Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ropa naftowa na giełdzie

Ceny ropy umocniły się po decyzji OPEC+ o planowanym zwiększeniu wydobycia surowca

W pierwszej połowie miesiąca notowania „czarnego złota” umocniły się, częściowo podążając za odbiciem na rynkach akcji. Decyzja OPEC+ z 2 grudnia, odnośnie styczniowego zwiększenia wydobycia surowca w planowanej skali, wsparła ceny ropy. Kompresja spreadów wskazuje jednak na tymczasowe osłabienie fundamentów rynkowych.

Odbicie notowań ropy naftowej, na horyzoncie nadpodaż surowca – jak to wpłynie na ceny? - 1Odbicie notowań ropy naftowej, na horyzoncie nadpodaż surowca – jak to wpłynie na ceny? - 1

Omikron na drugim planie, nadchodzi nadpodaż surowca, spready kalendarzowe wskazują na luźniejsze fundamenty rynkowe

Początkowa reakcja inwestorów na decyzję kartelu nie napawała optymizmem: podczas sesji notowania ropy Brent traciły 5 USD, obsuwając się poniżej 66 USD/bbl (poziomy z sierpnia). Przekonanie o zasadności zwiększenia wydobycia oraz gotowość OPEC+ do zmiany strategii przed styczniowym spotkaniem poprawiły nastroje rynkowe. Wciąż nie jest wykluczony spadek zapotrzebowania na surowiec (zwłaszcza paliwo lotnicze) w przypadku pojawienia się nowych ograniczeń pandemicznych. W prognozie z 13 grudnia OPEC zaprezentował ostrożny optymizm: globalny popyt w Q1 2022 został podniesiony o ponad 1 mln bbl/d; wpływ Omikrona na rynek powinien być łagodny i krótkotrwały.

Reklama

Także w ocenie Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) nowy wariant koronawirusa tylko tymczasowo zmniejszy zapotrzebowanie na surowiec. Zarówno IEA jak i OPEC spodziewają się w trakcie przyszłego roku wzrostu popytu powyżej 100 mln bbl/d, poziomu z 2019 roku. Zdaniem agencji w 2022 roku należy się spodziewać rekordowego wydobycia w Arabii Saudyjskiej i Rosji (o ile kartel zrealizuje plany zwiększenia produkcji) oraz globalnej nadpodaży.

Tymczasem zawęziły się spready kalendarzowe, oznaka spadku napięcia na rynku surowca. Półroczny spread 1M-7M obsunął się poniżej 2 USD/bbl, tak nisko był ostatnio w maju, gdy cena ropy przebywała w okolicach 65 USD/bbl. Podczas wczorajszej sesji w terminie 1M-2M pojawiło się contango. Niedźwiedziom sprzyjają wydarzenia w USA: wzrostowy trend wydobycia surowca (w styczniu 2022 przewidywana jest rekordowa produkcja w Basenie Permskim) oraz jutrzejsza sprzedaż 18 mln baryłek ropy z państwowych rezerw. Wczorajsze dane amerykańskiego Departamentu Energii tymczasowo poprawiły obraz lokalnego rynku (spadek zapasów surowca, rekordowy popyt na paliwa). Jednak do wzrostów notowań ropy konieczny będzie zastrzyk energii z rynków akcji.

Czytaj więcej