Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cięcia wydobycia w gronie OPEC+ windują ceny ropy do poziomów najwyższych od kwietnia

|
selectedselectedselected
Cięcia wydobycia w gronie OPEC+ windują ceny ropy do poziomów najwyższych od kwietnia  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rozpoczęty 28 czerwca trend wzrostowy na rynku surowca wygasł 13 lipca, wraz ze stabilizacją indeksu dolara po serii spadków. We wspomnianym okresie ceny Brenta skoczyły o 14% z 71,6 USD/b do 81,8 USD/b, osiągając poziom najwyższy od końca kwietnia. 14 lipca notowania ropy obsunęły się poniżej 80 USD/b. W trzeciej dekadzie miesiąca wróciły powyżej psychologicznej bariery, a podczas sesji 24 lipca przekroczyły 200-dniową średnią kroczącą znajdującą się w okolicach 82 USD/b. Dzień później ceny Brenta otarły się o 84 USD/b, rosnąc do poziomu najwyższego od ponad trzech miesięcy.

 

 

Rynek wspierają zaaranżowane przez OPEC+ cięcia wydobycia, bez silniejszego ożywienia popytu w Chinach dalsze wzrosty cen surowca stoją pod znakiem zapytania

Katalizatorem ostatnich wzrostów, poza osłabieniem amerykańskiej waluty, były decyzje Arabii Saudyjskiej i Rosji z początku lipca o ograniczeniu podaży surowca w nadchodzącym miesiącu. Sumaryczne cięcia OPEC+ przekroczą w sierpniu 5 mln b/d przy globalnym popycie sięgającym 102 mln b/d. Nastroje inwestorów poprawiła deklaracja chińskich władz odnośnie wsparcia lokalnej gospodarki. Zaostrzenie przez Rosję sytuacji na Morzu Czarnym podniosło rynkową premię za ryzyko geopolityczne.

Reklama

Cięcia wydobycia w gronie OPEC+ windują ceny ropy do poziomów najwyższych od kwietnia  - 1Cięcia wydobycia w gronie OPEC+ windują ceny ropy do poziomów najwyższych od kwietnia  - 1

 

W ślad za wzrostami cen pogłębiło się backwardation 1-7M, symptom średnioterminowo lepszych fundamentów rynkowych. W tenorze 1-2M sytuacja niewiele się poprawiła, z kolei spot-1M przejściowo bywa nawet w contango, co może oznaczać, że zacieśnienie bilansu rynkowego jest faktycznie bardziej odległą perspektywą. Biorąc pod uwagę kiepskie odczyty PMI z Europy Zachodniej i USA, Brent będzie zapewne potrzebował solidnego wsparcia ze strony Chin, aby pobić tegoroczny szczyt 89,1 USD/b ze stycznia. W przypadku postępującej dekoniunktury w zachodnich gospodarkach, potencjał wzrostowy na rynku surowca z tytułu wyłącznie dotychczasowych cięć wydobycia w gronie OPEC+ prawdopodobnie jest bliski wyczerpania.

Zobacz także: Inflacja w Europie: niemiła niespodzianka w Hiszpanii, zobacz jak reaguje euro

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama