Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny ropy naftowej ponownie w górę! Wzrost napięcia geopolitycznego winduje kurs WTI oraz BRENT

|
selectedselectedselected
Ceny ropy naftowej ponownie w górę! Wzrost napięcia geopolitycznego winduje kurs WTI oraz BRENT | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Na rynku ropy naftowej na nowo przewagę ma strona popytowa. Cena amerykańskiej ropy naftowej WTI we wtorek rano powróciła do okolic 112-113 USD za baryłkę, a notowania europejskiej ropy gatunku Brent poruszają się już w rejonie 118-119 USD za baryłkę.

Wzrost cen ropy naftowej odzwierciedla napięcia polityczne, które pojawiają się w ostatnich dniach w związku z globalną podażą tego surowca. W centrum uwagi znajduje się kwestia potencjalnych sankcji, narzucanych na Rosję w związku z inwazją tego kraju na Ukrainę. Jak dotychczas, na sankcje dotyczące importu ropy naftowej i pozostałych surowców energetycznych z Rosji, zdecydowały się Stany Zjednoczone, jednak powściągliwe w tej kwestii są liczne kraje Europy.

Ceny ropy naftowej ponownie w górę - 1Ceny ropy naftowej ponownie w górę - 1

Notowania cen ropy WTI, YTD, źródło: baha.com

Reklama

Nie jest to zaskoczeniem, ponieważ wiele państw europejskich jest w dużym stopniu uzależnionych od dostaw rosyjskiego gazu ziemnego, ropy naftowej oraz węgla. Powstrzymanie się od kupowania tych surowców z Rosji doprowadziłoby więc do dalszego wzrostu cen surowców energetycznych w Europie (a przecież i tak już obecnie sytuacja jest trudna). Obecnie Europa skupia się na zapewnieniu sobie dostaw z innych rejonów świata, jednak takie procesy trwają wiele tygodni, a wręcz miesięcy.

Ceny ropy naftowej ponownie w górę - 2Ceny ropy naftowej ponownie w górę - 2

Notowania cen ropy Brent, YTD, źródło: baha.com

Jednocześnie, zarówno Amerykanie, jak i Europejczycy wzywają kartel OPEC do bardziej zdecydowanego działania w kwestii zwiększania produkcji ropy naftowej. W ostatnich miesiącach kartel stopniowo podnosił produkcję, utrzymując ją w ryzach zgodnie z porozumieniem naftowym OPEC+, do którego wszak nadal należy także Rosja! Wielokrotnie Saudyjczycy podkreślali, że nie chcą zwiększyć znacząco produkcji ropy naftowej w obawie, że zdestabilizuje to globalny rynek i doprowadzi do pojawienia się nadwyżki jeszcze w bieżącym roku.

Dodatkowo, Arabia Saudyjska zwraca uwagę na inne zagrożenie dla podaży ropy naftowej: chodzi o ataki jemeńskich grup militarnych Huti na saudyjską infrastrukturę naftową, których kilka miało miejsce już w marcu. Huti są wspierani przez Iran, który z kolei ostatnio negocjuje z państwami zachodnimi pakt nuklearny i mógłby znacząco zwiększyć eksport ropy naftowej w przypadku zniesienia dotychczasowych sankcji. To oczywiście budzi dyplomatyczne zgrzyty na linii Saudyjczycy-kraje zachodnie.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Paweł Grubiak

Paweł Grubiak

Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI


Reklama
Reklama