Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy cena miedzi w obliczu oczekiwanego wzrostu popytu będzie rosnąć? Kurs ropy BRENT/WTI w odwrocie

|
selectedselectedselected
Czy cena miedzi w obliczu oczekiwanego wzrostu popytu będzie rosnąć? Kurs ropy BRENT/WTI w odwrocie | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczoraj najważniejszą informacją na globalnych rynkach surowcowych był powrót drożności Kanału Sueskiego, czego rezultatem jest przywrócenie normalnego handlu tą drogą wodną. Ceny ropy naftowej zareagowały na te informacje zniżką, ponieważ oznacza to brak większych zaburzeń także w handlu ropą naftową i ogólnie paliwami. Niemniej, presja podażowa na rynku ropy naftowej nie utrzymała się na długo. W miejsce spekulacji na temat blokady Kanału Sueskiego pojawiły się bowiem prognozy związane z działaniami OPEC+. Już w najbliższy czwartek rozszerzony kartel ma dyskutować online na temat kształtu porozumienia naftowego na kolejne miesiące.

Dla przypomnienia: dotychczasowe ustalenia w kwestii limitów produkcji zostały przedłużone do końca kwietnia – taka decyzja zapadła na marcowym posiedzeniu OPEC+. Dodatkowo, Arabia Saudyjska utrzymała w całości swoje dodatkowe cięcia wynoszące milion baryłek dziennie. Ta decyzja była nieco kontrowersyjna, bowiem doprowadziła do ponownego wzrostu cen ropy naftowej, a w rezultacie nie brakowało zarzutów wobec OPEC+, dotyczących sztucznego zawyżania notowań tego surowca.

OPEC+ utrzyma cięcia produkcji ropy do połowy bieżącego roku?  - 1OPEC+ utrzyma cięcia produkcji ropy do połowy bieżącego roku?  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Reklama

Na najbliższym posiedzeniu zapadnie decyzja na temat wysokości limitów w maju, aczkolwiek pojawiają się spekulacje, że OPEC+ może także od razu podjąć decyzję dotyczącą czerwca. Agencja Reuters, cytując swoje nieoficjalne źródła w kartelu, podaje wręcz, że Arabia Saudyjska poprze pomysł przedłużenia cięć produkcji ropy naftowej w dotychczasowej formie nawet do końca czerwca. Obecnie jest ku temu uzasadnienie w postaci kolejnej fali restrykcji związanych z pandemią i obniżonego popytu na paliwa. Te prognozy pozytywnie wpływają na notowania ropy naftowej.

OPEC+ utrzyma cięcia produkcji ropy do połowy bieżącego roku?  - 2OPEC+ utrzyma cięcia produkcji ropy do połowy bieżącego roku?  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

MIEDŹ - Oczekiwania wzrostu popytu na miedź w USA i Chinach

Na początku bieżącego tygodnia siła amerykańskiego dolara wyraźnie, negatywnie przekłada się na notowania metali. Miedź nie jest wyjątkiem – notowania miedzi w Stanach Zjednoczonych dzisiaj rano oscylują przy psychologicznej barierze na poziomie 4 USD za funt.

Mimo że krótkoterminowe perspektywy dla notowań miedzi pozostają mieszane, to najbliższe kilka miesięcy najprawdopodobniej upłynie pod znakiem podwyższonego popytu na ten metal w największych gospodarkach świata. W przypadku Chin, chodzi tu o sezonową zwyżkę konsumpcji miedzi, przypadającą na okres wiosenno-letni, a wynikającą m.in. ze zwiększonej aktywności firm budowlanych.

Reklama

Z kolei w przypadku Stanów Zjednoczonych w centrum uwagi jest obecnie ustawa zaproponowana przez Joe Bidena, dotycząca znaczącego zwiększenia wydatków na infrastrukturę. Jeśli zostałaby ona przegłosowana, to przyczyniłaby się do wzrostu popytu na miedź w USA przez wiele kolejnych miesięcy, a nawet lat.

OPEC+ utrzyma cięcia produkcji ropy do połowy bieżącego roku?  - 3OPEC+ utrzyma cięcia produkcji ropy do połowy bieżącego roku?  - 3

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama
Reklama