Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs ropy naftowej na fali wzrostowej! Złoto liczy na wrześniową obniżkę stóp Fed

|
selectedselectedselected
Surowce – komentarz rynkowy
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ropa naftowa

Podczas sesji 2 lipca benchmark Brent 1M kosztował 87,5 USD/b, najwięcej od kwietnia b.r. Wcześniej przez dwa tygodnie ceny zamknięcia surowca utrzymywały się powyżej technicznego poziomu 85 USD/b, intraday płytko go naruszając (np. 26 czerwca z pomocą przyszła 100D SMA 84,5 USD/b). Odbicie od lokalnego dołka z 4 czerwca (76,8 USD/b) wyniosło 14%.
 
Pierwszoplanowym czynnikiem wspierającym rynek stała się ponownie geopolityka. Uwagę inwestorów przykuwa zwłaszcza sytuacja na Środkowym Wschodzie, w tym ryzyko wybuchu wojny między Izraelem, a libańskim Hezbollahem wspieranym przez Iran. Konflikt mógłby zagrażać podaży surowca ze strony tego trzeciego największego w gronie OPEC producenta (ok. 3 mln b/d, tj. 3% światowego wydobycia). Napięte fundamenty rynkowe obrazuje najgłębsze od kwietnia backwardation w tenorze Dated Brent–1M. Bez echa przeszły mieszane, czerwcowe dane EIA z amerykańskiego rynku surowca oraz wiadomość o spadku r/r wolumenu ropy sprowadzonej w H1’24 przez Azję. Na początku lipca notowania surowca wsparł huragan Beryl – najwcześniejszy w historii tak silny żywioł na Atlantyku – który mógłby zakłócić wydobycie ropy w Zatoce Meksykańskiej. Rynek uspokoiły przewidywania, że huragan ominie amerykańskie platformy oraz informacja Reutersa o zwiększeniu w czerwcu produkcji surowca przez OPEC (drugi z rzędu miesiąc na plusie).
 
Wykres 1 – Cena ropy Brent oraz spread kalendarzowy 1M-7M, ICE.
 
kurs ropy naftowej na fali wzrostowej zloto liczy na wrzesniowa obnizke stop fed grafika numer 1kurs ropy naftowej na fali wzrostowej zloto liczy na wrzesniowa obnizke stop fed grafika numer 1
Źródło: LSEG Eikon
 
Według ankiety rynkowej Reutersa z końca czerwca, średnia cena Brenta w 2024 r. wyniesie 83,9 USD/b. W porównaniu z majowym sondażem zmiana była niewielka – konsensus wówczas symbolicznie przekraczał 84 USD/b. Obawy o chiński popyt na surowiec oraz perspektywa wyższej podaży ropy będą łagodziły ryzyka produkcyjne wynikające z napięć geopolitycznych. Szacunki analityków odnośnie do wzrostu globalnego popytu na ropę w 2024 r., mieszczące się w przedziale 0,99-1,4 mln b/d, znacznie odbiegają od optymistycznych założeń OPEC+ (+2,25 mln b/d). Relatywnie wąski jest zakres zebranych przez Reutersa (ponad czterdziestu) prognoz cenowych na rok 2024: 80-90 USD/b. Średnia cena Brenta YTD wynosi 83,5 USD/b.
 

Zobacz także: JSW akcje prognozy na najbliższe dni: spadki to tylko chwilowa korekta? Sytuacja na rynku sprzyja spółce

 

Miedź

W trzeciej dekadzie minionego miesiąca, po krótkotrwałym odbiciu w pobliże 9900 USD/t, na rynek metalu powróciły spadki. W trakcie sesji 27 czerwca notowania benchmarku LME 3M zeszły do 9486 USD/t, poziomu najniższego od ponad dwóch miesięcy. Korekta liczona od historycznego szczytu z 20 maja, 11105 USD/t, pogłębiła się do 15%. Rynkowi ciążyły słaby popyt na surowiec w Chinach oraz wzrost zapasów metalu, które w przypadku trzech największych giełd towarowych – LME, ShFE i CME – przekroczyły 500 tys. ton po raz pierwszy od sierpnia 2021 r.
 
Przełom czerwca przyniósł zmianę trendu cenowego, częściowo za sprawą odbicia szanghajskiego subindeksu nieruchomości SSEP oraz osłabienia indeksu dolara. 3 lipca notowania miedzi przekroczyły 9900 USD/t, wsparte zwiększonym zainteresowaniem ze strony funduszy inwestycyjnych, ożywieniem popytu w Chinach oraz słabszym dolarem. Fundamenty rynkowe pozostają tymczasem niestabilne – w lipcu zapasy metalu na londyńskiej giełdzie przekroczyły 186 tys. ton, osiągając poziom najwyższy od października ub.r. Strome contango 0-3M, bliskie 150 USD/t, sugeruje, że surowca na rynku jest krótkoterminowo pod dostatkiem. Trudno o solidny, byczy bodziec z Państwa Środka: ostatnie dane makro były mieszane, a zapasy metalu na ShFE nieśpiesznie topnieją. Być może nadchodzące plenum partii komunistycznej (15-18 lipca) okaże się katalizatorem prowzrostowym.
 
Według ankiety przeprowadzonej w trakcie niedawnego seminarium LME Asia Week metalem przemysłowym o największym potencjale wzrostowym w drugiej połowie roku jest miedź (51% głosów). Kolejne miejsca przypadły aluminium i niklowi (po 16% głosów). Ze wsparciem rynkowi czerwonego metalu przyjdzie deficyt surowca, szacowany przez Shanghai Metals Market na 200 tys. ton w bieżącym roku i około pół miliona ton w roku 2025. Znany gracz z Wall Street spodziewa się w Q3’24 stabilizacji ceny miedzi w okolicach 9500 USD/t oraz aprecjacji do 12000 USD/t w Q4’24-Q1’25.
 

Złoto

W drugiej połowie ubiegłego miesiąca notowania kruszcu spot oscylowały w przedziale 2293-2340 USD/troz, nie licząc wyskoku podczas sesji 20-21 czerwca w pobliże 2370 USD/troz. Pierwszego dnia rynek wsparły słabe dane z amerykańskiego sektora nieruchomości, podczas kolejnej sesji negatywną presję wywarło umocnienie dolara. Czerwiec zakończył się na poziomie 2326 USD/troz, metal zanotował symboliczną stratę m/m. W ujęciu kwartalnym był to trzeci z rzędu okres wzrostów, tym razem +4,2% po +8,2% w Q1’24 i +11,6% w Q4’23. Nowy miesiąc notowania złota rozpoczęły od stabilizacji pod 50-dniową średnią kroczącą 2337 USD/troz, 3 lipca odbiły się do 2365 USD/troz dzięki zniżce indeksu dolara po serii słabych danych z USA
 
Wykres 2 – Cena złota oraz wartość dolara wobec koszyka walut.
 
kurs ropy naftowej na fali wzrostowej zloto liczy na wrzesniowa obnizke stop fed grafika numer 2kurs ropy naftowej na fali wzrostowej zloto liczy na wrzesniowa obnizke stop fed grafika numer 2
 
Źródło: LSEG Eikon
 
Na przełomie miesiąca nastroje inwestycyjne poprawiły amerykańskie dane inflacyjne: wskaźnik bazowy PCE, po kilkumiesięcznej stabilizacji, obniżył się do 2,6% r/r z 2,8% r/r w kwietniu (Fed celuje w 2% r/r). W trend dezinflacyjny wpisują się wcześniejsze publikacje wskaźników CPI i PPI z USA. Prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych przez FOMC, której rynek Fed Funds futures spodziewa się najwcześniej we wrześniu, wzrosło po odczycie PCE o 4 pp. do 68%, a 3 lipca przekroczyło 74%. Redukcja stóp procentowych zwiększa atrakcyjność złota poprzez spadek kosztu alternatywnego posiadania aktywa nieprzynoszącego odsetek. Zdaniem niektórych graczy z Wall Street cięcia stóp Fed oraz wzrost popytu inwestycyjnego przyczynią się do osiągnięcia przez kruszec w 2025 r. poziomu 2700-3000 USD/troz.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama