Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Indonezyjskie embargo na eksport oleju palmowego wspiera notowania rzepaku

|
selectedselectedselected
Indonezyjskie embargo na eksport oleju palmowego wspiera notowania rzepaku | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W piątek 22 kwietnia Indonezja ogłosiła embargo na eksport oleju palmowego, które wejdzie w życie 28 kwietnia. Prezydent Joko Widodo zamierza osobiście monitorować i oceniać wdrażanie restrykcji mających na celu zapewnienie Indonezyjczykom odpowiednich ilości przystępnego cenowo surowca. Lokalne ceny oleju do smażenia wzrosły w tym roku o ponad 40%, w niektórych prowincjach przez ostatni miesiąc niemal się podwoiły, podwyżki wywołały protesty społeczne.

Indonezyjskie embargo na eksport oleju palmowego wspiera notowania rzepaku - 1Indonezyjskie embargo na eksport oleju palmowego wspiera notowania rzepaku - 1

Indonezja jest globalnym liderem pod względem produkcji (59%) oraz eksportu oleju palmowego (56%). Na drugim miejscu jest Malezja (odpowiednio 25% i 33%), borykająca się ze spadkiem produkcji surowca w wyniku niedoboru siły roboczej – następstwem pandemii koronawirusa.

Głównymi importerami oleju palmowego są Indie, Chiny oraz kraje Unii Europejskiej. Znaczne ilości surowca kupują firmy produkujące artykuły gospodarstwa domowego i spożywcze, takie jak Procter & Gamble, Nestle czy Unilever. Według agencji Reuters, Mondelez International – producent ciasteczek Oreo – odpowiada za 0,5% światowego zużycia oleju palmowego.

Reklama

Decyzja Indonezji przyczyniła się do dalszych wzrostów cen olejów roślinnych oraz nasion roślin oleistych, wspartych ograniczonym eksportem surowców w wyniku wywołanej przez Rosję wojny (rzepak +42% YTD). Notowania oleju palmowego na malezyjskiej giełdzie podążają w kierunku historycznych szczytów z marca, olej sojowy w Chicago jest najdroższy od 2008 roku. Ceny canoli na giełdzie ICE Canada oraz rzepaku na parkiecie Euronext MATIF osiągnęły w piątek 22 kwietnia rekordowe poziomy. Nastroje rynkowe schłodziła dziś informacja o potencjalnym wyłączeniu z embarga surowego oleju palmowego, nie jest jednak wykluczone, że piątkowy szczyt notowań rzepaku (1094 EUR/t) okaże się tymczasowy.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama