Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Gołębia pauza Fed. Cena złota wraca powyżej ważnej granicy

|
selectedselectedselected
Gołębia pauza Fed. Cena złota wraca powyżej ważnej granicy | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wzrosty rentowności amerykańskich obligacji oraz indeksu USD, po lepszych od oczekiwań danych z rynku pracy USA, zepchnęły 8 grudnia ceny złota poniżej 2000 USD/troz. 13 grudnia, w dniu decyzji FOMC, kruszec zyskał solidne 2,4% i wrócił powyżej psychologicznej bariery. Rezerwa Federalna, zgodnie z oczekiwaniami, utrzymała stopę referencyjną w przedziale 5,25-5,50%, jednak prognozy członków FOMC odnośnie poziomu stóp Fed wyraźnie się obniżyły.

 

 

Mediana oczekiwań względem przyszłego roku wskazuje na cięcia stóp o 75 pb., zaś na rok 2025 o 100 pb. Gołębi wydźwięk przekazu Fed przyczynił się do silnego spadku rentowności amerykańskich papierów i wzrostów cen złota. 14 grudnia 10-latki zeszły poniżej 4% i od październikowych szczytów tracą już ponad 100 pb. 10-letnia realna stopa procentowa spadła poniżej 1,7%, podczas gdy jeszcze na początku listopada przekraczała 2,5%. Aprecjacja złota wyhamowała w pobliżu 2050 USD/troz, YTD metal zyskuje 12%. Spośród czterech głównych subindeksów Bloomberg Commodity tylko kruszce są w tym roku na plusie.

Gołębia pauza Fed. Cena złota wraca powyżej ważnej granicy - 1Gołębia pauza Fed. Cena złota wraca powyżej ważnej granicy - 1

Reklama

 

Cena złota może w 2024 roku poprawić rekord zakładając obniżki stóp procentowych w USA, możliwe ożywienie na rynku ETF. Złoto ma szansę w 2024 roku poprawić niedawny szczyt, jeśli obniżki stóp Fed się zmaterializują. Według rynku Fed funds futures, cięcia o co najmniej 25 pb. należy się spodziewać w marcu przyszłego roku (prawdopodobieństwo 75%). Zdaniem Departamentu Analiz Ekonomicznych PKO BP, pierwsza obniżka stóp Fed nastąpi w połowie 2024 roku, natomiast przyszłoroczne cięcia wyniosą sumarycznie 100 pb. Potencjalne wsparcie kryje się po popytowej stronie rynku metalu – aktywa SPDR Gold Trust, największego „złotego” ETF-u na świecie, znajdują się poniżej okresowego szczytu z listopada (nie mówiąc o majowym maksimum YTD), mimo że w międzyczasie notowania kruszcu ustanowiły rekord. Niektórzy gracze rynkowi już podnoszą prognozy cen metalu, np. z 2150 USD/troz do 2200 USD/troz w horyzoncie 12M. Nastroje inwestycyjne studzone są przez członków Fed zwracających uwagę, że batalia z inflacją jeszcze nie została wygrana.

 

Zobacz także: Czy warto inwestować w obligacje skarbowe USA? Najlepsze ETF-y na obligacje - które wybrać i jak na nich zarabiać?

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama