Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy porozumienie ws. limitu zadłużenia USA zakończy dobrą passę dla złota? Analitycy nie mają wątpliwości

|
selectedselectedselected
Czy porozumienie ws. limitu zadłużenia USA zakończy dobrą passę dla złota? Analitycy nie mają wątpliwości | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Osiągnięcie porozumienia w USA w sprawie podniesienia pułapu zadłużenia nie oznacza, że złoto straci na wartości. Analitycy wskazują na kolejne wydarzenia, które mogą przesądzić o notowaniach kruszcu w drugiej połowie roku. 

 

  • Porozumienie w sprawie limitu zadłużenia nie oznacza, że złoto utraci status “bezpiecznej przystani”. 
  • Rynek wyczekuje decyzji Fed, która może przesądzić o notowaniach kruszcu w kolejnych miesiącach. 
  • Według prognozy Michała Teklińskiego z Goldenmark, jeśli złoto zbliży się do granicy 2 tys. USD za uncję, wówczas można oczekiwać próby przełamania konsolidacji.

 

Złoto wciąż “bezpieczną przystanią”?

Pomimo że w Stanach Zjednoczonych osiągnięto wstępną ugodę w sprawie podwyższenia limitu zadłużenia, inwestorzy nie powinni rezygnować ze złota. Porozumienie zostało osiągnięte w ostatniej chwili, jednak zdaniem analityków Brown Brothers Harriman nie oznacza to spadek atrakcyjności kruszcu. 

“Uważamy, że zawarcie umowy (w sprawie podniesienia limitu zadłużenia - red.) pozostawia otwarte drzwi do podwyżki o 25 pb na najbliższym posiedzeniu FOMC w dniach 13-14 czerwca. Wraz ze spadkiem napięć w sektorze bankowym, potencjalna niewypłacalność była tak naprawdę jedyną rzeczą, która mogła zapobiec podwyżce w tym miesiącu” - przekazali analitycy w notatce dla klientów.  

Zobacz również: Kurs ropy skacze na skutek decyzji Arabii Saudyjskiej! Co czeka rynek w drugiej połowie roku?

 

Reklama

Obecnie notowania złota znów znajdują się w pobliżu poziomu 2 tys. USD za uncję. Michał Tekliński, dyrektor ds. rynków międzynarodowych w Grupie Goldenmark przypomina, że złoto zakończyło poprzedni tydzień na plusie, odrabiając przy tym część strat. Według niego realną perspektywą jest próba przełamania konsolidacji. 

“Warto zaznaczyć, że cena złota wzrastała w ubiegłym tygodniu zarówno w dolarze amerykańskim, jak i w polskim złotym. Na koniec maja uncja królewskiego kruszcu wyceniana była na 8 320 PLN i prawie 1 960 USD. I jeśli chodzi o notowania dolarowe, w dalszym ciągu jest to cena bliższa tegorocznych maksimów niż poziomu minimalnego z okolic lutego i marca” - przypomina Michał Tekliński. 

Zobacz również: Cena złota pójdzie na historyczne rekordy? Czy jest szansa na wzrost notowań ropy? Jak zachowa się gaz?

 

Notowania złota - 12 m

czy porozumienie ws limitu zadluzenia usa zakonczy dobra passe dla zlota analitycy nie maja watpliwosci grafika numer 1czy porozumienie ws limitu zadluzenia usa zakonczy dobra passe dla zlota analitycy nie maja watpliwosci grafika numer 1

Źródło: TradingView 

 

Jaką decyzję podejmie Fed? 

Reklama

Według Jima Wyckoffa, analityka Kitco, osiągnięte porozumienie wydaje się neutralne dla notowań złota. Obawy związane z potencjalną niewypłacalnością zostały zażegnane, a inwestorzy oczekują zbliżającej się decyzji Fed, zakładając, że stopy procentowe nie zostaną podniesione w czerwcu. Kolejne podwyżki miałyby potencjalnie wystąpić późnym latem. O dalszej strategii kształtowania polityki pieniężnej przesądzi rynek pracy, który wciąż jest nad wyraz silny. 

Nitesh Shah, szef działu badań towarowych w WisdomTree, przypomina, że złoto zazwyczaj dobrze sobie radziło w okresie hojności rządu. Aktualnie największym zagrożeniem dla dolara może okazać się wciąż napięta sytuacja geopolityczna na świecie, co mogłoby przyczynić się do wzrostu notowań złota.  

 

 

Stanom Zjednoczonym udało się uniknąć niewypłacalności, jednak z drugiej strony jest to sygnał, że dług publiczny będzie wzrastał nadal, a na początku przyszłego roku temat powróci na tapet. Tu nie bez znaczenia będzie sytuacja na froncie ukraińskim, w tym powodzenie wyczekiwanej, ukraińskiej kontrofensywy, nasilające się działania kontr-putinowskich wojsk na terenie Rosji oraz sytuacja rosyjskiej gospodarki, która z dnia na dzień jest coraz gorsza” - Michał Tekliński wskazuje na kluczowe wydarzenia, które przesądzą o kierunku, w którym będzie zmierzał rynek. 

Reklama

Analizując niepewność na polskim rynku, Tekliński zwraca uwagę na zbliżające się wybory. Jego zdaniem to właśnie ta wizja będzie sprzyjać w kolejnych miesiącach sprzecznym informacjom i co najistotniejsze, może stanowić ważną przeszkodę we wdrażaniu strategii obniżania inflacji. 

Zobacz również: Słynna instytucja finansowa prognozuje wzrost cen złota do 4800 USD za uncję w 2030 r.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Agnieszka Patyk

Agnieszka Patyk

Redaktorka portalu FXMAG. Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w rynkach wschodnich. Śledzi sytuację na rynku nieruchomości i analizuje rozwój spółek technologicznych.


Reklama
Reklama