Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Globalny rynek żywnościowy wywrócony do góry nogami! Towary rolne - istotne informacje fundamentalne

|
selectedselectedselected
Globalny rynek żywnościowy wywrócony do góry nogami! Towary rolne - istotne informacje fundamentalne | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wojna w Ukrainie wywróciła do góry nogami globalny rynek żywnościowy. Największy i praktycznie natychmiastowy cios pojawił się w przypadku podaży pszenicy, kukurydzy oraz ziaren słonecznika i oleju słonecznikowego. Niemniej, konflikt prawdopodobnie będzie miał swoje długofalowe skutki w postaci przedłużającego się okresu wyższych cen żywności oraz nawet globalnego kryzysu żywnościowego.

 

Istotne informacje fundamentalne:

Ukraina odpowiadała za produkcję około 1,16 mld buszli kukurydzy w sezonie 2020/2021, co odpowiadało 2,6% globalnej podaży. Natomiast Rosja, z produkcją 551 mln buszli kukurydzy, odpowiadała za około 1,2% globalnej produkcji kukurydzy[1] Jednocześnie, Ukraina była czwartym największym eksporterem kukurydzy, odpowiadającym za 13,2% światowego eksportu (945 mln buszli). Rosja, z eksportem rzędu 122 mln buszli, odpowiadała za 1,7% światowego eksportu kukurydzy.[2] W 2020 r. Rosja odpowiadała za produkcję 85,8 mln ton pszenicy, czyli około 11,3% globalnej produkcji. Natomiast Ukraina wyprodukowała 24,9 mln ton pszenicy, czyli około 3,3% światowej produkcji. [3] Jednocześnie, Rosja oraz Ukraina łącznie odpowiadają łącznie za około 29-30% światowego eksportu pszenicy.[4] Rosja oraz Ukraina łącznie odpowiadają za 56% globalnej produkcji i aż 76% globalnego eksportu oleju słonecznikowego, jak również 58% światowej produkcji nasion słonecznika.[5] Rosja jest największym na świecie eksporterem nawozów azotowych – a sankcje narzucane na ten kraj przez państwa zachodnie doprowadziły do zaburzeń w dostawach, wyczerpywania się ich zapasów i w rezultacie, do gwałtownego wzrostu cen. Tymczasem podwyższone ceny nawozów pośrednio wpłynęły pozytywnie na ceny wielu zbóż oraz innych towarów rolnych, takich jak np. kawa. Istotnym graczem na globalnym rynku nawozów jest również Białoruś. Rosja i Białoruś łącznie odpowiadają za 12% eksportu nawozów azotowych na świecie.[6] W 2020 r. Polska importowała z Rosji 14% nawozów azotowych, 31% nawozów potasowych i 38% nawozów wieloskładnikowych, natomiast z Białorusi odpowiednio 5%, 27% i 13%. Jednocześnie, nasz kraj eksportował do Ukrainy około 60% nawozów potasowych.[7] Wzrost cen paliw kopalnych oraz zwyżka notowań zbóż (w tym kukurydzy, z której produkuje się etanol) w ostatnim czasie przełożyły się także na wyższe ceny cukru. Cukier używany jest bowiem do produkcji etanolu, który z kolei jest wykorzystywany na rynku biopaliw. Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO), w marcu 2022 r. indeks globalnych cen żywności wzrósł do 159,3 pkt. i znalazł się tym samym na najwyższym poziomie w historii.

 

Co się wydarzyło:

Reklama

Atak Rosji na Ukrainę doprowadził do wstrzymania aktywności portów nad Morzem Czarnym, z których dotychczas eksportowano surowce oraz towary rolne. Najmocniej fakt ten przełożył się na eksport zbóż do Afryki Północnej – kraje takie jak Egipt czy Algieria musiały w krótkim czasie dokonać zamówień z innych krajów.

Zamknięcie portów przyczyniło się do gwałtownych zwyżek cen zbóż. Najbardziej dynamicznie zwyżkowały notowania pszenicy – o ile w lutym cena tego zboża w USA oscylowała w okolicach 7,50-8,00 USD za buszel, to na początku marca zwyżkowała ona do 13 USD za buszel, by ostatecznie ustabilizować się w okolicach 10-11 USD za buszel.

Według danych lokalnego Ministerstwa Rolnictwa, wojna w Ukrainie doprowadziła do obniżenia areału zasiewów pszenicy jarej na terenie Ukrainy aż o około połowę.

 

Zobacz raport

Reklama

 

  1. USDA, FAS Grain: World Markets and Trade

  2. USDA, FAS Grain: World Markets and Trade

  3. Dane FAO

  4. Reuters, CNN

  5. 1USDA, FAS Oilseeds: World Markets and Trade

  6. Eurostat

  7. Eurostat

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


DM BOŚ

DM BOŚ

Polskie biuro maklerskie założone w 1995 przez Bank Ochrony Środowiska. Siedziba i centrala DM BOŚ znajduje się w Warszawie, a oddziały terenowe – w 18 miastach Polski


Tematy

ministerstwo rolnictwa ceny drobiu ministerstwo rolnictwa ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi ministerstwo rolnictwa departamenty ministerstwo rolnictwa bip ministerstwo rolnictwa praca ministerstwo rolnictwa aktualnosci ministerstwo rolnictwa susza ministerstwo rolnictwa lista wstydu praca ministerstwo rolnictwa ministerstwo rolnictwa środki ochrony roślin bip ministerstwo rolnictwa ministerstwo rolnictwa asf ministerstwo rolnictwa logo rynek żywności w polsce rynek żywności funkcjonalnej ministerstwo rolnictwa i leśnictwa protest ministerstwo rolnictwa ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi kontakt ministerstwo rolnictwa zwrot podatku akcyzowego ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi logo ministerstwo rolnictwa kontakt waldemar bonkowski ministerstwo rolnictwa ministerstwo rolnictwa budynek monika rzepecka ministerstwo rolnictwa ministerstwo rolnictwa susza 2020 zwrot podatku akcyzowego 2019 ministerstwo rolnictwa ministerstwo rolnictwa susza 2021 piotr konarski ministerstwo rolnictwa ministerstwo rolnictwa oferty pracy ministerstwo rolnictwa akcyza rynek żywności ekologicznej w polsce pdf ministerstwo rolnictwa lista mleczarni importujących mleko lasy państwowe ministerstwo rolnictwa ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi w warszawie ministerstwo rolnictwa pomoc de minimis ministerstwo rozwoju rolnictwa ministerstwo rolnictwa kierownictwo www ministerstwo rolnictwa adrian maliszewski ministerstwo rolnictwa projekty ustaw ministerstwo rolnictwa ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi wykaz beneficjentów wyszukiwarka środków ochrony roślin ministerstwo rolnictwa janusz wrona ministerstwo rolnictwa ministerstwo rolnictwa i gospodarki żywnościowej lista mleczarni importujących mleko ministerstwo rolnictwa praca ministerstwo rolnictwa oferty ministerstwo rolnictwa wykaz beneficjentów ministerstwo rolnictwa wyszukiwarka sor
Reklama
Reklama