych zapasów ropy w tempie 0,2 mln b/d (analogicznie jak w H2’23). Przez pozostałą część 2024 roku bilans rynkowy pozostanie w równowadze – wzrost popytu spowolni, zwiększy się podaż. Warto odnotować, że model prognostyczny nie dyskontuje ryzyka dla dostaw surowca wynikającego z rozwoju wydarzeń na Bliskim Wschodzie.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama