Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny ropy poszły w górę. Rozmowy USA i Chin w centrum uwagi inwestorów na rynku ropy naftowej

|
selectedselectedselected
Ceny ropy poszły w górę. Rozmowy USA i Chin w centrum uwagi inwestorów na rynku ropy naftowej
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Notowania ropy naftowej konsolidowały przez większość minionego tygodnia. Niemniej, w piątek ceny ropy ruszyły w górę po optymistycznych komentarzach ze strony amerykańskiej administracji, zapowiadających rychłe osiągnięcie kompromisu handlowego z Chinami.

W niedzielę raport chińskiej państwowej agencji Xinhua

ocenił sytuację w podobnie pozytywnym tonie, co dzisiaj pozwala notowaniom ropy naftowej na utrzymanie wzrostów z końcówki minionego tygodnia.

Kwestia tzw. porozumienia pierwszej fazy obecnie jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na ceny ropy naftowej. Po udanych rozmowach na linii USA-Chiny w pierwszej połowie października, negocjacje zaczęły się przedłużać, wywołując obawy o to, że podobnie jak to bywało wcześniej, politycy z obu krajów nie będą w stanie wypracować żadnego porozumienia. Te obawy były podsycane przez przedstawicieli zarówno USA, jak i Chin, którzy zaznaczali, że nie dopuszczą do podpisania umowy niekorzystnej dla ich państwa.

Rozmowy USA i Chin w centrum uwagi inwestorów na rynku ropy naftowej - 1Rozmowy USA i Chin w centrum uwagi inwestorów na rynku ropy naftowej - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Reklama

____Plus500____

Biorąc pod uwagę zróżnicowane informacje napływające z USA i Chin,

należy traktować obecne optymistyczne doniesienia z dystansem, jednak ze świadomością, że mogą one nadal wyraźnie wpływać na ceny ropy naftowej. Tymczasem drugim istotnym czynnikiem cenotwórczym są spekulacje dotyczące zbliżającego się spotkania OPEC w Wiedniu, zaplanowanego na 5-6 grudnia.

Ubiegłotygodniowe raporty kluczowych instytucji na rynku ropy naftowej nie były spójne w kwestii prognoz skali wzrostu podaży ropy naftowej na świecie. W rezultacie, nie ma pewności co do decyzji OPEC. Póki co za najbardziej prawdopodobny scenariusz uznawane jest przedłużenie porozumienia naftowego na kolejne miesiące (być może do końca 2020 r.), jednak bez zmian limitów produkcji.

Biorąc powyższe czynniki pod uwagę, notowania ropy naftowej mogą mieć trudności z kontynuacją zwyżek, jeśli nie pojawią się nowe impulsy fundamentalne i polityczne.

Rozmowy USA i Chin w centrum uwagi inwestorów na rynku ropy naftowej - 2Rozmowy USA i Chin w centrum uwagi inwestorów na rynku ropy naftowej - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

SOJA

Ceny soi stabilne na skutek nadziei na porozumienie USA i Chin.

Reklama

Podczas gdy notowania kukurydzy i pszenicy znajdują się pod presją podaży, ceny soi w Stanach Zjednoczonych delikatnie odbijają w górę. Lepsze nastroje na tym rynku wynikają przede wszystkim z nadziei na porozumienie handlowe USA i Chin, które pojawiły się na przełomie poprzedniego i bieżącego tygodnia.

Na rynku soi relacje handlowe tych gospodarczych potęg są szczególnie istotne. Chiny są bowiem krajem generującym największy popyt na soję na świecie. Z kolei Stany Zjednoczone jeszcze do niedawna były największym eksporterem soi – to się zmieniło właśnie po wybuchu konfliktu handlowego z Państwem Środka, w wyniku którego Chiny zaczęły się przerzucać w większej mierze na dostawy soi z Brazylii czy Argentyny.

Niemniej, konflikt handlowy szkodzi wszystkim eksporterom, ponieważ wywiera negatywną presję na ceny soi na globalnym rynku. W przypadku tego towaru, jest to najważniejszy czynnik wpływający na ceny.

Tymczasem w Brazylii ważą się losy tzw. moratorium sojowego, czyli zakazu kupowania soi wyprodukowanej na gruntach wylesionych. Zakaz ten, wprowadzony w 2008 r., miał za zadanie chronić amazońską puszczę – i faktycznie doprowadził do mniejszej skali wylesiania na potrzeby upraw towarów rolnych. W poprzednim tygodniu brazylijska minister rolnictwa nazwała go jednak „absurdem” i zapowiedziała jego zniesienie. Na razie nie wiadomo, w jak dużym stopniu te działania wpłyną na notowania soi, jednak zniesienie moratorium z pewnością otworzy drogę do większej produkcji soi w Brazylii.

Rozmowy USA i Chin w centrum uwagi inwestorów na rynku ropy naftowej - 3Rozmowy USA i Chin w centrum uwagi inwestorów na rynku ropy naftowej - 3

Notowania soi w USA – dane dzienne

Reklama

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama
Reklama