Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czym właściwe są towary? Historia handlu, rodzaje, właściwości towarów [rynek towarowy dla początkujących]

|
selectedselectedselected
Czym właściwe są towary? Historia handlu, rodzaje, właściwości towarów [rynek towarowy dla początkujących]  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Towary lub surowce to dobra, które wykorzystywane są do produkcji innych towarów lub usług. Jest to produkt pochodzący z wydobycia (towary przemysłowe) lub uprawy (towary rolne). Zasadniczo, surowce częściowo przetworzone nazywane są towarami, chociaż w przypadku inwestycji, te dwa terminy są stosowane zamiennie. Surowce mają postać realną, a nie umowną, jak w przypadku akcji, walut czy nawet coraz bardziej popularnych kryptowalut. To sprawia, że handel towarami różni się od inwestowania w inne klasy aktywów i jest o wiele bardziej interesujący.

Ceny towarów są określane przede wszystkim przez interakcję między podażą (produkcja + zapasy) a popytem (konsumpcja + tworzenie zapasów), zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym. Podstawowe czynniki, które wpływają na ceny towarów, tj. podaż i popyt, zależą od wielu czynników, takich jak sytuacja gospodarcza, bogactwa naturalne poszczególnych krajów, pogoda, wydarzenia geopolityczne czy szoki podażowo-popytowe, których w ostatnim czasie jesteśmy świadkami coraz częściej (pandemie, wojny)

 

Czy wiesz, że?

Historia handlu towarami sięga w zasadzie początków handlu w społeczeństwie. Pierwotną formą był barter, czyli forma wymiany "towar za towar". Około 4000 r. p.n.e. w Sumerze wynaleziono pierwszą, prymitywną formę pieniądza w postaci glinianych tabliczek, które zaczęto wymieniać na towary i surowce. Jednak prawdziwym kamieniem milowym dla nowoczesnego handlu było otwarcie w 1848 roku pierwszej giełdy towarowej - Chicago Board of Trade (CBOT), która w 2007 roku połączyła się z CME Group, tworząc jeden z najpopularniejszych elektronicznych rynków wymiany i handlu kontraktami. Obecnie na świecie istnieje wiele rynków towarowych, ale zdecydowana większość obrotu opiera się na kontraktach futures, którymi handluje się na rynkach w Stanach Zjednoczonych.

 

Do podstawowych grup towarów należą:

Reklama

⤷ towary energetyczne (np. ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel);

⤷ metale przemysłowe (w tym miedź, stal, aluminium, nikiel, cynk);

⤷ metale szlachetne (np. złoto, srebro, platyna, pallad);

⤷ zboża (np. pszenica, kukurydza);

⤷ nasiona roślin oleistych (np. soja, rzepak);

⤷ oleje jadalne (np. olej palmowy, olej sojowy);

Reklama

⤷ surowce miękkie (np. kawa, kakao, cukier);

 

Są to tylko niektóre z podstawowych grup surowców, natomiast istnieją również takie grupy, jak metale ziem rzadkich (lit, kobalt), energia elektryczna czy pozwolenia na emisję dwutlenku węgla, które trudno zaklasyfikować do konkretnej grupy

Handel na rynku towarowym koncentruje się przede wszystkim na kontraktach terminowych, choć nie dotyczy to wszystkich towarów. Jednak ekspozycję na większość aktywów można uzyskać właśnie dzięki tym kontraktom, akcjom spółek zajmujących się produkcją lub handlem towarami oraz funduszom ETF. Oczywiście istnieje także możliwość inwestycji fizycznych, choć jest to zarezerwowane przede wszystkim dla największych graczy, którzy dysponują infrastrukturą umożliwiającą przechowywanie zakupionych towarów.

Czym właściwe są towary? Historia handlu, rodzaje, właściwości towarów [rynek towarowy dla początkujących]  - 1Czym właściwe są towary? Historia handlu, rodzaje, właściwości towarów [rynek towarowy dla początkujących]  - 1

 

Reklama

Odbierz bezpłatny ebook

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


XTB

XTB

Jesteśmy jednym z największych na świecie brokerów Forex & CFD notowanych na giełdzie. Zapewniamy inwestorom indywidualnym natychmiastowy dostęp do rynków finansowych z całego świata. Posiadamy prawie 20 lat doświadczenia na rynku. W tym czasie otworzyliśmy oddziały w ponad 13 krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chile i innych.


Reklama
Reklama