Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cisza przed burzą na rynku ropy naftowej? Wyhamowanie po spektakularnych zwyżkach notowań złota

|
selectedselectedselected
Cisza przed burzą na rynku ropy naftowej? Wyhamowanie po spektakularnych zwyżkach notowań złota | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

ROPA NAFTOWA

Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej przyniosła zwyżki cen tego surowca, co wynikało w dużym stopniu ze sprzyjającej sytuacji na rynkach walutowych. Osłabiający się dynamicznie dolar otworzył bowiem cenom wielu surowców i towarów drogę do wzrostów cen. W piątek cena ropy WTI dotarła do okolic 90 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent do poziomu niemal 97 USD za baryłkę.

Na początku bieżącego tygodnia notowania ropy delikatnie osuwają się w dół, jednak zniżka póki co jest symboliczna. Na rynku ropy znów bowiem pojawiły się niejednoznaczne sygnały związane z perspektywami dla cen tego surowca. Z jednej strony, cena ropy jest wspierana przez informacje z Chin, dotyczące luzowania pandemicznych obostrzeń. Sytuacja w tej gospodarce stanowiła bowiem jedną z największych obaw w kontekście popytu na ropę naftową.

Z drugiej strony, nie ulega wątpliwości, że ubiegłotygodniowy optymizm na światowych rynkach może być krótkotrwały. Przedstawiciele Fed zaznaczyli, że jeden niższy od oczekiwań odczyt Fed nie zmienia aż tak wiele w ich podejściu do polityki monetarnej – więc trudno już teraz liczyć na rezygnację z jastrzębiego podejścia tej instytucji do polityki monetarnej. Z kolei Międzynarodowy Fundusz Walutowy wspomniał wczoraj, że prognozy dotyczące kondycji globalnej gospodarki wyglądają „coraz bardziej ponuro”.

Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej.	 - 1Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej.	 - 1

Reklama

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Natomiast niewielkie znaczenie dla notowań ropy naftowej ma dość głośna kwestia narzucenia przez państwa G7 górnego limitu ceny rosyjskiej ropy sprzedawanej na światowym rynku. Już teraz wiadomo, że główni importerzy ropy z Rosji, czyli Indie i Chiny, będą mogły bez problemu od tego limitu się uchylać poprzez m.in. rezygnację z korzystania z zachodnich ubezpieczycieli. Niemniej, warto pamiętać, że sam limit będzie dla tych odbiorców pretekstem do negocjacji niższych cen zakupu rosyjskiej ropy, co samo w sobie może wywierać pewien negatywny wpływ na globalne ceny surowca.

Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej.	 - 2Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej.	 - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

 

ZŁOTO

Reklama

Niższy od oczekiwań odczyt inflacji w Stanach Zjednoczonych, opublikowany w miniony czwartek, okazał się mocnym impulsem zniżkowym dla notowań amerykańskiego dolara – co z kolei przełożyło się na wyraźne wzrosty cen złota. W rezultacie, na koniec poprzedniego tygodnia notowania kruszcu dotarły do poziomu 1770 USD za uncję, czyli najwyższej wyceny od drugiej połowy sierpnia br.

Ubiegłotygodniowe spektakularne zwyżki cen złota zmieniły wiele w kontekście sytuacji na wykresie tego kruszcu. Notowania złota wybiły się bowiem dynamicznie ponad linię średnioterminowego trendu spadkowego, co otwiera im drogę do trwałej zmiany kierunku.

Dzisiaj wzrosty notowań złota wyhamowały za sprawą ustabilizowania się wartości dolara. Sprzyja temu ostrzeżenie ze strony Christophera Wallera z Fed, który w niedzielę podkreślił, że o ile niższe odczyty inflacji mogą nieco obniżyć tempo podwyżek stóp procentowych w USA, to z pewnością nie oznaczają one definitywnego zakończenia jastrzębich działań w ramach polityki monetarnej.

Obecnie inwestorzy wyczekują już grudniowego spotkania Fed – i niewątpliwie do tego czasu nie będzie brakować spekulacji na temat działań tej instytucji. Wstępnie rynek wycenia podwyżkę o 50 pb w grudniu jako najbardziej prawdopodobną.

Jastrzębie nastawienie Fed sprzyja niższym cenom złota, jednak warto mieć na uwadze to, że w średnio- i długoterminowej perspektywie rynek już wycenił walkę Fed z inflacją w USA. Obecnie niewiele jest już w stanie inwestorów zaskoczyć, a to oznacza, że potencjał do zniżek cen złota jest ograniczony. Możliwe jednak, że w krótkoterminowej perspektywie dojdzie jeszcze do testu linii trendu spadkowego jako wsparcia.

Reklama

Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej.	 - 3Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej.	 - 3

Notowania złota w USA – dane dzienne

 

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama
Reklama