Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny zbóż 2023: napięta sytuacja popytowo-podażowa, produkcja światowa gwałtownie w dół [kwartalnik agrobiznesu]

|
selectedselectedselected
Ceny zbóż 2023: napięta sytuacja popytowo-podażowa, produkcja światowa gwałtownie w dół [kwartalnik agrobiznesu] | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zgodnie z prognozą IGC (International Grains Council) z 17.11.2022 światowa produkcja zbóż w sezonie 22/23 zmniejszy się do 2255,3 mln t wobec 2288,8 mln t w sezonie 21/22 (-1,5%). Spadek zbiorów zostanie odnotowany w przypadku kukurydzy (-4,3%), podczas gdy zwiększy się produkcja pszenicy (1,3%), jęczmienia (4,2%) oraz pozostałych gatunków zbóż (2,2%). Spadek produkcji kukurydzy będzie wynikać głównie z jej niższych zbiorów m.in. w Ukrainie (-29,1%), UE (-23,8%) i USA (-7,6%), podczas gdy przeciwny wpływ będzie miała jej wyższa produkcja w Brazylii (+10,3%). Z kolei wyższe zbiory pszenicy będą efektem ich zwiększenia w Kanadzie (+55,6% - powrót do przeciętnych poziomów po ubiegłorocznej suszy) oraz Rosji (+27,2% - skutek bardzo korzystnych warunków agrometeorologicznych), podczas gdy przeciwny wpływ będzie miał ich spadek m.in. w Ukrainie (-34,8% - efekt wojny) oraz w Argentynie (-41,2% - efekt ekstremalnej suszy).

 

Spożycie zbóż ograniczane przez ich wysokie ceny i obniżoną dostępność

Zgodnie z prognozą IGC światowa konsumpcja zbóż w sezonie 22/23 zmniejszy się do 2271,8 mln t wobec 2295,1 mln t w sezonie 21/22 (-1,0%). Spadek spożycia prognozowany jest w przypadku kukurydzy (-2,2%), jego wzrost zostanie odnotowany w przypadku jęczmienia (+0,3%) i pozostałych gatunków zbóż (+2,1%), podczas gdy konsumpcja pszenicy nie zmieni się. Spożycie zbóż ograniczane jest przez ich wysokie ceny i problemy z ich dostępnością w niektórych regionach świata ze względu na wojnę w Ukrainie.

 

Dalsze obniżenie światowych zapasów zbóż

Z uwagi na niższą produkcję zbóż od ich spożycia, w sezonie 22/23 dojdzie do dalszego spadku światowych zapasów zbóż, które wyniosą 580,1 mln t wobec 596,5 mln t w sezonie 21/22, a współczynnik zapasy/spożycie obniży się do 25,5% wobec 26,0%, co będzie jego najniższą wartością od sezonu 12/13. Jest to efektem spadku zapasów kukurydzy, podczas gdy zapasy pozostałych gatunków zbóż pozostaną relatywnie wysokie.

Reklama

 

Wyraźny spadek cen zbóż dopiero w sezonie 2023/2024

Ostatnie miesiące przyniosły dalszy spadek cen zbóż na światowym rynku zbóż. Obniżeniu cen sprzyjały zmniejszenie niepewności na rynku, odpływ kapitału spekulacyjnego, a także wznowienie ukraińskiego eksportu zbóż przez Morze Czarne. Mimo odnotowanego w ostatnich miesiącach spadku, ceny zbóż na giełdzie MATIF nadal kształtują się wyraźnie powyżej poziomów sprzed wybuchu wojny w Ukrainie, co odzwierciedla napiętą sytuacją popytowo-podażową na rynku. Wyraźnego spadku cen zbóż oczekujemy dopiero w sezonie 23/24 wraz z prawdopodobnym zwiększeniem się ich światowej podaży w reakcji na wzrost opłacalności ich produkcji. W konsekwencji, uwzględniając tendencje na globalnym rynku zbóż oraz czynniki krajowe prognozujemy, że ceny pszenicy i kukurydzy w Polsce wyniosą odpowiednio ok. 160 zł/dt i 125 zł/dt na koniec 2022 r. oraz ok. 120 zł/dt i 105 zł/dt na koniec 2023 r. Głównymi czynnikami ryzyka dla naszej prognozy są warunki agrometeorologiczne wśród głównych światowych producentów i eksporterów zbóż, ich polityka handlowa, kryzys na rynku nawozów, przebieg wojny w Ukrainie, a także realizacja porozumienia w sprawie ukraińskiego eksportu zbóż przez Morze Czarne.

Ceny zbóż 2023: napięta sytuacja popytowo-podażowa, produkcja światowa gwałtownie w dół [kwartalnik agrobiznesu] - 1Ceny zbóż 2023: napięta sytuacja popytowo-podażowa, produkcja światowa gwałtownie w dół [kwartalnik agrobiznesu] - 1

 

Pobierz raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama