Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dynamiczne przeceny surowców, z ropą naftową na czele

|
selectedselectedselected
Dynamiczne przeceny surowców, z ropą naftową na czele | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Sytuacja na światowych rynkach finansowych w bieżącym tygodniu jest niespokojna. Obawy o recesję przekładają się na coraz większą awersję do ryzyka wśród światowych inwestorów, co spycha w dół wyceny wielu indeksów akcji oraz wspiera wzrost wartości amerykańskiego dolara. Zarówno strach przed ryzykiem, jak i siła dolara, są z kolei czynnikami wpływającymi negatywnie na notowania wielu surowców. I rzeczywiście, w pierwszej połowie bieżącego tygodnia miały miejsce dynamiczne przeceny zarówno surowców energetycznych, jak i metali przemysłowych, szlachetnych kruszców oraz towarów rolnych.

Najwięcej uwagi zdecydowanie przyciągały notowania ropy naftowej, głównie za sprawą zniżki aż o 10% podczas wtorkowej sesji. Wczoraj ceny tego surowca pogłębiły spadki, a notowania ropy Brent znalazły się już w okolicach ważnej bariery, czyli poziomu 100 USD za baryłkę. Na razie bariera ta zatrzymała stronę podażową, a dzisiaj notowania tego gatunku ropy oscylują tuż powyżej wspomnianego poziomu wsparcia.

Dynamiczne przeceny surowców, z ropą na czele - 1Dynamiczne przeceny surowców, z ropą na czele - 1

Notowania cen ropy Brent, 6M, źródło: baha.com

Na rynkach surowców energetycznych ważnym czynnikiem wpływającym na ceny są obawy związane z recesją. Większość inwestorów jest przekonana, że spowolnienie gospodarcze dotknie wszystkie kluczowe gospodarki świata, ze Stanami Zjednoczonymi na czele, co negatywnie przełoży się na popyt na surowce, w tym na ropę naftową. Obawy o recesję obecnie całkowicie zdominowały retorykę na rynku ropy, spychając na dalszy plan inne kwestie, takie jak ograniczone możliwości zwiększenia produkcji ropy naftowej przez kartel OPEC.

Reklama

Dynamiczne przeceny surowców, z ropą na czele - 2Dynamiczne przeceny surowców, z ropą na czele - 2

Notowania cen ropy WTI, 6M, źródło: baha.com

Pewnym czynnikiem podtrzymującym ceny ropy naftowej na przełomie poprzedniego i bieżącego tygodnia były informacje o strajku pracowników sektora naftowego w Norwegii. Prawdopodobnie nie przyciągałyby one tak wiele uwagi, gdyby nie fakt, że ze względu na rosyjskie sankcje, Europa obecnie w dużym stopniu polega na dostawach ropy naftowej i gazu ziemnego z Norwegii. Strajk jednak zakończył się po niecałym jednym dniu, po interwencji rządu tego kraju, co otworzyło cenom ropy drogę do pogłębionych zniżek.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Paweł Grubiak

Paweł Grubiak

Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI


Reklama
Reklama