Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inwazja Rosji na Ukrainę winduje ceny aluminium do rekordowych poziomów oraz wspiera rynek miedzi

|
selectedselectedselected
Inwazja Rosji na Ukrainę winduje ceny aluminium do rekordowych poziomów oraz wspiera rynek miedzi | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rosnące ryzyko wybuchu konfliktu zbrojnego na Ukrainie i ewentualnych sankcji Zachodu wspierało notowania metali przemysłowych w minionych tygodniach, zaś szeroko zakrojona inwazja Rosji na sąsiada wywołała gwałtowne zwyżki na rynkach surowcowych.

Dziś ceny aluminium wzrosły do rekordowych poziomów (3499 USD/t), po uspokojeniu notowań aprecjacja w lutym sięgała 12%. Jeszcze bardziej zdrożał nikiel (blisko 14%), którego notowania przekroczyły dziś 25 tys. USD/t i osiągnęły poziom najwyższy od maja 2011 roku. Rosja produkuje ponad 5% światowego aluminium oraz 9% niklu.

Miedź w lutym zdrożała o 5%; dziś jej ceny przekroczyły 10 tys. USD/t. Rosyjski udział w globalnej produkcji „czerwonego metalu” sięga 4%; w 2020 roku większość została wyeksportowana, z czego około połowa trafiła do Europy.

Inwazja Rosji na Ukrainę winduje ceny aluminium do rekordowych poziomów, wspiera rynek miedzi - 1Inwazja Rosji na Ukrainę winduje ceny aluminium do rekordowych poziomów, wspiera rynek miedzi - 1

Ceny miedzi przekraczają 10 tys. USD/t, wsparte geopolityką, niskimi zapasami oraz planami przyspieszenia inwestycji infrastrukturalnych w Chinach

Reklama

Ceny miedzi wspierają niskie zapasy na LME, które 14 lutego obsunęły się do poziomu najniższego od listopada 2005 r. Przybyło, co prawda, metalu w magazynach chińskiej giełdy oraz lokalnych składach celnych, lecz wzrost może mieć charakter sezonowy. Utrzymuje się silny, natychmiastowy popyt na surowiec; contango w terminie cash-3M było ostatnio widziane na LME w pierwszej połowie grudnia.

Pod koniec ubiegłego tygodnia notowania miedzi umocniły się po ogłoszeniu przez Narodową Komisję Rozwoju i Reform planów przyspieszenia inwestycji infrastrukturalnych w Chinach. Działania mają na celu wsparcie sektora przemysłowego i obejmują szereg inicjatyw fiskalnych, środowiskowych oraz finansowych. Zwiększony chiński apetyt na surowiec może zniwelować niewielką nadwyżkę przewidywaną w tym roku na globalnym rynku miedzi; sektor energetyczny Państwa Środka odpowiada za około 30% krajowego i 15% światowego zużycia metalu. W krótkim terminie cenom miedzi będzie najprawdopodobniej służyła napięta sytuacja geopolityczna oraz przeciągające się kłopoty peruwiańskiej kopalni Las Bambas (2% globalnej podaży), której trudno osiągnąć trwałe porozumienie z lokalnymi społecznościami blokującymi drogę służącą do transportu surowca.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama